Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A. Greenspan - FED udělal správně, když se nesnažil

A. Greenspan - FED udělal správně, když se nesnažil "propíchnout" bublinu akciových trhů z konce 90. let

5.1.2004 16:51
Autor: 

Předseda americké centrální banky FED přednesl o tomto víkendu poměrně zásadní projev na setkání Americké ekonomické asociace v San Diegu, ve kterém se snažil čelit kritice, že FED měl udělat mnohem více pro zabránění vytvoření, resp. splasknutí bubliny na akciových trzích 90. let. Nejedná se o nový fenomén - tato kritika byla mnohem četnější a kousavější v letech 2001-2002, které pro mnoho investorů znamenaly velmi bolestivou periodu. Jaké argumenty tedy A. Greenspan vlastně přednesl ?:

* "FED udělal dobře, když se nesnažil zastavit, resp. zpomalit inflaci akciové bublliny na konci 90. let minulého století. Tato snaha by mohla vést k destabilizaci celé americké ekonomiky".

* "Trh v té době zcela jasně rozuměl, že FED neměl v podstatě žádné nástroje, jak neracionálnímu růstu cen akcií zabránit".

* "Zatímco případná snaha mírnit přehřátí akciových trhů mohla vést k destabilizaci ekonomického růstu, FED se raději soustředil na řešení problémů způsobených náhlým poklesem cen akcií a jejich dopadem na ekonomiku. To se naopak ukázalo jako racionální strategie".

* "Představa, že další zvyšování úrokových sazeb by zabránilo dalšímu růstu cen akcií a udrželo by ekonomiku na správné cestě, je iluzorní. Ceny finančních aktiv (míněno především akcií) nejsou primárním cílem monetární politiky".

* Navzdory faktu, že situace nastalá na vrcholu akciové bubliny představovala pro FED velmi speciální situaci, A. Greenspan se stále domnívá, že identifikovat kdy trhy do této bubliny vstoupily není možné.

* "Navíc není jisté, zda-li je úkolem centrální banky takovou disbalanci na akciovém trhu vůbec likvidovat - to by mohlo vést k podstatně většímu rozkolísání celé ekonomiky".

* "Není empiricky dokázáno, zda je možno bublinám - pokud jsou identifikovány v raném stadiu - vůbec možno předcházet a pokud ano, zda nebude konečnou cenou takové stabilizace naopak rozkolísání celé ekonomiky. Oběma dvěma případům se FED snaží v principu spíše vyhnout a ne je vytvářet."

A tak dále. Samy o sobě jsou výše uvedené argumenty vysoce racionální a nezaujatému pozorovateli by se mohlo zdát, že FED je z důsledků poklesu bubliny akciových trhů obviňován zcela neprávem. Velmi pravděpodobně ano. Na druhé straně argument, že daná situace byla pro FED zcela speciální a jedinečná moc neobstojí - nejednalo se o přece o první bublinu aktiv v historii.

Petr Žabža


Váš názor
 • Špatné svědomí?
  12.1.2004 21:04

  Proč ta neobviklá sebechvála - že by předejít útoku?
  Visitor
 • Bublina
  6.1.2004 11:16

  Na této adrese najdete jiný názor na bublinu na finančních trzich, z kterého plyne, že FED byl její hlavní příčinou. http://www.libinst.cz/ název článku je Bubliny na trzích aktiv jako důsledek aktivní monetární politiky
  hynek
  • Propaganda
   6.1.2004 18:39

   Tu mizernou instituci bych zde vůbec nezmiňoval. Ta může kritizovat akorát sama sebe ne Fed.
   Mendigo
   • RE:Propaganda FED
    9.1.2004 11:03

    Tak si to nejprve přečti a pak kritizuj!!!
    hynek
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC