Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co můžeme očekávat od dubnové inflace?

7.5.2002 13:44
Autor: 

Pátek zahájí květnovou "analytickou sezónu" zveřejněním první sady ekonomických indikátorů. Na řadu přijdou inflace a stavební výroba z dílny Českého statistického úřadu a nezaměstnanost sledovaná Ministerstvem práce a sociálních věcí. Co se týče inflace, činí odhad Patrie 0,1% pro meziměsíční změnu, což by znamenalo meziroční zvýšení spotřebitelských cen o 3,4%. Pro míru nezaměstnanosti předpokládáme pokles na 8,7% z březnových 9,1%.

Podívejme se detailněji na předpoklady prognózy inflace. Nejvýznamnějším faktorem dubnového pohybu spotřebitelských cen bylo zdražení pohonných hmot, kde příčinou je především růst cen ropy na světových trzích. V průběhu března se cena ropy zvýšila v průměru o 17% a v dubnu přidala dalších téměř 9%. Růst dovozních cen ropy a ropných produktů naštěstí zmírnilo zhodnocení koruny k dolaru. V březnu koruna vůči americké měně posílila o téměř 2%, v dubnu dokonce o 4,4%. Podle našeho odhadu se tak průměrná cena nejvíce používaného benzínu Natural 95 zvýšila o 7-8%. Nafta podražila o 5-6%. Růst cen pohonných hmot tak přispěl k růstu celkového indexu spotřebitelských cen zhruba dvěma desetinami procentního bodu. Změny ve vývoji cen potravin a alkoholických nápojů by se měly víceméně kompenzovat. Zatímco ceny potravin pravděpodobně pokračovaly v sestupném trendu z předchozích měsíců, v rámci alkoholických nápojů došlo k výraznému zvýšení cen piva. Z týdenních průzkumů ČSÚ v této oblasti vyplývá, že cena světlého piva se meziměsíčně zvýšila o 4%. Za poklesem cen potravin lze hledat především nižší ceny vepřového, drůbeže a zeleniny. Doposud ostře sledované ceny brambor se téměř nezměnily.

Z dalších faktorů nelze opomenout snížení cen zemního plynu, jež by v průměru mělo dosáhnout 8,2% a do inflace by se mělo promítnout -0,17 procentního bodu. Inflaci by měl ovlivnit také sezónní pokles cen rekreačních zájezdů.

Dubnový pokles meziroční inflace by tak měl navázat na sestupný trend započatý v březnu. Tento pokles by měl nalézt své dno v červenci na hodnotě zhruba 2,1%. Poté by se měla inflace opět mírně zvyšovat až na námi předpokládaných 3,1% na konci letošního roku. Inflace by se tedy měla pohybovat nejdříve pod stanoveným cílovým koridorem a posléze v jeho spodní polovině. Z pohledu měnové politiky je však důležitá inflace ve druhém a třetím čtvrtletí příštího roku, kdy očekáváme, že se bude i nadále pohybovat ve spodní polovině inflačního cíle.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data