Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská komise opět volá po vyšší efektivitě procesu převodu podniků

Evropská komise opět volá po vyšší efektivitě procesu převodu podniků

29.10.2003 12:27
Autor: 

Z nedávno zveřejněných analýz prováděných v EU vyplývá, že třetina evropských podniků bude v příštích deseti letech ke svému přežití potřebovat nového majitele. Ročně tak pravděpodobně vymění majitele asi 610 000 malých a středních podniků. Převod podniku by tedy měl být pokud možno jednoduchý a efektivní. Již v roce 1994 vydala Evropská komise („Komise“) v tomto směru doporučení členským státům EU. Monitorováním postupu implementace těchto doporučení se poté zabývala mj. skupina expertů v projektech uskutečněných v roce 2001 a 2002. Očekává se, že Komise na základě výsledků těchto projektů a doporučení expertů vydá do konce roku 2003 další aktualizovaná doporučení, jejichž cílem by mělo být zjednodušení, zkvalitnění a zrychlení převodu podniků. Do průzkumu v rámci projektů byly zahrnuty i některé evropské státy, které zatím nejsou členy EU. Hodnocení právního a daňového prostředí v této oblasti neunikla ani Česká republika, takže se již nyní můžeme srovnat s ostatními evropskými státy.

Z průzkumů vyplývá, že většina (okolo 65%) evropských začínajících podnikatelů upřednostňuje založení vlastního podniku před převzetím již existujícího, zavedeného. Převody podniků by však neměly být opomíjeny, neboť se ukázalo, že podniky po převodu mají významně vyšší šanci na dlouhodobé přežití než podniky nově založené. Navíc při převodu podniku je zachováno v průměru 5 pracovních míst, zatímco při zakládání nového jsou vytvořena pouhá 2 místa. Jak pro stávající podnikatele, kteří mají potřebu se svých podniků zbavit, tak pro začínající podnikatele by tedy bylo prospěšné zvýšit atraktivitu převodů efektivní právní i daňovou úpravou. K tomu směřovala dosavadní doporučení Komise i expertů.

Výsledek posledních šetření jednoznačně ukázal, že státy přijaly stěží polovinu opatření uváděných v doporučeních Komise. Komise proto hodlá znovu zdůraznit a rozvinout doporučení v oblastech, jimž není dle výsledků průzkumu věnována dostatečná pozornost. Jedná se zejména o:

* opatření usnadňující převod podniku na třetí osoby s cílem snížit zdanění při převodu, oddálit platbu daně a celkově zjednodušit daňovou úpravu,
* opatření ve vztahu k převodu podniku stávajícím zaměstnancům,
* speciální pravidla u daně darovací a dědické; zdanění by mělo být sníženo a platby oddáleny, pokud bude podnik funkční po určitou dobu po převodu,
* opatření stimulující podnikatele k včasné přípravě převodu podniku; cílem by měla být motivace podnikatelů k převodu podniku v době, kdy jsou vysoké šance na úspěšný převod,
* daňové úlevy v případě investice peněz získaných z převodu podniku do podnikání v rámci jiného malého či středního podniku,
* poskytnutí instrumentů k financování různých typů převodů.

Nejhůře v hodnocení dopadlo Norsko spolu s kandidátskými zeměmi. Při hodnocení České republiky bylo zjištěno uplatnění pouze jednoho doporučení, a to v oblasti daně darovací a dědické.

Projektová skupina navrhuje přijetí dalších opatření, která zahrnují např. vytvoření Evropské databáze převodu podniků, jež by propojila databáze národní a vybavila je překladatelským programem, či vytvoření virtuálního Evropského centra převodu podniků (European Business Transfer Centre), které by koordinovalo postup při shromažďování informací a výměně zkušeností a bylo by napojeno na řadu národních institucí typu hospodářských komor.

Nyní se tedy očekává přijetí doporučení ze strany Komise. Vzhledem k tomu, že doporučení nemají závaznou povahu, zůstává otázkou, nakolik budou jednotlivé členské státy tato doporučení respektovat. Nezbývá než věřit, že Česká republika nezůstane v tomto směru pozadu.

Monika Feigerlová
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC