Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Český Telecom v roce 2003 - několik poznámek před výsledky

25.02.2004 10:56
Autor: 

26.2. reportuje své IFRS konsolidované výsledky za rok 2003 Český Telecom. Ty budou jednak indikovat/potvrzovat vývoje trendů v telekomunikacích, odrážet akvizici zbývajících 49 % Eurotelu a možná odpis části aktiv Českého Telecomu.

Podívejme se nyní detailněji na poslední vývoj některých operačních a finančních ukazatelů společnosti. Hlavní složkou výnosů Českého Telecomu jsou stále celkové výnosy z hovorného, plus měsíční paušál, spolu s příjmy od ostatních operátorů (CZK mil.), jak indikuje následující graf:


Zdroj: Český Telecom, Patria Finance

Tlak mobilních operátorů a alternativních operátorů v oblasti pevných linek vede k dlouhodobému poklesu výnosů z hovorného. Otázka měsíčních paušálů je poslední dobou intenzivně diskutována, u regulovaných tarifů závisí na rozhodnutí regulátora a, co se týče výnosů, následné reakci uživatelů pevných linek na možnou změnu tarifu. Souvisí také se zmíněným možným odpisem aktiv.

Pokles výnosů z hovorného se dá analyzovat detailněji v rámci následujícího grafu, ukazujícího objem provolaných minut v hlavních segmentech a průměrný výnos z provolané minuty - ten je funkcí výnosu z minuty v jednotlivých kategoriích (tj. např. průměrný tarif místního, meziměstského, či mezinárodního hovoru) a změny váhy těchto kategorií – tj. zejména rostoucí váha vytáčeného internetu až do QII 2003.


Zdroj: Český Telecom, Patria Finance

Klesající počet provolaných minut internetu v QII a QIII je třeba posuzovat mimo jiné v kontextu vývoje penetrace ADSL (a ISDN).
Klesající trend ostatních položek, včetně průměrného výnosu na minuty (zde ale vidíme, že s poklesem minut int. připojení došlo k určité stabilizaci, jak se stabilizovaly váhy jednotlivých kategorií), je již méně překvapivý.

Míra celkového poklesu objemu provolaných minut a průměrného výnosu z minuty je a bude klíčová pro hodnotu společnosti, v této souvislosti očekáváme sílící diskusi zejména na téma vztahu mezi mírou penetrace mobilního trhu a migrace k mobilním telefonům ve smyslu počtu provolaných minut (míra zajištěnosti Českého Telecomu proti tomuto trendu akvizicí zbývajícího 49% podílu v Eurotelu je pouze částečná). Možný další vývoj ohledně podílu mobilních operátorů na celkovém objemu provolaných minut znázorňuje následující (pouze indikativní) obrázek:


Zdroj: Patria Finance

Nárůst podílu na trhu ve smyslu provolaných minut se zvyšující se penetrací (pouze pro zjednodušení jsou použity lineární vztahy) mobilního trhu je intuitivní (obecně by nenastal v relativně extrémních situacích, např. pokud by růst celého objemu provolaných minut v odvětví telekomunikací převážil vliv rostoucí penetrace ve smyslu počtu osob vlastnících mobilní telefon). Co se stane po plném nasycení tohoto trhu (ve smyslu počtu osob vlastnících mobilní telefon) je jasné méně. V principu jsou možné tři scénáře:

* Dojde k poklesu podílu mobilních operátorů na objemu provolaných minut – linka C. To by teoreticky mohlo nastat např. v případě hrubé chyby při pricingu služeb mobilních operátorů se současnou výraznou cenovou agresivitou Českého Telecomu, či klesající ochotě lidí platit prémie za mobilitu. Celkově je ale tento scénář nepravděpodobný (připomeňme, že abstrahujeme od minut provolaných pro použití internetu).

* Situace se stabilizuje (linka A) poté, co se trh segmentuje - např. nižší příjmové skupiny s vyšší cenovou elasticitou využívající převážně levnější pevné linky, a to hlavně mimo špičku, apod.

* Rozšíření mobilních telefonů povede k akceleraci jejich užívání co se týče počtu provolaných minut – linka B. To např. díky snižující se cenové senzitivitě, rostoucí ochotě platit za mobilitu a lehčí užíváni mobilního telefonu ve srovnání s pevnou linkou, rostoucí sofistikovanost obyvatelstva a uživatelské hodnoty mobilních přístrojů, atd. A opět bude hrát výraznou roli cenová strategie jak mobilních operátorů, tak Českého Telecomu (a alternativních operátorů).

Významným faktorem určujícím sklon přímky podílu na celkovém trhu, jejíž hlavní alternativy jsou naznačeny v grafu, bude i postoj operátorů a regulátora k propojovacím poplatkům.QIV čísla tak budou významná mimochodem právě pro indikaci toho, kterým směrem se náš trh vydává.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data