Ministr Škromach považuje radikální fiskální reformu za "politickou sebevraždu" a nebude podporovat návrh ministra financí Bohuslava Sobotky na snížení fiskálního deficitu na 3,7% HDP do roku 2006. Podle Škromacha jsou sociální demokraté ochotni tolerovat variantu, která počítá se snížením deficitu maximálně na 4,9% HDP.
Zdeněk Škromach se obává příliš rychlého vstupu do EMU a přijetí eura. "Jsme přesvědčeni, že příliš tvrdé cíle (pro fiskální reformu a vstup do měnové unie) by mohly ekonomiku utlumit", říká ministr. Země přitom musí po určité období před přijetím eura dodržet různá ekonomická omezení, pro ČR je relevantní především dosažení deficitu veřejných rozpočtu maximálně 3% HDP.
Škromach tak očekává vstup do EMU v letech 2009 až 2010, v čemž je konzistentní s premiérem Špidlou nebo ministrem financí Sobotkou. Tak bychom však zaostali za Polskem a Maďarskem, které chtějí přijmout euro co nejdříve, resp. v roce 2007 a 2008.
Vstup ČR do EMU v první vlně prosazuje také ČNB, která ústy některých členů bankovní rady považuje i nejrazantnější variantu Sobotkovy fiskální reformy za příliš málo razantní. Podle návrhu strategie přistoupení bychom se měli snažit být připraveni na vstup již v roce 2007, neboť samotný vstup do EMU se v ekonomice projeví pozitivně (nikoliv, že ji utlumí, jak tvrdí Škromach) a povede k urychlení reálné konvergence. Kromě toho by ČR neztratila konkurenční schopnost ve srovnání s Polskem a Maďarskem.
Na každé zpoždění přijetí eura Českou republikou by zareagovali zahraniční investoři a devizový trh. Koruna by pravděpodobně měla tendenci oslabit. Škromach však raději zmínil, že rozhodnutí o škrtech na výdajové straně rozpočtu budou aktuální až po červnovém referendu o vstupu do EU.
(zdroj: Reuters, Patria Online)