Koruna dnes nejenže otestovala úroveň 32,00 Kč za euro, ona ji dokonce překonala a posílila na nové 5měsíční maximum 31,83 Kč/EUR se závěrem na 31,93 Kč/EUR, což je o 15 haléřů silnější kurz než včera večer. Ale také americký dolar byl dnes pozitivně naladěn k euru, což způsobilo, že se kurz koruny k dolaru téměř nepohnul a končí na 27,02 Kč/USD.
Proražení významných technických úrovní si vynutil neutuchající pozitivní sentiment na českou měnu. Máme indikace, že londýnské banky začaly kupovat koruny za euro a zbavovaly se přitom zbylých měn v regionu střední Evropy, tj. maďarského forintu, slovenské koruny a zlotého. Zatímco na Slovensku a v Maďarsku se vysoké úrokové sazby snižují, ohledně České republiky panuje názor, že ČNB začne v dalších měsících postupně zvyšovat úroky díky silnému ekonomickému růstu a akcelerující inflaci. Slovenská koruna dnes oslabila na 40,32 SKK/EUR, maďarský forint spadl na 256,00 HUF/EUR – vláda odsunula termín přijetí eura o dva roky na rok 2010.
Za „pozitivním sentimentem“ stojí zřejmě optimistické ekonomické scénáře a poslední makroekonomická data. Poslední zprávou na tomto poli byl robustní růst průmyslové a stavební výroby. Velmi optimistické výhledy potom před nedávnem představila ČNB, která také nepřímo signalizuje, že je koruna slabší, než se očekávalo. Odhaduje se, že se bude velmi dobře dařit českému exportu (německý HDP za 1Q dnes mile překvapil) – stane se tahounem české ekonomiky – na druhou stranu my upozorňujeme především na odliv kapitálu ve formě repatriovaného zisku a stále nejistý příliv očekávaných zahraničních investic, což bude zisky české měny brzdit.
Zítra ČNB zveřejní detaily březnové platební bilance. Koruna by se mohla udržet pod 32,00 Kč/EUR, pokud již zítra nepřijde vybírání zisků. Další posílení lze očekávat po překročení úrovně 31,80 Kč za euro.
Americký dolar se dnes dostal z konsolidačního módu a začal odpoledne po sérii makroekonomických dat z USA postupně posilovat, překonal úroveň 1,1800 USD/EUR a posiluje až na 1,1790 USD za euro. Měna se tak pohybuje blízko letošního maxima, za klíčovou úroveň považujeme kurz 1,1760 USD/EUR. Dolar posílil nejen k euru, k japonskému jenu se posouvá na 8měsíční maximum, ke švýcarskému franku posílil o 1 procento.
Index cen průmyslových výrobců v USA rostl v dubnu o 0,7 % místo očekávaných 0,3 %, což znamená, že je správné hodně hovořit o růstu úrokových sazeb. Čísla o maloobchodních tržbách a počtu nových nezaměstnaných byla spíše zklamáním, ze kterého si ale dolar nic nedělal. Sentiment na dolaru je přes některá negativní čísla prostě „bullish“ a za vše mohou kurzotvorné sazby.
Radim Krejčí, Patria Online