Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

MfD, Právo: Tošovský nechce svědčit proti Nomuře

31.07.2003 8:04
Autor: 

PRAHA 31. července (ČTK) - Bývalý guvernér centrální banky a premiér Josef Tošovský odmítl svědčit v arbitrážním sporu s londýnskou bankou Nomura. Vláda tak přišla o jednoho z klíčových svědků v arbitrážních sporech, v nichž stát a Nomura navzájem žádají mnohamiliardová odškodnění za krach Investiční a Poštovní banky. Píšou to dnes deníky Mladá fronta DNES a Právo.

"Žádné vysvětlení od pana Tošovského nebylo, pouze odmítnutí," cituje MfD Ondřeje Sekaninu z právní kanceláře Squire, Sanders & Dempsey, která zastupuje český stát. Z Tošovského postoje je rozladěn náměstek ministra financí Ladislav Zelinka. "Od bývalého premiéra bych čekal více odvahy," řekl.

Tošovského role v historii největšího finančního problému české ekonomiky je přitom velká. Nejprve v roce 1998 jako premiér rozhodoval o prodeji státního podílu v IPB do rukou Nomury a o dva roky později jako guvernér stál u uvalení nucené správy a prodeje padlé banky ČSOB. Nyní Tošovský pracuje ve Švýcarsku v Bance pro mezinárodní platby.

Jak oba deníky podotýkají, Tošovský není sám, kdo má se svědectvím problém. Svědčit nechce ani bývalý nucený správce IPB Petr Staněk.

Stát i Nomura se kvůli IPB obrátili na mezinárodní arbitry. Nomura požaduje po státu zaplatit kolem 40 miliard korun za zmařenou investici. Stát naopak chce po japonské investiční bance zhruba 263 miliard korun za výdaje spojené se záchranou IPB. Obě strany však znovu jednají o možném mimosoudním vyrovnání.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.07.2026
13:18Investiční výhled na druhé pololetí: Volby vrátí na scénu politická rizika  
9:13Víkendář: AI má jiný investiční cyklus, než předchozí technologie
04.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Nárůst inflace i fiskální podpory  
9:22Víkendář: Umělá inteligence jde zatím jen po povrchu, neměla by vést k výraznému růstu nezaměstnanosti
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data