Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko uvažuje o možnosti obchodovat své ropné zásoby v měně euro

Rusko uvažuje o možnosti obchodovat své ropné zásoby v měně euro

16.10.2003 16:25
Autor: 

Ve světle očekávaných hospodářských výsledků v Evropě a ve Spojených státech na konci minulého týdne možná trochu zapadla informace o tom, že Rusko uvažuje o možnosti začít oceňovat a především obchodovat své zásoby ropy a zemního plynu v měně euro proti současnému a hlavně tradičnímu americkému dolaru. Jako hlavní důvod je oficiálně citována snaha zlepšit a posílit vztahy Ruska a Evropské unie, v pozadí je však evidentně vidět chuť dát Spojeným státům fiktivní "políček" za jejich chování ve vztahu k invazi do Iráku.

Ruská centrální banka akumulovala euro od počátku roku 2002 a posílila tak podíl této měny ve svých devizových rezervách (USD 65 mld.) na 25% z předchozích 10%. Tento krok (myšleno akumulace eura) vedl k poměrně bouřlivé reakci jednotlivců, kteří začali svižně měnit svá dolarová depozita na depozita denominovaná v euro. Jejich objem se zvýšil čtyřnásobně.

Podle interních zdrojů byla hlavním důvodem úmyslu Ruska přejít v ropném obchodu na euro schůzka Vladimíra Putina a německého kancléře Gerharda Schrodera. Jak V. Putin, tak G. Schroeder se v poslední době poměrně hodně sblížili a i když je Putin velmi obratným diplomatem, jeho snaha "ponížit" Spojené státy je velmi patrná. I když jeho komentáře na výše uvedené téma jsou více než tajuplné, V. Putin řekl - "Nemůžeme vyloučit, že je to (přechod na euro) možné. Byl by to rozhodně zajímavý krok pro naše evropské partnery".

Samotný přechod na euro by v případě Ruska velmi pravděpodobně nevedl k dlouhodobějším růstu ceny ropy. Mohlo by to však sloužit jako návod pro exportéry ropy ze zemí Středního východu, kteří by mohli uvažovat o podobném postupu. To by mohlo mít zdrcující vliv na psychologii trhu, zejména ve chvíli, kdy je důvěra v americký dolar značně otřesena. Rusko disponuje druhými největšími zásobami zemního plynu na světě a po Saudské Arábii je druhým největším exportérem ropy.

Ropa a měna, ve které se s ní obchoduje, mají pro světovou ekonomiku naprosto kolosální důležitost. Pokud by měl být dolar jako referenční měna pro obchody s ropou nahrazen eurem, okamžitě by ztratil výsadu jednoho z hlavních nástrojů globální makroekonomické politiky. To se stalo např. britské libře, která byla po druhé světové válce dolarem naprosto převálcována a ztratila tak status globální rezervní měny.

Podle názoru ruských obchodníků s ropou a zemním plynem by výše zmiňovaný krok ruské administrativy dával smysl. Rusko totiž v současné době dodáva, resp. zajišťuje dodávky poloviny "energetických" komodit v Evropě. Jak jsme však také naznačili, jde jistě o součást posilování triumvirátu Ruska, Francie a Německa - účelového "konsorcia" vytvořeného jako protiváha Spojeným státům.

Na trochu jiné notě - možná ve světle poslední, velmi vzrušené reakce na analýzu ČEZ od týmu analytiků mě několik čtenářů nařklo, že stále jenom "pomlouvám" Spojené státy, jejich ekonomiku, společnosti nebo vládu. Faktem zůstává, že původním záměrem tohoto sloupku bylo dotýkat se témat, která nejsou vždy nezbytně v souladu s tím, co je prezentováno jako "oficiální" verze. Není mým zájmem být nezdravě a programově "bearish", pokud jsou však někde patrné evidentní známky nerovnováhy nebo skrytých problémů (které se můžou ale také nemusí projevit v ekonomické realitě) mám v úmyslu na ně dál upozorňovat.

Petr Žabža


Váš názor
 • Názor
  20.10.2003 8:54

  Pokud se tak stane a cena ropy bude účtována v EURech, potom se těším na dlouhou pozici na pokles dolaru. Co vy na to. Jak se podle Vás zachová měnový trh?
  Vladislav
 • Dalekosáhlé důsledky
  17.10.2003 16:43

  Toto rozhodnutí může mít dalekosáhlé důsledky. Ekonomika USA by byla rázem vystavena kurzovým vykyvům, na jaké dosud nebyla zvyklá. I stabilní cvena ropy v EUR by při poklesu USD vedla k jejímu zdražení pro USA.
  Honzajs
 • Pane Žabžo
  16.10.2003 22:29

  Děláte to dobře, jen tak dál. Toto Putinovo rozhodnutí mi pripomíná že Saddám Hussein udělal stejnou věc ten měsíc před invazi. Toto rozhodnutí může změnit svět od základů.
  petr hedrlin
  • RE: jestli prirovnavate Rusko k Iraku potazmo k americe, od: Karel Konvalinka
   17.10.2003 9:02

   Váš názor byl z diskuse vyřazen vzhledem k urážce na adresu autora (i přes použití podmiňovacího způsobu).
   Monika Procházková, POL
 • ropa
  16.10.2003 21:26

  a mena ve ktere se s ni obchoduje maji asi fakt velkou dulezitost pro svetovou ekonomiku, zajimavy clanek na toto tema je take zde http://www.euro.cz/id/ewockoldh9/detail.jsp?id=51493&isfulltext=1
  alan
Aktuální komentáře
12.12.2017
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech
6:30Co se stane, když se bitcoin zhroutí?

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data