Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ostrovy Snaživec a Marnivec aneb proč Warren Buffett nekupuje americký dolar !

Ostrovy Snaživec a Marnivec aneb proč Warren Buffett nekupuje americký dolar !

8.12.2003 14:23
Autor: 

Ve snaze přiblížit investorům důvody svého negativního postoje vůči americkému dolaru, pozval je americký multimiliardář Warren Buffett na dva hypotetické ostrovy - Snaživec a Marnivec (moc se omlouvám za překlad jejich jmen, ale lépe to nešlo). Oba ostrovy mají jako základní a jediný kapitál svou půdu, obyvatelé jsou poměrně primitivní a jejich jedinou potřebou je potrava. Když pracují, pracují jedině a pouze právě za účelem získání obživy - stanovená pracovní doba je 8 hodin, za tuto dobu obyvatelé pokryjí své potřeby na 100%. Obyvatelé obou ostrovů pracují právě a jenom těchto 8 hodin - obě dvě komunity jsou si tak plně soběstačné.

Po jisté době se však obyvatelé Snaživce rozhodnou začít pracovat o trochu více a spořit o trochu více - a začnou pracovat 16 hodin denně. Stále jsou schopni plně pokrýt své potřeby, tak začnou přebytečnou produkci exportovat svému jedinému obchodnímu partnerovi - na ostrov Marnivec. Obyvatelé Marnivce jsou naprosto v extázi - mohou stále jíst to samé, v tom samém množství a kvalitě - už se však nemusí plahočit 8 hodin denně ve snaze dané potraviny získat. Ani zde však neexistují "obědy zdarma" - jediné, co musí obyvatelé Marnivce udělat jako protislužbu, je emitovat Marnivco-bondy (denominované v Marnivco-dolarech) a předat je obyvatelům Snaživce. V průběhu času tak centrální banka Snaživce akumuluje ohromující množství Marnivco-bondů, které ve své podstatě představují budoucí pohledávky za produkcí obyvatel Marnivce. Několik moudrých hlav na ostrově Snaživec však tuší problém - je jim jasné, že pokud by obyvatelé Marnivce měli současně konzumovat potraviny a splácet emitované dluhopisy, budou muset pracovat mnohem více než současných 8 hodin. Nic takového ale obyvatelé Marnivce evidentně nemají v úmyslu.

V tomto okamžiku začnou být nervózní i ostatní obyvatelé Snaživce a kladou si otázku, jak kvalitní jsou dluhopisy ostrova, jehož obyvatelé pro jejich splácení mnoho udělat nechtějí. Proto trochu pozmění strategii - část Marnivco-bondů si sice nechají, ale větší část prodají zpět obyvatelům Marnivce a za utržené Marnivco-dolary nakoupí pozemky na ostrově Marnivec. Netrvá to dlouho a obyvatelé Snaživce vlastní celý ostrov Marnivec.

V tomto okamžiku mají obyvatelé Marnivce opravdu problém - musí se vrátit do práce a pracovat minimálně 8 hodin, aby byli schopni pokrýt své potřeby. Nemají nic, s čím by mohli obchodovat a navíc nemají z čeho splácet svůj dluh ostrovu Snaživec. Svou půdu prodali ostrovu Snaživec, takže ke všem splátkám dluhopisů ještě platí nájem za svůj vlastní ostrov. V konečném důsledku tak Snaživec v podstatě kolonizoval Marnivec silou peněz místo obvyklejší síly zbraní.

Analogie se současnou situací americké ekonomiky je podle výše uvedených řádků více než zřejmá. Warren Buffett se nijak netají tím, že od poloviny roku 2002 ve svých fondech a pojišťovně Berkshire Hathaway akumuloval nemalé pozice v cizích měnách - jasně spekuluje na pokles dolaru. Jeden z největších medvědů na trhu - manažer fondů skupiny Odey Asset Management Hugh Hendry - prohlásil, že současný kolaps dolaru je jenom začátek. Uvidíme ...

Petr Žabža


Váš názor
 • dalsi hezka analogie pana Zabzi
  9.12.2003 18:05

  Politika ostrova Marnovce mi neco pripomina - neznate tu vladni garnituru, ktera se raduje z toho, ze svuj ostrov rozprodava cizincum? At je spidle Buh milostiv...
  mnichovan
  • Špidla jen dodělává co začal Klaus.
   10.12.2003 23:06

   Udělali jsme co nám MMF a SB nařídili. Mimochodem, Argentína taky.
   Visitor
 • Krátká paměť??
  9.12.2003 16:11

  Jestli už má Bufet nakoupený eura, byl by blázen, kdyby teď říkal, že dolar posílí. Teď, když si potichoučku nakoupil pozice, bude říkat, jak je dolar v .... Až si nakoupí pozice proti dolaru úplně všichni, pak stejně potichu začne eura prodávat. Kdo tomu nevěří, ať si vzpomene na měnovou krizi kolem české koruny, kdy se lidi šíleli, aby si nakoupili korunu v kurzu ca 39 Kč/EUR. Kdo se nechal vyšťavit, projel 30%.
  SAX
  • Krátká paměť.
   10.12.2003 23:08

   Já pamatuju kurs 100 Kčs za USD.
   Visitor
 • A co kdyby Marnivec zavedl rovnou daň
  9.12.2003 14:27

  Já si myslím, že situace Marnivce je téměř bezvýchodná. Je však ještě jedna cesta, kterou Warren Buffett přehlédl a nikdy na ni nemohl přijít, protože je Američan. Marnivec povolá české a slovenské ekonomy a ti zavedou rovnou daň. Nejprve se sice pohádají, zda 15% nebo 19%, potom ale si vzpomenou na praotce Švejka a zvolí 17%. Snaživci, kteří znají pouze racionální postupy, jak je z popisu vidět, propadnou hrůze, vše tam nechají a naskáčou do moře, čast se jich utopí, část se zachrání a vyrobí si primitivní vesla, kterými ostrov Snaživec posunou na druhou půlku zeměkoule. Marnivec má zpět své pozemky, dokonce na nich má Snaživcovi vily a protože tam Snaživec nechal i auta, mikrovlnky, nábytek a TV, mají se Marnivci dokonale. P.S. Pro tvrdší povahy: Snaživec tam nechal i děti a ženy. Ty musí pro Marnivce pracovat. (Pro ještě tvrdší povahy: musí pracovat v přístavech, do kterých zavítá každý den mnoho lodí s turisty, kteří tam právě kvůli tomu jezdí. Jedna organizace se kvůli těm dětem sice bouří, ale domorodý šerif říká, že si ty děti tam jenom hrají, nějaké povídání o zneužívání je úplná blbost).
  Rilev
 • začiatok konca
  9.12.2003 13:50

  súhlasím s tými, ktorí tvrdia, že toto je začiatok konca dolára. Svet je zamorený bezcennými dolármi. Koniec dolára nastane, keď Rusko a OPEC začnú obchodovať ropu v euro.
  snaživec
 • ono je to ale trosku jinak protoze
  8.12.2003 23:12

  nacalstvo marnivce si mysli ci zije pod dojmem ze ma v ruce vetsi klacek nez nacalstva na snazivcich. Proto si marnivci u vedomi sve vojenske prevahy klidne tisknou sve bezcene dluhopisy, kterymi krmi snazivce. Jsou ale obeti sve vlastni chucpy, protoze co treba plati na male snazive ostruvky, tezko bude platit na jejich nejvetsiho veritele kitajosnazivce, kteri maji v ruce ne sice nejvetsi klacek ale take poradny, ktery bohate staci k vyplate marniveckych podrazniku. Joo ono to na tom marnivecem kontinente nebude vesele az dojde k lamani chleba
  jirka
 • Souhlasim??
  8.12.2003 21:14

  Soucasny kolaps dolaru je jen zacatek.Ale prvdepodobne uplne neceho jineho nez si pan Zabza mysli.On totiz nevi,ze obyvatele Marnivce jsou moc pracoviti a chytri lide a obyvatele Snazivce jsou prevazne rudosi.
  fargo
  • Mas pravdu, ekonomicke zakony prece plati:
   9.12.2003 12:48

   Levny dolar znamena jeste levnejsi zbozi z USA, kde je uz dnes cenova hladina vyhodnejsi nez v eurozone. Slabsi mena automaticky povede k vyssimu vyvozu z udajneho Marnivce USA a nizsimu dovozu z udajneho Snazivce (pokud se mysli treba Evropa). To je jen jeden z mnoha vyrovnavacich mechanismu trhu. To vse v situaci, kdy americka ekonomika roste i bez tohoto impulsu rychleji, nez EU nebo Japonsko. Kdy se EU neni schopna dohodnout na nicem, od zahranicni politiky, pres smysluplne ekonomicke zakony atd., protoze jeji institucionalni nastaveni bohuzel tomu americkemu nesaha ani po kotniky. Dluhy USA jsou problem, ale nejsou jedinym faktorem ovlivnujicim hospodarstvi. Takovych kursovych houpacek dolaru uz bylo, a kazdy pohyb dolu byl nasledovan zase pohybem nahoru. Asi koupim dolary. Pan Buffett ma casto dobry nos, ale obcas se taky netrefi, jako ostatne kazdy investor.
   takenoshonin
   • Co že tam vyrábý? ...
    10.12.2003 23:20

    Koupil jsem jednou mandle, a byly made in USA, ale co jiného? Americké státní uspořádání vyšlo z velké občanské války, doufám že to nezažijeme. Houpačky se někdy rozbijou, a nic není na vždy. 6ijeme v zajímavé době.
    Visitor
    • a na cem to pises?
     18.12.2003 9:00

     Podivej se na znacku pocitace (pokud to neni "home grown"), na jeho operacni system, na sw, ktery ti umoznil to sem poslat (dokonce i Linux ma domov v Americe). To ze americke firmy "outsorcuji" vyrobu - nekdy i vyvoj do jinych zemi neni zas tak podstatne, protoze hlavni zisky se realizuji v matce a tim padem v US. Myslim si, ze amikum dolar dole velmi vyhovuje, protoze vetsinu tohoto zbozi v Evrope prodavaji v Eurech - a tim jim realne Evropa zvysuje zisky a pomaha jim tak smazat statni dluh. Jo mimochodem - vznikl ten dluh proto, ze stat vice utraci (nekde jsem tu videl takovy nazor), nebo proto, ze Bush razantne snizil dane podnikum a jednotlivcum? Ja si myslim, ze jde hlavne o ten druhy pripad. Vliv na dolar - no potom, co Soros a Buffet provedli s Anglickou librou bych nic nedal za to, ze vsechny ty zpravy, komentare a priklady jako je tenhle slouzi akorat k maximalizaci zisku, nic jineho. Jeste k nazorum tzv. ekonomu - bylo by velmi vhodne, kdyby kazdy z nich napsal na zacatek sveho komentare, kolik penez ma v shortech vuci dolaru. Neverim, ze clovek, ktery investuje stovky tisic do dolaroveho shortu nebude - alespon podvedome - tento fakt promitat do sve analyzy.
     Drakobijce
   • DOLAR ASI PŮJDE DOLŮ
    10.12.2003 23:03

    Dolary bych zatím nekupoval z dlouhodobého hlediska není dolar nijak slabý. Čekal bych bud na 1,30 nebo datumově tak na 25. kveten 2004 a sledoval bych zahraniční obchod USA s EU. Pokud je američan zadlužený marnivec, pak musim říct pracovitý m. . Asiat je velmi pracovitý snaživec, ale evropan je trochu méně zadlužený nepracovitý marnivec na druhou, ale není militantní.
    J. Baltazar
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data