Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Návratnost vlastního jmění regionálních distributorů – lídrem západní Čechy

Návratnost vlastního jmění regionálních distributorů – lídrem západní Čechy

13.8.2003 10:42
Autor: 

V minulých článcích jsme se zaměřili na tržby a ziskovost jednotlivých distributorů elektřiny vlastněnými ČEZ, dnes se zaměříme na jejich ziskovost vlastního kapitálu ROE, která je obecně závislá na tom:

- kolik aktiv společnost potřebuje na generování svých tržeb (v případě distributorů jde o tzv. kapitálově intenzivní odvětví, konkrétní velikost aktiv u každého distributora je určena zejména hustotou sítě zákazníků);

- jaká je ziskovost těchto tržeb (tomuto tématu jsme se věnovali v předchozím článku, z velké části závisí na složení portfolia zákazníků a dodavatelů);

- jak jsou aktiva financována (poměrem vlastního jmění a dluhu; u domácích distributorů je obvykle finanční páka velmi nízká, tzn. k financování svých aktiv užívají pouze velmi málo dluhu). Na tomto místě podotkněme, že volba finanční páky je většinou kompromisem mezi snahou o „bezpečnost“ financování (tj. minimum zdrojů vyžadujících fixní platby „ať se děje co se děje“) a maximálním využitím daňového štítu vzniklého z odpočitatelnosti úrokových nákladů z daňového základu.

ROE pěti společností ukazuje následující graf.Zdroj: distribuční společnosti, Patria Finance

Tento graf zachycuje vývoj ROE - ukazatele ziskovosti vlastního kapitálu - v letech 1998 až 2002. Z něho je patrné, že se ziskovost vlastního kapitálu distributorů v posledních pěti letech zvyšovala, obecně nejvyšší byla u Západočeské energetiky, s výjimkou roku 2000, kdy měla největší návratnost vlastního kapitálu Severočeská energetika. Výrazné zvýšení návratnosti vlastního kapitálu SČE v roce 2000 způsobil prudký nárůst zisku téměř na trojnásobek oproti roku 1999. Signifikantní nárůst ROE v roce 2000 zaznamenala také Severomoravská energetika, jejíž zisk oproti předchozímu roku vzrostl o 90 %. K výraznému nárůstu ziskovosti došlo u Středočeské energetické, kdy se ze 4 % v roce 2001 více než zdvojnásobila na téměř 10 %, což bylo způsobeno velkým nárůstem zisku o 150 %.

Z hlediska hodnoty vlastního jmění bývá někdy návratnost vlastního jmění porovnávána s požadovanou mírou návratnosti, kterou investoři vyžadují od své investice. Ta v sobě zahrnuje výnosnost bezrizikové investice a prémii za riziko. V našem případě jsme pro demonstraci vycházeli z velikosti bezrizikové míry 4 %, tržní prémie za riziko 6 %, betu pro distribuční společnosti předpokládáme 1. Na základě těchto předpokladů by investoři od svých investic do vlastního jmění distributorů požadovali návratnost 10 %.

V roce 1998 nedosahovala ziskovost vlastního kapitálu ani jedné distribuční společnosti požadované míry návratnosti 10%, této úrovni se přibližovala pouze Západočeská energetika, která ji hned v následujícím roce překročila téměř o 2 %. Jak bylo řečeno výše, ziskovost vlastního kapitálu distributorů v čase obecně rostla, a tak v roce 2002 sice návratnost větší než požadovanou míru návratnosti měly jen ZČE a VČE, nicméně ostatní společnosti se pohybovaly těsně pod 10% úrovní.

Uveďme ještě, že to, že ROE je menší než požadovaná míra návratnosti, ještě nutně neznamená, že vnitřní hodnota vlastního jmění je menší než jeho účetní hodnota. Může např. nastat případ, kdy je tomu tak v současné době, ale očekává se výrazný nárůst ziskovosti v následujících letech – vedle současného ROE je tedy pro posouzení vnitřní hodnoty vlastního jmění ještě důležitý jeho očekávaný vývoj. Zatímco je tedy v kontextu valuace současné ROE relativně relevantní pro stabilní odvětví, jako je např. právě sektor veřejných služeb, má poměrně malou vypovídací schopnost (ve smyslu valuace) v „turbulentnějších“ odvětvích, jako je např. mobilní trh v ranném stadiu penetrace, či petrochemie, kde se výrazně projevuje cyklus (hnaný často investicemi do výrobních kapacit v daném odvětví).

Jitka Oppitzová, J.Soustružník

Předchozí díly série
s názvem "Pololetní výsledky distributorů – významný faktor určující konsolidovaná čísla ČEZ (tržby)" naleznete ZDE,
s názvem "ČEZem majoritně vlastněné distribuční společnosti – jejich ziskový profil" naleznete ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba