Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak je na tom český průmysl aneb jak zamíchala změna způsobu výpočtu průmyslovými statistikami

Jak je na tom český průmysl aneb jak zamíchala změna způsobu výpočtu průmyslovými statistikami

13.3.2002 15:36
Autor: 

Dnes dopoledne jsme vás informovali o průmyslové produkci v lednu letošního roku. Přidáváme ještě jednu důležitou informaci týkající se tohoto tématu. Od letošního roku počítá celkový index průmyslové produkce podle jiného klíče než v letech předchozích. Změna se týká přiřazení rozdílných důležitostí jednotlivým průmyslovým odvětvím v celkovém indexu průmyslové produkce. Do letošního roku používal ČSÚ váhový systém roku 1995, nyní index průmyslové produkce reflektuje strukturu průmyslové výroby v roce 2000.

Od roku 1995 do roku 2000 se obraz českého průmyslu celkem výrazně změnil. V rámci průmyslu si polepšil zpracovatelský průmysl (jeho váha vzrostla ze 79% na 88%) na úkor těžby nerostných surovin (váha snížena z 4,6% na 3,3%) a síťových odvětví, tj. výroby a rozvodu elektřiny, vody a plynu (váha snížena z 16% na 8,9%). V rámci zpracovatelské průmyslu pak své pozice ztratila odvětví, jež trpěla dlouhodobým poklesem produkce. Mezi ně patří zejména textilní a oděvní průmysl, kožedělný průmysl a výroba kovů a kovodělných výrobků. Naopak výrazně vzrostla váha výroby dopravních prostředků (z 5,2% na 9,2%), výroby elektrických a optických přístrojů (z 3,4% na 7,3%) a gumárenského a plastikářského průmyslu (z 2,3% na 4,0%).

Jak ovlivnila revize údaje o průmyslové produkci? Co se týče lednových údajů je vliv poměrně značný. Podle nového váhové systému se průmyslová produkce v lednu meziročně zvýšila o 2,6%. Pokud bychom však při výpočtu použili staré váhy, dostali bychom hodnotu o necelé tři procentní body nižší, tedy nulový případně mírně záporný výsledek. Vzhledem k tomu, že údaje za loňský rok jsou spočítány na starých vahách nelze je srovnávat s letošními lednovými čísly. Do června letošního roku by však měl ČSÚ zveřejnit také revizi dat z roku 2001, při které uplatní nový systém vah jednotlivých odvětví. Podle předběžného odhadu ČSÚ by byl růst průmyslové produkce spočítaný podle nových vah zhruba o tři procentní body vyšší. Diference je tedy podobná rozdílu, k němuž jsme dospěli u lednových dat. Připomeňme, že podle dosavadních informací se průmyslová produkce v loňském roce zvýšila o 6,8%. S použitím nových vah by tak růst průmyslové produkce činil téměř 10%.

Revize dat a metodologií výpočtu ekonomických ukazatelů nám sice komplikuje práci, jsou však nevyhnutelné, má-li statistika co nejvěrněji zobrazovat realitu. O to významnější je reflexe strukturálních změn v transformující se ekonomice. S trochou nadsázky můžeme říci, že restrukturalizace průmyslu dorazila také do statistické metodologie. David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university