Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v hlubokém deficitu - 16,3 mld. Kč

Zahraniční obchod v hlubokém deficitu - 16,3 mld. Kč

22.8.2002 9:20
Autor: 

komentář doplněn
Obchodní bilance skončila v červenci se schodkem 16,3 mld. Kč. Červnový deficit byl revidován z původně oznámených 3,2 mld. Kč na 1,1 mld. Kč. Vývoz se v červenci meziročně snížil o 6,4%, dovoz klesl o 7,2%. Reálně se sice obě strany zahraničního obchodu zvýšily. Jejich přírůstky však nepřesáhly dvě procenta.

Situace českých firem vyvážejících svou produkci do zahraničí není v současné době vůbec jednoduchá. Na začátku července kulminovaly tlaky na posílení kurzu koruny a ze zahraničí přicházela ve většině případů spíše negativní informace o ekonomickém vývoji a jeho výhledu. V průběhu července koruna dosahovala až 15procentního meziročního zhodnocení vůči euru a 25procentní apreciace vůči americkému dolaru. Přes oslabení v posledních týdnech činí meziroční zhodnocení vůči euru stále téměř 9%. Včera se nechala Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu slyšet, že posílení koruny vedlo ke ztrátě 3 tis. pracovních míst a snížení tržeb o 5 mld. Kč. A to není jediný postižený segment české ekonomiky. Navíc přišlo posílení koruny v nejméně vhodnou dobu. Scénáře oživení hospodářského růstu v EU jsou odsouvány na příští rok. Aktuální konjunkturální ukazatele v EU přináší smíšené výsledky, indikátory spotřebitelského a podnikatelského sentimentu zachycují spíše negativní pohled do blízké budoucnosti. Tyto faktory se promítají 9procentním poklesem vývozu do EU a 11procentním poklesem vývozu do Německa. Jedním z konkrétních projevů je například pokles vývozu strojů a dopravních prostředků, přičemž tato část vývozu je nejdůležitější položkou celkového vývozu (její podíl ne celkovém vývozu činil v loňském roce 48%). Nutno dodat, že reálně se vývoz tohoto zboží sice zvýšil. Důležité ovšem je, že dynamika exportu výrazně zaostává za hodnotami, jež jsme mohli pozorovat v předchozích letech.

Na druhou stranu pomáhá obchodní bilanci slábnoucí česká ekonomika. I červencové údaje naznačují pokles investiční aktivity. Dovoz strojů a dopravních prostředků meziročně klesl o 9%. Celou situaci dokresluje zvýšení pasiva v obchodu se spotřebním zbožím. Aktuální makroekonomické podmínky příliš nepřejí zahraničnímu obchodu. Kombinace klesající zahraniční poptávky, domácí investiční poptávky a rostoucí domácí spotřebitelské poptávky nahrává spíš mírnému zhoršení reálného salda zahraničního obchodu. Prohloubení schodku v běžných cenách brání příznivý vývoj směnných relací. Letos v červnu byl schodek o 2,1 mld. Kč nižší než loni ve stejném měsíci. Nebýt však zlepšení směnných relací, byl by naopak o 1 miliardu vyšší.

Za celý letošní rok očekáváme, že díky příznivému vývoji v první polovině roku nepřekročí celoroční schodek 80 mld. Kč.

David Marek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Deficit zahraničního obchodu
  22.8.2002 9:50

  Je samozřejmé, že naše ekonomika není schopna beze ztrát přežít prakticky nárazové zhodnocení měny o 15 a více procent. Řada středních podniků která vyváží část své produkce prošla po privatizaci restrukturalizací a jestli si někdo myslí, že tyto podniky mají rezervy v produktivitě práce v řádu desítek procent, tak je na velkém omylu a není rozdíl mezi podniky v českých či cizích rukou. Částečně to mohou kompenzovat podniky pracující s dovozovými komponenty, ale firma závislá pouze na českém trhu je při tomto stavu odsouzena k zániku, bez možnosti to ovlivnit. Klasickým případem může být textilní průmysl. Strojní vybavení je na celkem velmi dobré úrovni, mzdy téměř na úrovni minimální mzdy a kam teď sáhnout k úsporám ? Není jiné cesty než za vzájemné spolupráce vlády a centrální banky se snažit dosáhnout postupného zhodnocování o cca 5% ročně, což by mohlo být na straně výrobců zvládnutelné a doufat, že pro spekulanty na devizových trzích přestaneme být zajímaví.
  • Deficit zahraničního obchodu
   22.8.2002 16:47

   Plně souhlasím s názorem Pavla Chmátala. Doplnuji pouze, že totéž co pro textilní průmysl platí i pro tradiční výrobu jablonecké bižuterie. Ing. Jiří Procházka
   Ing.Jiří Procházka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m