Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Tisková zpráva KCP: Komise prodloužila zákaz převodů akcií HPH

8.2.2002 16:28
Autor: 

Následuje úplné znění tiskové zprávy
Komise pro cenné papíry vydala rozhodnutí, kterým prodloužila zákaz veškerých převodů registrovaných akcií společnosti Harvardský průmyslový holding v likvidaci (HPH), a to na dobu 6 měsíců s účinností ode dne 10. 2. 2002.

Důvodem pro zákaz převodů akcií řízení je hrozba velkých hospodářských ztrát, které by mohly vzniknout akcionářům, příp. dalším investorům na kapitálovém trhu v případě přijetí investičních rozhodnutí na základě nejasných či neúplných informací o hospodářské a ekonomické situaci HPH. Výjimečnost situace HPH podtrhuje počet akcionářů, který činí přibližně 250 tisíc. Velké hospodářské ztráty mohly být způsobeny například tím, že by se akcionáři pod vlivem negativních zpráv ohledně výhledu týkajícího se likvidace nebo pod vlivem nedostatku informací ohledně skutečné hospodářské situace HPH rozhodli prodat své akcie, a to za cenu, která by byla ve srovnání s možnou výší podílu na likvidačním zůstatku po vyjasnění hospodářské a ekonomické situace HPH nepřiměřeně nízká.

Komise v rámci šetření zjistila velmi nejasnou situaci související se stavem hospodaření a výší hodnoty majetku HPH. Zejména není zřejmé, zda bude pokračovat proces likvidace zahájený v roce 1997 či nikoli, především však existují zcela zásadní nejasnosti o tom, jaký majetek a v jaké hodnotě vzhledem ke způsobu hospodaření s ním HPH vlastní.

Rozhodnutí Komise o zákazu veškerých převodů akcií HPH je projevem snahy Komise o ochranu menšinových akcionářů. Navíc, pokud HPH skutečně disponuje finančními prostředky, které by mohly být použity k výplatě akcionářů, neexistuje důvod, pro který by nebylo možné tyto finanční prostředky použít až poté, co soud rozhodne o platnosti či neplatnosti usnesení valných hromad, a tedy též o tom, zda likvidace účastníka řízení pokračuje či nikoli. V této souvislosti je velmi významné také to, že podle oficiálních informací Policie ČR mohly finanční prostředky určené k výplatě akcionářům pocházet z výnosů z trestné činnosti.

Podrobnosti: Nadále trvá stav, kdy členové statutárních orgánů odpírají přístup k účetním dokladům, potřebným pro činnost likvidátora a k řádnému průběhu likvidace. Děje se tak i přes rozhodnutí Krajského obchodního soudu v Praze, který vydal předběžné opatření, kterým uložil vydat likvidátorovi úplné účetnictví, úplný archiv HPH a veškeré další listiny potřebné k provedení likvidace a jiné písemnosti. Hospodářská situace je již delší dobu velmi nejasná, například nejsou známy bližší okolnosti týkající se směnek v celkové hodnotě údajně 10 miliard Kč, kterými měla společnost Harvard Capital Management (Worldwide) Limited, zastoupená Viktorem Koženým, zaplatit kupní cenu za veškerý majetek účastníka řízení, dále nejsou známy bližší okolnosti ohledně investic účastníka řízení v souvislosti s privatizací v Ázerbajdžánu a v Rusku apod. Významná je v této souvislosti také skutečnost, že není k dispozici ocenění akcií společnosti Daventree Ltd., které až do okamžiku prodeje veškerého majetku HPH tvořily rozhodující část jeho majetku.

Do výsledku soudního řízení ve věci neplatnosti mimořádných valných hromad navíc nebude jisté, zda bude likvidace pokračovat, či zda bude ukončena. Další významnou okolností je situace ohledně jednání ve shodě kyperských akcionářů HPH. V důsledku překročení v obchodním zákoníku definovaných hranic podílů na hlasovacích právech společnosti vzniká povinnost oznámit výši podílu na hlasovacích právech a v případě ovládnutí takové společnosti též povinnost nabídnout odkup akcií. V případě nesplnění těchto povinností stanovuje obchodní zákoník sankci spočívající v zákazu výkonu hlasovacích práv v cílové společnosti. Přitom vzhledem k personálnímu a majetkovému propojení kyperských společností se lze důvodně domnívat, že tito akcionáři jednají ve vztahu k HPH ve shodě a že jako takoví HPH ovládají.

Radka Procházková
tisková mluvčí

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba