Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merrill Lynch Fund Survey:

Merrill Lynch Fund Survey: "Ať žije kolektivní myšlení ..."

18.2.2004 14:36
Autor: 

Snažit se řídit cokoliv tím, že se budeme dívat do zpětného zrcátka, je jistá cesta k velkým problémům. Mnoha čtenářům posledního "Merrill Lynch fund manager survey" by se tato strategie však více než vyplatila a uchránila je od pomsty zvané "kolektivní myšlení". Během prvního a druhého týdne měsíce února investiční banka Merrill Lynch oslovila 299 portfolio manažerů. V takové situaci se dá s docela vysokou dávkou pravděpodobnosti čekat, že každý z nich bude kopat za svůj tým a říkat, co se mu hodí. Zcela realisticky - jakýkoliv manažer, snažící se získat z takovéhoto průzkumu alespoň nějaký benefit, bude prostě lhát jako když tiskne.

Tak jako tak - zhruba 60 % oslovených manažerů čeká, že světová ekonomika v dalších 12 měsících poroste. Ve skutečnosti tento názor jenom reflektuje poslední - ne nezanedbatelný - růst trhů, který je za námi. Je ironií, že sektor technologií je jedním z nejvíce držených sektorů v rámci portfolií oslovených manažerů - 60 % se jich však domnívá, že technologie jsou předražené (první známky schopnosti nemít vlastní názor). 88 % manažerů je názoru, že úrokové sazby budou v úhrnu globálně růst (to by mohlo indikovat, že bondy v roce 2004 ještě překvapí - skoro každý s výjmkou centrálních bank Asie je totiž nastaven defenzivně).

Akciové trhy Spojených států a Velké Británie jsou podle manažerů neatraktivní. Na druhé straně - pro ty, kteří se tedy logicky dívali na trhy eurozóny nebo na evropské emerging markets, jedna informace nádavkem: tyto byly uvedenými manažery vnímány jako nejvíce podhodnocené. Hlavní stratég Merrill Lynch David Bowers také pěl chválu na přesun aktiv z cyklických titulů do titulů defenzivních - další růst potravin, farmacií a nápojů tak asi nebude moc zářivý.

Jako poslední snad poznatek, že 64 % manažerů považuje akcie za "fairly valued". Co si o tom máme myslet je ve hvězdách.

Petr Žabža, Patria Direct
Zdroj: Tim Price, Ansbacher Wealth


Váš názor
 • A co ješitnost portfoliomanažerů?
  18.2.2004 16:52

  Za podstatnou vadu výše uvedené úvahy považuji fakt, že autor sloupku nezahrnul do svých předpokladů ješitnost portfoliomanažerů, která bude pravděpodobně jimi prezentované názory ovlivňovat ještě významněji, než jejich profesionální zájmy. Takže vše nebude úplně obráceně, jak vyvozuje z názorů finančních profesionálů Petr Žabža. Ale třeba se mýlím...
  Bývalý portfoliomanažer
  • Vidíte, kdybyste nebyl ješitný
   19.2.2004 10:33

   a lhal jako když tiskne, nemusel jste být "bývalý". Myslím, že klíčový je zisk, a když jsou portfoliomanageři motivováni podílem na zisku, tak jde ješitmost stranou. Je to zajímavé téma, zase pokud většina ostatních účastníků trhu (nezahrnutých do průzkumu) ví, že lžou, tak se to vlastně neguje a jejich lži jsou neúčinné a trh jde proti nim.
   alan
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m