Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: SARS ekonomicky ohrožuje především cestovní ruch a letecké odvětví

The Economist: SARS ekonomicky ohrožuje především cestovní ruch a letecké odvětví

02.05.2003 12:37
Autor: 

Podle posledních zpráv ČTK nákaza virem SARS (až na Čínu) již kulminovala, navíc poslední výzkumy ukazují, že virus mutuje tak, že spolu s počtem osob, které nakazí, ztrácí na infekčnosti. Na druhou stranu podle The Economist se ekonomické důsledky obav z viru SARS především v Asii ještě zvýrazní. Největší problémy způsobuje SARS turistice a leteckým společnostem.

1. dopad na cestovní ruch
Vliv SARS na turistiku v asijských zemích je dramatický. Mezi 40 až 45 procenty denních letů do Hong Kongu bylo tento týden zrušeno. Například hongkongské aerolinky Cathay Pacific hlásí denní ztrátu 3 mil. dolarů. Singapore Airlines dalo 6 600 zaměstnancům neplacenou dovolenou a zredukovalo přepravní kapacity na 29% normální úrovně. Přílety turistů do Singapuru jsou na méně než třetinové úrovni. Dva technologické veletrhy byly zrušeny, neboť se delegáti obávali přijet. Ztráty zaznamenaly také reklamní agentury jako např. JC Decaux nebo WPP.
SARS údajně stojí také za problémy amerických aerolinek United a American airlines. Lufthanse poklesla poptávka po cestách do Asie o 85%, společnost odstaví 15 letadel a sníží pracovní dobu pozemnímu personálu. Šéf British Airways Rod Eddington viní válku v Iráku společně se SARS z globální slabosti leteckého odvětví, které čelí největší krizi v historii. Airbus varoval, že jeho zakázka na výrobu 300 letadel je vážně ohrožena.

2. výrobci luxusního zboží
Ztráty oznámily především společnosti kosmetické, jimž klesly tržby v rámci tzv. duty free shopů na letištích a poklesu domácí poptávky v asijských zemích. Mezi postižené firmy patří americký Estée Lauder, italský klenotník Bulgari nebo módní Burberry. Bulgari považuje pokles tržeb v Hong Kongu za "agresivní" v úrovni dvouciferného procenta. Výrobce výletních lodí Brunswick zúžil odhad letošních zisků na dolní úroveň plánovaného rozmezí.

3. spotřební zboží a potraviny
McDonalds označil SARS společně s válkou v Iráku za viníka propadu tržeb v Asii, Středním Východě a Africe. Výrobci spotřební elektroniky Philips a Ericsson hlásí podobné ztráty.

4. poptávka po ropě
Kartel zemí vyvážejících ropu - OPEC - odhaduje, že SARS snížil poptávku po ropě v Asii o 300 tisíc barelů denně.

Je velmi obtížné odhadnout ekonomický dopad SARS na země jako Hong Kong nebo Singapur, ještě větší problém to je ale u Číny, která je notoricky tajnůstkářská. Čína se snaží šíření nemoci co nejvíce eliminovat, např. brání lidem v opuštění Pekingu nebo ruší tradiční svátky. Díky tomu podle The Economist v zemi zkolabovala vnitřní letecká doprava, zahraniční firmy ruší své plánované nákupy a investice. Například taiwanský Acer odložil investici do čínské továrny, jež by měla vyrábět notebooky. Pětihvězdičkové pekingské hotely jsou naplněny pouze z 20 procent.

Samotný přímý boj se SARS si přitom také vyžádá nemalé částky. Čína již prý utratila v boji s nemocí 241 mil. USD, Taiwan vyčlenil částku 1,4 miliard dolarů, Hong Kong potom 1,5 miliardy USD. Singapur utratil pouhých 129 mil dolarů, neboť tamní vláda se domnívá, že většina částky v otevřené ekonomice mizí do zahraničí. Světová banka odhaduje náklady na SARS v asijském regionu na 15 miliard dolarů.

Na druhou stranu z nemoci mohou některá odvětví a firmy profitovat. Zejména se jedná o zdravotnický sektor, výrobce léčiv a ochranných pomůcek. Podle Reuters na nemoci profituje například také americká Knight-McDowell, která vyrábí přípravek na nachlazení Airborne.

(zdroj: The Economist, ČTK, Reuters)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data