Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilanci zatížila prohraná arbitráž se CME

Platební bilanci zatížila prohraná arbitráž se CME

15.7.2003 10:22
Autor: 

komentář doplněn
Schodek běžného účtu platební bilance se v květnu prohloubil na 19,3 mld. Kč z dubnových 13,9 mld. Kč. Hlavní příčinou vysokého záporného salda je převod prostředků ve prospěch CME po oznámení výsledků arbitráže. Ke zvýšení schodku ovšem přispěl další pokles přebytku v bilanci služeb a vysoký schodek v bilanci běžných převodů. Příliv kapitálu na finančním účtu dosáhl v květnu 11,7 mld. Kč zejména díky reinvestovanému zisku, čerpání úvěru od Evropské investiční banky a finanční operaci vlády spojené s úhradou závazku vůči CME.

Běžný účet v současnosti zatěžuje především bilance výnosů, kam spadá investiční výnosy zahraničních investorů včetně reinvestovaného zisku. Reinvestované zisky zahraničních investorů jsou z pohledu platební bilance imaginární finanční operací, neboť ve skutečnosti nedochází k finančním tokům mezi ČR a zahraničím. Na jedné straně znamená reinvestovaný zisk zápornou položku v bilanci výnosů spadající do běžného účtu, na straně druhé představuje stejně velkou kladnou položku v přílivu přímých zahraničních investic zaznamenaných ve finančním účtu platební bilance. Květnová data běžného účtu jsou navíc zatížena jednorázovým faktorem v podobě výplaty odškodného pro CME ve výši 10,5 mld. Kč. Díky tomu se bilance běžných převodů, součást běžného účtu, propadla do schodku 9,3 mld. Kč. Nebýt tohoto jednorázového faktoru, byl by schodek běžného účtu jednociferný. Nikterak pozitivně se ovšem nevyvíjí bilance služeb. Podrobná zpráva za 1. čtvrtletí hovořila o poklesu příjmů z prodeje telekomunikačních služeb, právních, technických služeb a služeb výzkumu a vývoje. Údaje za duben a květen sice naznačují mírné zvýšení příjmů, jenže rychleji rostoucí výdaje za služby snížily přebytek bilance služeb v květnu na nejnižší hodnotu v letošním roce. V 1. čtvrtletí dosáhl přebytek bilance služeb 3,4 mld. Kč. Za duben a květen činí kladné saldo pouhých 812 mil. Kč. Ve statistice hrubého národního produktu zhoršení výkonové bilance (obchodní bilance + bilance služeb) nezůstane bez odezvy.

Co se týče přímých zahraničních investic zůstává obrázek podobný předchozím měsícům. V této podobě přitekl v květnu do ČR kapitál za 11,8 mld. Kč, z toho ovšem 7,2 mld. Kč podle odhadu ČNB tvořil reinvestovaný zisk. Na straně portfoliových investic došlo k zastavení odlivu kapitálu, k němuž v minulých měsících vedla poptávka po zahraničních dluhopisech. Finanční účet dále významně ovlivnily finanční transakce vlády, jednak v podobě druhé části transakce spojené s úhradou pro CME a další čerpání úvěru od EIB.

Podle našich projekcí by schodek běžného účtu v 1. pololetí měl dosáhnout přibližně 39 mld. Kč. Na roční bázi by měl schodek stoupnout na 6,2% ze 6,0% v 1 čtvrtletí. Za celý letošní rok očekáváme schodek běžného účtu ve výši 163 mld. Kč (6,9% HDP).

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data