Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

T-Mobile CR vs. Eurotel - jak to je a jak to bude s tržbami?

24.5.2004 10:09
Autor: 

Na snahu T-Mobile CR předehnat domácí jedničku Eurotel jsme se minule podívali z perspektivy historického a predikovaného vývoje počtu zákazníků obou společností. Toto nyní rozšíříme o pohled na vývoj tržeb obou operátorů. Ty lze chápat jako výslednici počtu zákazníků a průměrného výnosu na zákazníka. Ten je určen objemem jemu prodaných hlasových a nehlasových služeb a jejich cenou, protože problematiku domácího telekomunikačního trhu včetně mobilního segmentu a výsledků operátorů zde poměrně intenzivně diskutujeme, nepůjdeme nyní hlouběji, ale uvedeme možný, statisticky modelovaný, scénář vývoje Q tržeb obou společností a průměrného výnosu na zákazníka (zde všezahrnující BLARPU).


Zdroj: Patria Finance, Operátoři

Prostá statistická regrese indikuje, že co se týče Q tržeb, k průniku - tj. předehnání Eurotelu, v dohledném období nedojde. Opak platí o průměrném výnosu na zákazníka, kde by se tak mohlo stát na konci roku 2006. Otestujeme-li statistiku ekonomickou úvahou, je pravděpodobné, že průměrný výnos na zákazníka se bude na trhu přibližovat průměru (jeho vývoj, kdy proti sobě půjde rostoucí tlak na výnosy z hlasových služeb a rostoucí prodeje nehlasových služeb, nyní necháme stranou). Přes zvyšující se snahu operátorů o segmentaci trhu a odlišení bude značná část jejich služeb komoditizována, schopnost dávat prémiové ceny snížena na minimum a tarify budou stlačeny dolů (ve smyslu přiblížení se marginálním nákladům) zvyšující se konkurencí v subodvětví samotném, i co se týče tlaku fixních operátorů a regulatorními úpravami (např. přenositelnost čísla). Pokles BLARPU Eurotelu pod T-Mobile CR, indikovaný křivkami, je v tuto chvíli ale nepravděpodobný.

Při konvergenci BLARPU o obou operátorů to pak bude pokračující (i když snižující se) vedení Eurotelu v počtu zákazníků, co bude udržovat jeho pozici co se týče velikosti výnosů. Ale ne tržby, či počet zákazníků sám o sobě, jsou tím konečným měřítkem úspěšnosti - příště o vzájemné pozici z pohledu EBITDA.

Jiří Soustružník

Předchozí analýzy k tématu naleznete zde:
Kdy dostihne T-Mobile ČR Eurotel?
T-Mobile ČR v roce 2004 - stále "pouze" dvojkou?


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC