Snažit se řídit cokoliv tím, že se budeme dívat do zpětného zrcátka, je jistá cesta k velkým problémům. Mnoha čtenářům posledního "Merrill Lynch fund manager survey" by se tato strategie však více než vyplatila a uchránila je od pomsty zvané "kolektivní myšlení". Během prvního a druhého týdne měsíce února investiční banka Merrill Lynch oslovila 299 portfolio manažerů. V takové situaci se dá s docela vysokou dávkou pravděpodobnosti čekat, že každý z nich bude kopat za svůj tým a říkat, co se mu hodí. Zcela realisticky - jakýkoliv manažer, snažící se získat z takovéhoto průzkumu alespoň nějaký benefit, bude prostě lhát jako když tiskne.
Tak jako tak - zhruba 60 % oslovených manažerů čeká, že světová ekonomika v dalších 12 měsících poroste. Ve skutečnosti tento názor jenom reflektuje poslední - ne nezanedbatelný - růst trhů, který je za námi. Je ironií, že sektor technologií je jedním z nejvíce držených sektorů v rámci portfolií oslovených manažerů - 60 % se jich však domnívá, že technologie jsou předražené (první známky schopnosti nemít vlastní názor). 88 % manažerů je názoru, že úrokové sazby budou v úhrnu globálně růst (to by mohlo indikovat, že bondy v roce 2004 ještě překvapí - skoro každý s výjmkou centrálních bank Asie je totiž nastaven defenzivně).
Akciové trhy Spojených států a Velké Británie jsou podle manažerů neatraktivní. Na druhé straně - pro ty, kteří se tedy logicky dívali na trhy eurozóny nebo na evropské emerging markets, jedna informace nádavkem: tyto byly uvedenými manažery vnímány jako nejvíce podhodnocené. Hlavní stratég Merrill Lynch David Bowers také pěl chválu na přesun aktiv z cyklických titulů do titulů defenzivních - další růst potravin, farmacií a nápojů tak asi nebude moc zářivý.
Jako poslední snad poznatek, že 64 % manažerů považuje akcie za "fairly valued". Co si o tom máme myslet je ve hvězdách.
Petr Žabža, Patria Direct
Zdroj: Tim Price, Ansbacher Wealth