Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Kam směřuje český průmysl?

5.4.2001 8:35
Autor: 

Průmyslová produkce se v lednu meziročně zvýšila o 13,8%. Tržby z průmyslové činnosti se zvýšily o 19,3%. Vyšší růst průmyslové produkce byl naposledy zaznamenán v červenci 1996. Lednový vývoj v průmyslu překvapil silným zvýšením produkce. Částečně k němu přispěl vyšší počet pracovních dní (o 1 více ve srovnání s lednem 2000), ale i po očištění od tohoto vlivu je zvýšení průmyslové produkce velmi vysoké, 11,5%. Po příznivých lednových údajích ze stavebnictví představují údaje o vývoji v průmyslu další signál o zrychlení hospodářského růstu v letošním roce. Růst produkce však hlásí téměř všechna průmyslová odvětví. Výjimkou je pouze kožedělný průmysl, kde produkce klesá již delší dobu.

Českému průmyslu výrazně pomohla poptávka ze zahraniční. Největší zvýšení produkce hlásí především odvětví, jejichž produkce je určena k vývozu. Příznivý vývoj spotřebitelské a investiční poptávky v zahraničí pomáhá např. výrobě dopravních prostředků a výrobě elektrických a optických přístrojů, kde se produkce v lednu meziročně zvýšila o 36,4%, resp. 50,2%. Nejvíce českého exportu směřuje do zemí EU, z nich především do Německa. Právě vývoj Německého hospodářství je stěžejní pro český vývoz a průmyslovou produkci v ČR. Závislost českého průmyslu na vývoji v německé ekonomice lze doložit grafem české průmyslové produkce (tříměsíční klouzavý průměr) a německého IFO indexu. Zde klikněte pro graf.

Možnost využít příznivé hospodářské situace v zahraničí je do značné míry výsledkem zahraničních investic, jež do ČR přitekly v předchozích letech. Zdá se, že se konečně začínají promítat do výkonnosti české ekonomiky. To je jistě pozitivní, nelze však přehlédnout fakt, že český export je poměrně silně závislý na dovozu, neboť řada materiálů či polotovarů je dovážena. Rekordních hodnot dosáhlo také zvýšení produktivity práce v průmyslu; 18,1%. Do mezd se promítlo zvýšení realizované zpravidla v k začátku roku. Mzdy se tak nominálně zvýšily o 12,4%, což představuje reálný přírůstek 7,9%. Z pohledu konkurenceschopnosti českého průmyslu by to však nemělo představovat ohrožení konkurenceschopnosti, neboť jednotkové mzdové náklady díky růstu produktivity poklesly o 4,8%. Vývoj mezd však může být znepokojivý pro centrální banku. Výrazné zvýšení reálných mezd by mohlo přispět k růstu spotřebitelské poptávky a potenciálně ke vzniku poptávkových inflačních tlaků.

Nedávno se objevilo doporučení jedné investiční společnosti, že k odhadování vývoje inflace ve střední Evropě by stačilo odhadnout vývoj počasí (a jeho dopad na vývoj cen potravin). S nadsázkou je možné dodat, že k předpovídání vývoje průmyslové produkce v ČR stačí odhadnout vývoj německého hospodářství. Podívejme se tedy, jak na tom je a bude ekonomika našeho západního souseda?

Německý statistický úřad nedávno oznámil revidovaná data o hrubém domácím produktu ve 4. čtvrtletí 2000. Nové údaje ukazují na zpomalení meziročního tempa růstu německé ekonomiky na 1,9% z 2,8% ve 3. čtvrtletí. Že by Evropa následovala Spojené státy, jejichž HDP vzrostl ve 4. čtvrtletí pouze o 1,1% po předchozích 2,2%?

Za zpomalením růstu stály především zpomalení růstu soukromé spotřeby a nízké investice. Z pohledu na nabídkovou stranu ekonomiky se zpomalení růstu promítlo nejvíce ve stavebnictví, které vykázalo meziroční pokles o 8,8%, průmyslová produkce snížila tempo růstu na 3,4% z předchozích 5,1%. Ke zpomalení došlo i v dopravě a obchodu a v sektoru ostatních služeb. Příznivým vývojem se mohlo pochlubit pouze zemědělství.

Aktuální údaje ukazují na pokračování sestupné tendence. Jeden z hlavních barometrů budoucího vývoje německé ekonomiky, IFO index, vykázal v lednu překvapivé zvýšení na hodnotu 97,5 z prosincových 96,8. Únorové údaje však přinesly nepříznivé zprávy. IFO index klesl na 94,9 bodu, přičemž zhoršení doznaly obě části indexu. Hodnocení současné situace se snížilo z 94,6 bodu na 91,4 bodu, vyhlídky na šest měsíců dopředu se zhoršily ze 100,3 bodu na 98,5 bodu.

Pokud by se potvrdila tato očekávání, negativní dopad na průmyslovou produkci v ČR a na českou ekonomiku na sebe nenechá dlouho čekat. Do Německa směřuje 40% českého exportu, přičemž stroje a dopravní prostředky představují téměř 50% českého exportu. Zpomalení růstu poptávky v Německu by se tak citelně dotklo českých exportérů, jimž již nyní komplikuje situaci stále posilující koruna. Odezvu bychom našli nejen ve vývoji průmyslové produkce, ale také v obchodní bilanci, běžném účtu platební bilance a hrubém domácím produktu.

Postupující globalizace se neprojevuje jenom na akciových trzích, ale začíná se stále více prosazovat také ve vývoji reálné ekonomiky. Bude zajímavé pozorovat, zda se v letošním roce uskuteční scénář zmíněný v předchozím podtitulku.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data