Státní rozpočet za období leden až srpen vykázal deficit téměř 33 mld. korun, což je o 6,2 mld. více než ke konci července a o 2,2 mld. více než by odpovídalo osmiměsíční alikvótě zákonem schváleného celoročního schodku (-46,2 mld. Kč). K 30.6. však vláda zvýšila plánované výdaje o 12,6 mld., což by společně s očekávanými nižšími daňovými příjmy mohlo vést ke schodku až 68 mld. Kč za celý rok 2002.
Vývoj státních financí je možné stručně charakterizovat zaostáváním celkových příjmů, výpadky zaznamenává zejména inkaso daní. Uspokojivě se vyvíjí zejména výběr daně z příjmu právnických osob, nevýrazné je inkaso daně z příjmu fyzických osob, ale nejhůře jsou na tom příjmy státu z DPH, které zaostávají za osmiměsíční alikvótou o 9,7 mld. Kč. Hůře je na tom i inkaso specifických spotřebních daní. Naopak velice pozitivně se vyvíjejí nedaňové příjmy, tj. příjmy získané převodem privatizačních prostředků do rozpočtu a příjmy získané deblokací pohledávek za Ruskou federaci.
Z hlediska výdajů státního rozpočtu je největším břemenem jako obvykle sociální oblast. Především na sociální podpoře a důchodech bylo vyplaceno více než by odpovídalo osmi měsícům roku. Na druhou stranu méně prostředků jde na platy zaměstnanců a investiční činnost. V této oblasti je opět patrná nutnost plnit mandatorní sociální povinnosti a vyhýbat se takovým aktivitám, které by byly z dlouhodobého ekonomického hlediska účelnější (např. investice do infrastruktury). Podobně špatně je na tom i aktivní politika zaměstnanosti.
V souvislosti s povodněmi byla nově přijatým zákonem vyčleněna na likvidaci následků přírodní katastrofy částka 3 mld. Kč. Z této sumy půjde jedna miliarda na účet MMR na výstavbu nájemních bytů, opravy a nenávratné půjčky postiženým (250 mil. Kč), 500 milionů korun pro ČMZRB na podporu podnikatelům a 1,5 mld. Kč na odstranění povodňových škod podle požadavků jednotlivých „ústředních orgánů“. Rozpočtově má být toto opatření neutrální, stát o stejnou částku zvýší příjmy (prémií z emisí státních střednědobých a dlouhodobých dluhopisů) i výdaje.
Radim Krejčí