Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Týdenní přehled dluhopisového trhu - Polsko, Maďarsko a Slovensko

3.2.2004 9:39
Autor: 

Polsko: Podobně i trh dluhopisů byl citlivý na osud Hausnerovy reformy. V první polovině týdne zaznamenal růst díky informacím, že vláda přijala plán na ozdravení veřejných financí. V druhé polovině týdne však zveřejnění časového harmonogramu schvalování návrhu vedlo k růstu výnosů desetiletých dluhopisů o 30 bps na úroveň kolem 6,85%. Pro příští týdny očekáváme, že výnosy zůstanou i nadále vysoké. Zároveň ale předpokládáme, že se lepšící ekonomická data odrazí i na dluhopisech, pro které by díky relativním politickým rizikům mohl dlouhý konec výnosové křivky zůstat mírně nad 7%. Rovněž předpokládáme, že měnový výbor (RPP) v současném složení zachová stávající úrokové sazby. Pak by krátký konec křivky mohl zůstat zhruba na současné úrovni.

Maďarsko: Nálada na maďarském trhu dluhopisů má stále k optimu daleko. Důkazem budiž fakt, že ceny maďarských dluhopisů opět velmi citlivě zareagovaly na informace o možném navyšováním nabídky na domácím trhu. Stalo se tak poté co vládní agentura pro řízení státního dluhu (AKK) oznámila, že si vývoj státního rozpočtu vynutí zvýšení objemu emisí na domácím trhu. Reakce na tuto informaci byla poměrně razantní, když výnosy silně vzrostly (např. v případě pětiletého dluhopisů činil nárůst 40bps), resp. Došlo k znatelnému paralelnímu posunu výnosové křivky směrem vzhůru.

Dodejme, že AKK uvedla, že hodlá pokrýt zvýšené potřeby státu zejména navýšením emisí pevně úročených instrumentů s kratší splatností. AKK nicméně zároveň oznámila, že tento týden hodlá přijít s emisí patnáctiletého dluhopisu v objemu 15 mld. HUF. Patnáctiletý dluhopis bude emitován ve čtvrtek společně s tříletým státním dluhopisem (objem 40 mld. HUF).

S odkazem na poslední vývoj nemáme důvod měnit náš názor pokud jde o vývoj cen maďarských dluhopisů v krátkém období. Ceny budou i nadále volatilní. Nutnou podmínkou pro pokles výnosů se v tuto chvíli zdá být pozitivnější vývoj na finančních trzích v Polsku. Neboli v případě, že se situace na trzích v Polsku zlepší, je zde určitá šance na růst cen, zejména pak na dlouhém konci výnosové křivky.

Slovensko: Obchodovanie na dlhopisovom trhu bolo pomerne pokojné a výnosová krivka sa príliš nezmenila. Na začiatku predchádzajúceho týždňa sa konala druhá tranža aukcie 3- ročných dlhopisov. Dopyt bol obrovský - takmer 20 mld. Sk. Priemerný výnos dosiahol 5,09 % a oproti predchádzajúcej aukcii poklesol. Po aukcii prišlo k poklesu výnosov do 5 bps na krátkom konci krivky. Rozhodnutie NBS nezmeniť sadzby výnosy výrazne neovplyvnilo. Do konca týždňa sa už nič podstatné neudialo a výnosy vykázali iba minimálne zmeny.

Dnes sa konala druhá tranža aukcie 5-ročných štátnych dlhopisov s pohyblivou sazbou naviazanou na 12-mesačný Bribor. A opäť nebola úspešná. Dopyt bol len 2,84 mld. Sk, pričom ministerstvo financií akceptovalo 1,05 mld. Sk. Priemerná akceptovaná cena dosiahla 99,997 (minimum 99,90 a maximum 100,04). Priemerný výnos dosiahol 5,09 % a oproti predchádzajúcej aukcii (5,14 %) poklesol. Dôvodom nízkeho záujmu je kupón viazaný na Bribor. Pokiaľ ministerstvo financií nebude ochotné akceptovať vyššiu prémiu nad Bribor (20 bps a viac), zrejme sa mu nepodarí emisiu naplniť (celkový objem je 40 mld. Sk).

ČSOB, Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data