Pátek minulého týdne nebyl pro americké akciové trhy zrovna pozitivní - nižší než očekávaný údaj o spotřebitelské důvěře (resp. nedůvěře) měřený indexem University of Michigan a dlouhý víkend (dnes je tzv. President's Day) vedl investory k tomu, že se rozhodli svým dlouhým pozicím "mírně ulevit". Index Dow Jones Industrial Average tak oslabil o 0,62 %, technologický Nasdaq Composite šel o 0,55 % níže a S&P500 klesal o 0,55 %. Poměr klesajících a rostoucích titulů dosáhl 7:4, v rámci NYSE majitele změnilo 1,2 miliardy akcií (o 10 % méně než v období před týdnem).
Hlavním důvodem poklesu však byl již zmiňovaný index spotřebitelské důvěry University of Michigan - ten propadl na 93,1 bodů z předchozích 103,8 bodů v lednu. Průměrný odhad se pohyboval na hladině 103 bodů. Tento faktor, společně s ve čtvrtek zveřejněnými údaji o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, můžeme tedy směle označit za hlavní viníky pátečního vývoje. Jistě ale za pozornost stojí také následující společnosti:
* Intel Corp. - cena oslabila o 58 c na úroveň 30,16 USD. Analytik Banc of America očekává, že firma dosáhne zisku za 1Q 2004 ve výši 26 c na akcii při tržbách 8,09 mld. USD. Jeho předchozí odhad byl však na hodnotě 28 c a tržby měly dosáhnout 8,27 mld. USD.
* Advanced Digital Information Corp. - výrobce zařízení na uchovávání dat ztratil 3,99 USD na hodnotu 13,18 USD. Firma nebyla schopna přesáhnout odhady tržeb za první čtvrtletí.
* Walt Disney oslabil o 1,04 USD na cenu 26,96 USD a představoval tak největší propad v rámci indexu Dow Jones. Cena akcií "vystřelila" o 16 % od okamžiku, kdy Comcast Corp. oznámil zájem firmu převzít, nyní investoři začínají přemýšlet, zda nedojde k vylepšení nabídky nebo vstupu dalších zájemců.
Dnes jsou všechny americké burzy zavřené.
Petr Žabža, Patria Direct