Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v hlubokém deficitu - 16,3 mld. Kč

Zahraniční obchod v hlubokém deficitu - 16,3 mld. Kč

22.8.2002 9:20
Autor: 

komentář doplněn
Obchodní bilance skončila v červenci se schodkem 16,3 mld. Kč. Červnový deficit byl revidován z původně oznámených 3,2 mld. Kč na 1,1 mld. Kč. Vývoz se v červenci meziročně snížil o 6,4%, dovoz klesl o 7,2%. Reálně se sice obě strany zahraničního obchodu zvýšily. Jejich přírůstky však nepřesáhly dvě procenta.

Situace českých firem vyvážejících svou produkci do zahraničí není v současné době vůbec jednoduchá. Na začátku července kulminovaly tlaky na posílení kurzu koruny a ze zahraničí přicházela ve většině případů spíše negativní informace o ekonomickém vývoji a jeho výhledu. V průběhu července koruna dosahovala až 15procentního meziročního zhodnocení vůči euru a 25procentní apreciace vůči americkému dolaru. Přes oslabení v posledních týdnech činí meziroční zhodnocení vůči euru stále téměř 9%. Včera se nechala Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu slyšet, že posílení koruny vedlo ke ztrátě 3 tis. pracovních míst a snížení tržeb o 5 mld. Kč. A to není jediný postižený segment české ekonomiky. Navíc přišlo posílení koruny v nejméně vhodnou dobu. Scénáře oživení hospodářského růstu v EU jsou odsouvány na příští rok. Aktuální konjunkturální ukazatele v EU přináší smíšené výsledky, indikátory spotřebitelského a podnikatelského sentimentu zachycují spíše negativní pohled do blízké budoucnosti. Tyto faktory se promítají 9procentním poklesem vývozu do EU a 11procentním poklesem vývozu do Německa. Jedním z konkrétních projevů je například pokles vývozu strojů a dopravních prostředků, přičemž tato část vývozu je nejdůležitější položkou celkového vývozu (její podíl ne celkovém vývozu činil v loňském roce 48%). Nutno dodat, že reálně se vývoz tohoto zboží sice zvýšil. Důležité ovšem je, že dynamika exportu výrazně zaostává za hodnotami, jež jsme mohli pozorovat v předchozích letech.

Na druhou stranu pomáhá obchodní bilanci slábnoucí česká ekonomika. I červencové údaje naznačují pokles investiční aktivity. Dovoz strojů a dopravních prostředků meziročně klesl o 9%. Celou situaci dokresluje zvýšení pasiva v obchodu se spotřebním zbožím. Aktuální makroekonomické podmínky příliš nepřejí zahraničnímu obchodu. Kombinace klesající zahraniční poptávky, domácí investiční poptávky a rostoucí domácí spotřebitelské poptávky nahrává spíš mírnému zhoršení reálného salda zahraničního obchodu. Prohloubení schodku v běžných cenách brání příznivý vývoj směnných relací. Letos v červnu byl schodek o 2,1 mld. Kč nižší než loni ve stejném měsíci. Nebýt však zlepšení směnných relací, byl by naopak o 1 miliardu vyšší.

Za celý letošní rok očekáváme, že díky příznivému vývoji v první polovině roku nepřekročí celoroční schodek 80 mld. Kč.

David Marek


Váš názor
 • Deficit zahraničního obchodu
  22.8.2002 9:50

  Je samozřejmé, že naše ekonomika není schopna beze ztrát přežít prakticky nárazové zhodnocení měny o 15 a více procent. Řada středních podniků která vyváží část své produkce prošla po privatizaci restrukturalizací a jestli si někdo myslí, že tyto podniky mají rezervy v produktivitě práce v řádu desítek procent, tak je na velkém omylu a není rozdíl mezi podniky v českých či cizích rukou. Částečně to mohou kompenzovat podniky pracující s dovozovými komponenty, ale firma závislá pouze na českém trhu je při tomto stavu odsouzena k zániku, bez možnosti to ovlivnit. Klasickým případem může být textilní průmysl. Strojní vybavení je na celkem velmi dobré úrovni, mzdy téměř na úrovni minimální mzdy a kam teď sáhnout k úsporám ? Není jiné cesty než za vzájemné spolupráce vlády a centrální banky se snažit dosáhnout postupného zhodnocování o cca 5% ročně, což by mohlo být na straně výrobců zvládnutelné a doufat, že pro spekulanty na devizových trzích přestaneme být zajímaví.
  • Deficit zahraničního obchodu
   22.8.2002 16:47

   Plně souhlasím s názorem Pavla Chmátala. Doplnuji pouze, že totéž co pro textilní průmysl platí i pro tradiční výrobu jablonecké bižuterie. Ing. Jiří Procházka
   Ing.Jiří Procházka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data