Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v hlubokém deficitu - 16,3 mld. Kč

Zahraniční obchod v hlubokém deficitu - 16,3 mld. Kč

22.8.2002 9:20
Autor: 

komentář doplněn
Obchodní bilance skončila v červenci se schodkem 16,3 mld. Kč. Červnový deficit byl revidován z původně oznámených 3,2 mld. Kč na 1,1 mld. Kč. Vývoz se v červenci meziročně snížil o 6,4%, dovoz klesl o 7,2%. Reálně se sice obě strany zahraničního obchodu zvýšily. Jejich přírůstky však nepřesáhly dvě procenta.

Situace českých firem vyvážejících svou produkci do zahraničí není v současné době vůbec jednoduchá. Na začátku července kulminovaly tlaky na posílení kurzu koruny a ze zahraničí přicházela ve většině případů spíše negativní informace o ekonomickém vývoji a jeho výhledu. V průběhu července koruna dosahovala až 15procentního meziročního zhodnocení vůči euru a 25procentní apreciace vůči americkému dolaru. Přes oslabení v posledních týdnech činí meziroční zhodnocení vůči euru stále téměř 9%. Včera se nechala Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu slyšet, že posílení koruny vedlo ke ztrátě 3 tis. pracovních míst a snížení tržeb o 5 mld. Kč. A to není jediný postižený segment české ekonomiky. Navíc přišlo posílení koruny v nejméně vhodnou dobu. Scénáře oživení hospodářského růstu v EU jsou odsouvány na příští rok. Aktuální konjunkturální ukazatele v EU přináší smíšené výsledky, indikátory spotřebitelského a podnikatelského sentimentu zachycují spíše negativní pohled do blízké budoucnosti. Tyto faktory se promítají 9procentním poklesem vývozu do EU a 11procentním poklesem vývozu do Německa. Jedním z konkrétních projevů je například pokles vývozu strojů a dopravních prostředků, přičemž tato část vývozu je nejdůležitější položkou celkového vývozu (její podíl ne celkovém vývozu činil v loňském roce 48%). Nutno dodat, že reálně se vývoz tohoto zboží sice zvýšil. Důležité ovšem je, že dynamika exportu výrazně zaostává za hodnotami, jež jsme mohli pozorovat v předchozích letech.

Na druhou stranu pomáhá obchodní bilanci slábnoucí česká ekonomika. I červencové údaje naznačují pokles investiční aktivity. Dovoz strojů a dopravních prostředků meziročně klesl o 9%. Celou situaci dokresluje zvýšení pasiva v obchodu se spotřebním zbožím. Aktuální makroekonomické podmínky příliš nepřejí zahraničnímu obchodu. Kombinace klesající zahraniční poptávky, domácí investiční poptávky a rostoucí domácí spotřebitelské poptávky nahrává spíš mírnému zhoršení reálného salda zahraničního obchodu. Prohloubení schodku v běžných cenách brání příznivý vývoj směnných relací. Letos v červnu byl schodek o 2,1 mld. Kč nižší než loni ve stejném měsíci. Nebýt však zlepšení směnných relací, byl by naopak o 1 miliardu vyšší.

Za celý letošní rok očekáváme, že díky příznivému vývoji v první polovině roku nepřekročí celoroční schodek 80 mld. Kč.

David Marek


Váš názor
 • Deficit zahraničního obchodu
  22.8.2002 9:50

  Je samozřejmé, že naše ekonomika není schopna beze ztrát přežít prakticky nárazové zhodnocení měny o 15 a více procent. Řada středních podniků která vyváží část své produkce prošla po privatizaci restrukturalizací a jestli si někdo myslí, že tyto podniky mají rezervy v produktivitě práce v řádu desítek procent, tak je na velkém omylu a není rozdíl mezi podniky v českých či cizích rukou. Částečně to mohou kompenzovat podniky pracující s dovozovými komponenty, ale firma závislá pouze na českém trhu je při tomto stavu odsouzena k zániku, bez možnosti to ovlivnit. Klasickým případem může být textilní průmysl. Strojní vybavení je na celkem velmi dobré úrovni, mzdy téměř na úrovni minimální mzdy a kam teď sáhnout k úsporám ? Není jiné cesty než za vzájemné spolupráce vlády a centrální banky se snažit dosáhnout postupného zhodnocování o cca 5% ročně, což by mohlo být na straně výrobců zvládnutelné a doufat, že pro spekulanty na devizových trzích přestaneme být zajímaví.
  • Deficit zahraničního obchodu
   22.8.2002 16:47

   Plně souhlasím s názorem Pavla Chmátala. Doplnuji pouze, že totéž co pro textilní průmysl platí i pro tradiční výrobu jablonecké bižuterie. Ing. Jiří Procházka
   Ing.Jiří Procházka
Aktuální komentáře
12.12.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data