Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Banánový příběh aneb ceny potravin měsíc po vstupu do Evropské unie

Banánový příběh aneb ceny potravin měsíc po vstupu do Evropské unie

4.6.2004 16:22
Autor: 

Před měsícem a pár dny vstoupila Česká republika do Evropské unie. Tento okamžik kromě ohňostrojů doprovázely také obavy. Mimo jiné obavy o vývoj cen potravin. Některé se ukázaly být opodstatněné jiné nikoli. Cenami měly hýbat změny dovozních cel (např. jižní ovoce, víno, cukr, ryby) a přesun některých potravin ze základní do snížené sazby DPH (čokoláda, káva, čaj).

Díky týdenní statistice cen potravin zjišťované Českým statistickým úřadem lze vývoj cen potravin sledovat poměrně objektivně a v dostatečné frekvenci. Plně se projevily obavy ze zdražování banánů. Od konce dubna do začátku června kilogram banánů zdražil o 28 % na 35,20 Kč. Druhým diskutovaným tématem byla rýže. Zde se prozatím obavy naplnily částečně. Cena rýže v průměru vzrostla o 4,0 %. Zřejmě ještě nedošly zásoby dovezené před 1. květnem. Přeci jen rýži lze skladovat jednodušeji než banány. Stejně jako cukr. I zde se ještě „unijní efekt“ nestačil plně projevit a cukr zdražil jen o 2,3 %. Také pomeranče se dají dovézt do zásoby, a proto jejich cena prozatím stoupla pouze o 3,5 %. Z dalších cen se výrazně hýbaly již jen cena brambor, ale jejich zdražení nemá nic společného se vstupem do EU, nýbrž se sezónním vývojem nabídky. Zlevnit mělo víno díky zrušení dovozního cla. Jenže po měsíci je jakostní bílé víno o 0,8 % dražší. Týdenní statistika cen potravin bohužel nepokrývá další zajímavé položky, kde se ceny mohly výrazně hýbat: káva, čaj, čokoláda, ryby.

Cenové změny se ovšem region od regionu liší. U banánů, kde je pohyb cen nejzřetelnější, lze například pozorovat zdražení o 38 % v Libereckém kraji, ale jen o 19 % v Jihočeském kraji. Cukr nejvíce zdražil v Plzeňském kraji, naopak v Pardubicích a okolí o procento zlevnil. Největší rozdíly ve vývoji cen jsou u rýže. Na Vysočině cena rýže klesla o 7 %, lidé z Libereckého kraje za ni ovšem zaplatí o 27 % více. Že by na severu Čech došla rýže?

Nevážený průměr cen potravin se od vstupu do EU do současnosti zvýšil o 0,9 %. Pokud bychom ovšem vyloučili pohyby cen jižního ovoce, rýže, cukru a sezónní pohyby cen čerstvé zeleniny, klesly by ceny potravin v průměru o 0,8 %.

Obr. Změna cen potravin (průměr ČR) od 30. dubna do 1.června

Zdroj: ČSÚ; Výpočet: Patria Online

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • Poradí mi někdo
  5.6.2004 23:35

  Mám prosím tento konkrétní dotaz k změnám v DPH. Od října 03 platilo , že se sleduje 12 měsíců po sobě jdoucích při limitu 2 mil. A od 5/04 je to 12 měs. při 1 mil. A já se ptám : když jsem začal podnikat v 8/2003 a mám průměrně 200 000,- měsíční obrat , kdy jsem vlastně plátce DPH ze zákona. Již od tooho října 04 nebo až května 05? Děkuji.
  • DPH
   7.6.2004 10:44

   Limit pro hranici plátce DPH se od 1.10. začal počítat znovu (období do 30.9.03 se do výpočtu nezahrnovalo), limit 2mio tedy běžel za obrat od 1.10. Od 1.5.2004 se limit opět počítá (načítá) nově, tj. načítám hranici 1 mio Kč od 1.5.2004 (obrat do 30.4. nezahrnuji do obratu nezahrnuji) Jestli počítám dobře, tak od 1.10. do 30.4. je 7 měsíců a obrat se tak mohl pohybovat okolo 1,5 mio, takže do 30.4. žádná povinná registrace. Od Když zjistíte, že jste 1 mio Kč překročil v září, měl byste se do 15.10. zaregistrovat na FÚ a plátcem budete od 1.12.2005 RG
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů