Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Více volného času v Evropě, vyšší růst HDP v Americe?

25.03.2004 12:15
Autor: 

Evropská ekonomika nezažívá šťastné období. Růst ekonomik je pomalý, a nespokojenost s ekonomickými politikami uplatňovanými zeměmi Evropské unie se zvyšuje. Většina analýz poukazuje na pomalejší růst HDP v Evropě než v USA. Poměr HDP na hlavu je v EU na úrovni 70 % stejného údaje v USA. Od roku 1970 se Evropská unie nepřiblížila k úrovni USA ani o chlup. Od roku 1992 pak americká ekonomika rostla rychleji než ekonomiky v Evropské unii.

Ovšem porovnávání jen podle HDP na hlavu může být zavádějící. HDP je totiž součinem dvou proměnných: produktivity práce a času, který práci lidé věnují. A tady jsou mezi USA a EU velké rozdíly. Zatímco v Americe se pracuje stále stejně jako před 30 lety, v Evropské unii se počet odpracovaných hodin od roku 1970 do roku 2000 snížil o čtvrtinu. Evropané si tedy vybírají stále více dovolených a delší čas, v průměru, věnují svým koníčků.

Produktivita Evropanů se však za posledních 30 let zvýšila dostatečně na to, aby kompenzovala kratší pobyt v zaměstnání. Například typický Francouz má dnes o 5 % vyšší produktivitu než typický Američan. V Evropě je ovšem také vyšší „zainvestovanost“ kapitálem, například francouzská ekonomika potřebuje až o 30 % více kapitálu na vyprodukování stejného produktu. Německá ekonomika je nyní v tak vytrvalé recesi především proto, že neefektivní bankovní sektor Německo zaplavil levnými a neefektivně vynakládanými půjčkami.

Kritická je otázka, zda kratší doba v zaměstnání je od Evropanů racionální volba, nebo zda je to důsledek nezaměstnanosti. Jak se zdá, většina snížení jde na vrub dobrovolného rozhodnutí Evropanů pracovat méně. Zatímco v roce 1970 pracovali Francouzi v průměru 1962 hodin za rok, v roce 2000 to bylo již jen 1550 hodin. I takto „dobrovolné“ rozhodnutí je ovšem výsledkem nastavení vládní politiky. Například mezní sazba na daně z příjmu v Evropě vzrostla za třicet let o 15 %, zatímco v USA „jen“ o 8 %. Stejně nabízí Evropa snazší a dostupnější alternativu příjmu z práce: sociální síť. Takže i když je rozhodnutí pracovat méně „dobrovolné“, stejně může naznačovat, že trh práce je v Evropě méně efektivní než v USA. A je tedy i otázka, zda si Evropané užívají delšího volna, nebo zda se stresují z nedostatku práce.

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance. Autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko skupiny Patria.


Váš názor
  • Srovnávat kozy s kozama
    25.03.2004 12:48

    Pro mne má smysl takové srovnání, které ukáže, co si dokáží za hodinu své práce koupit američané a evropané, pracující ve srovnatelné profesi. Vyšší HDP či nižší nezaměstnanost ještě nemusí pro tyto lidi znamenat lepší a snadnější život.
    Dáda
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
0:00National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru