Nechme nyní otázku „časování trhu“ alespoň jeden den spát a podívejme se na fenomén hodně podobný – snahu nalézt v rámci tisíců podílových fondů ten pravý. Každý se k tomuto úkolu staví trochu jinak – jeden konzultuje svého finančního poradce, druhý tráví dlouhé hodiny na internetu, třetí se spoléhá výhradně na svůj úsudek. My si jako svého rádce a zdroj empirických dat opět vezmeme na pomoc knihu Marka T. Hebnera – Index Funds, The 12-Step Program.
Celý segment této knihy, zabývající se problémy s výběrem toho správného fond-manažera, na úvod definuje jednu velmi jednoduchou byť často opomíjenou pravdu. V případě investice do podílového fondu je potenciálnímu investorovi vždy kladena na srdce zejména dlouhodobost takovéto investice – v zásadě správně, protože jenom dlouhodobé a pravidelné investování může vyhladit krátkodobou volatilitu podkladových indexů. Na základě čeho si má ale nebohý investor vybrat ? Rozhodně ne na základě minulé (byť dlouhodobé) výkonnosti daných fondů – data o minulé výkonnosti jsou totiž naprosto k ničemu.
Jistě, jde o odvážné tvrzení. Pokud se na něj ale podíváme optikou akciového investora, začne dávat smysl. Provádí-li technický analytik rozbor jakéhokoliv akciového indexu, začne se na něj nejprve dívat v horizontu 20-30 let zpětně. Postupně toto časové rozpětí zkracuje a zaměřuje se na menší časové úseky. V konečném stadiu je schopen rozpoznat jak dlouhodobé, tak krátkodobé cykly a s jistou mírou pravděpodobnosti umí předpovědět i „kam to půjde“. To všechno však zejména proto, že se pořád dívá na ten samý index – dochází sice k občasným úpravám jeho báze, v zásadě se však stále jedná o tu samou „komoditu“. U fondů je to ale jinak, z jednoho prostého důvodu – ukažte mi fond, který má 20 nebo 30 let stejného manažera. Nemluvě o faktu, že mnoho v tomto okamžiku aktivních fondů před 20 lety vůbec neexistovalo. Aktivní manažer působící na trhu alespoň 15-20 let je jednou nohou v důchodu, valná většina současných manažerů nikdy nezažila skutečný medvědí trh (s výjimkou těch, kteří přežili finanční zemětřesení mezi roky 2000-2001). Data o minulé výkonnosti fondů jsou tedy z pohledu jejich skutečné hodnoty spíše zábavným čtením než faktorem, který by měl vstupovat do investičního rozhodování jedince.
Otázka, podle čeho by se měli investoři rozhodovat, je tedy nasnadě. Jednou z možností je sledovat webovou stránku www.morningstar.com. Jde sice v mnoha částech o stránku placenou, značná část informací je však přístupná zdarma. Jakým způsobem jsou fondy na této stránce hodnocené ? Velmi jednoduše – jsou jim přiřazovány hvězdičky, naneštěstí na základě minulé výkonnosti. Fondy honosící se pěti hvězdičkami jsou fondy, které v poslední době vykázaly nejlepší výkonnost a naopak. Dojde-li ke zhoršení hospodářského výhledu některého z pokrývaných sektorů ekonomiky, obvykle to má negativní dopad i na počet hvězdiček, které jsou uděleny fondům investujícím v daném odvětví. Není asi překvapením, že 90 % peněz v současnosti investovaných do podílových fondů „přistálo“ ve fondech majících čtyři nebo pět hvězdiček. Mnoho investorů se však bude divit až se dozví, že
průměrný „5-hvězdičkový“ fond si toto hodnocení udrží méně než 1 rok. Jinými slovy – s velkou pravděpodobností se dá předpokládat, že vítěz dnešního dne bude mít za méně jak 12 měsíců o minimálně jednu hvězdičku méně. Smutný fakt. Na druhé straně nás ale možná přinutí o svých investicích více přemýšlet a méně spoléhat na „jednoduchá“ řešení.
Vaše názory samozřejmě uvítáme.
Petr Žabža, Patria Direct
(Zdroj: Mark T. Hebner, Index Funds The 12-Step Program.)