Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Patria vydala analýzu na téma "Střední a východní Evropa na cestě od centrálního plánu k Evropské unii"

7.7.2003 11:59
Autor: 

Na stránkách Patria.cz byla zveřejněna analýza „Krátce na téma …“ s názvem „Střední a východní Evropa na cestě od centrálního plánu k Evropské unii“. Tato analýza je k dispozici všem klientům VIP Patria, včetně těch, kteří si službu zaregistrovali na měsíční zkušební období zdarma.

Příští rok v květnu se Evropská unie rozšíří o deset nových členů. Osm nových členů přichází ze střední a východní Evropy, kde se po několik desetiletí snažila centrálně plánovaná ekonomika nahradit tržní mechanismu. Neefektivita socialistického hospodaření byla jednou z příčin pádu totalitních režimů. Plně se dopady distorzí způsobených absencí vlastnických práv a tržních cen nesoucích informaci o optimální alokaci zdrojů a distribuci produkce projevila v prvních letech ekonomické transformace, kdy bylo nutné provést zásadní systémové změny – kodifikovat soukromé vlastnictví a instituce trhu a makroekonomické stabilizace, privatizaci, deregulaci cen, liberalizaci obchodu, devalvaci směnných kurzů a zavedení volné směnitelnosti měn. Po patnácti letech se většina zemí střední a východní Evropy zařadí do Evropské unie. Komplexní zhodnocení jednotlivých zemí by vyžadovalo zohlednění specifik jednotlivých zemí. Sled a intenzita reformních kroků byly v každé zemi rozdílné, stejně jako výchozí institucionální podmínky a úroveň ekonomické výkonnosti. Základní kvantitativní zhodnocení lze ovšem provést srovnáním temp hospodářského růstu v průběhu transformace.

Sledované období (1990-2002) lze rozdělit do dvou období. V prvním (1990-1994) ve většině zemí střední a východní Evropy hrubý domácí produkt klesal či stagnoval. Období nárazu, kdy bylo tempo růstu záporné, trvalo v průměru 3,3 roku. Nejrychleji se zotavila polská ekonomika, nejdéle strádaly Litva a Estonsko. Největší pokles výkonnosti zaznamenaly Lotyšsko, Litva a Estonsko, což se promítá i do jejich dnešní úrovně. Tato skupina zemí díky výraznému úvodnímu poklesu stále ještě nedosáhla úrovně z roku 1989, a to i přes mohutné přírůstky HDP v posledních letech.

Obr. 1: Hrubý domácí produkt v roce 2002 (1989 = 100)


Pramen: databáze Patria Online

Celou analýzu naleznete ZDE.

Pokud nejste klientem VIP Patria a máte zájem o registraci služeb VIP Patria na zkušební období, klikněte ZDE.

Pokud máte zájem o registraci služeb VIP Patria na placené období, klikněte ZDE.

Bližší informace k službě VIP Patria naleznete ZDE.

Vaše dotazy týkající se služby VIP Patria můžete zasílat na adresu info@patria.cz nebo můžete kontaktovat pracovníky Patria.cz na tel. čísle 221 424 332.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba