Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Země zisků z energetiky (Jak se skutečně vede domácímu průmyslu III) (opak.)

16.9.2004 10:28
Autor: 

Poslední článek věnující se výkonnosti domácího průmyslu doplňuje předchozí, zaměřující se na návratnost vlastního jmění a aktiv. ROA (ve smyslu EBIT/celková aktiva), aproximující ROIC (aproximující CFROIC, proměnnou přímo porovnatelnou s nákladem kapitálu), je určen velikostí operačních zisků a velikostí aktiv tyto generující. Rozdělení EBIT (z dat MPO je nejasná otázka uchopení ostatních finančních nákladů a výnosů a mimořádných položek) prezentuje následující graf. Ten především indikuje důležitost jednotlivých odvětví v ČR z hlediska generace provozního zisku - tj. zisku, z kterého (nebereme-li v úvahu zmiňované ostatní finanční náklady a výnosy a mimořádné položky) se podělí věřitelé a akcionáři (investoři) a stát (přesnější pohled je samozřejmě ze strany volného cash flow, jehož druhů je více a které je z finančních výkazů složitější odvodit). Význam energetiky z hlediska generace provozního zisku a v odstupu za ní výroby motorových vozidel a chemie je evidentní:


Zdroj: MPO

Z hlediska rozdělení operačního zisku je primární podíl dluhu na financování aktiv společností a náklad tohoto financování (tj. úroveň bezrizikových sazeb a rizikových prémií v dané ekonomice, respektive na daném trhu zápůjčního kapitálu). Ty určují absolutní velikost úrokových nákladů, zisk před zdaněním je pak residuum, které se rozdělí (efektivní daňovou sazbou danou sazbou daně ze zisků pro právnické osoby a vlivem odpočitatelných položek) mezi stát a akcionáře. Detailnější pohled na zadlužení jednotlivých odvětví lze vést přes vlastní kapitál/aktiva. Tento (jeden z méně použitelných) ukazatel finanční páky je prezentován v následujícím grafu:


Zdroj: MPO

Páka, jdoucí od téměř nulového zadlužení po hodnoty nad 70 %, je primárně výslednicí toho, kolik společnost chce a může získat na trhu zápůjčních fondů a na trhu fondů vlastního kapitálu (včetně zadržování zisků), to v historickém vývoji odrážejícím růst/pokles vlastního jmění v důsledku vývoje výkonů firem v odvětví. Optimalizaci kapitálové struktury jsme se zde již ale detailněji věnovali.

Data jsou samozřejmě založená na účetních hodnotách, které se mohou v jednotlivých případech u obou položek (aktiv a následně i vlastního jmění) výrazně lišit od (odhadů) hodnot vnitřních/ekonomických. Determinanty účetní hodnoty aktiv a při dané hodnotě dluhu účetní velikosti vlastního jmění jsou založeny veskrze na historii – nákupní, respektive pořizovací cena aktiv a snížení (účetní ztráta), či zvýšení (účetní zisk) jejich hodnoty. Určitou výjimkou v tomto zpět zaměřeném pohledu jsou opravné položky a rezervy, popř. goodwill (badwill), které ale málokdy dostatečně upravují účetní hodnotu všech aktiv na jejich, neustále se měnící, hodnotu ekonomickou. Determinanty ekonomické (vnitřní, fundamentální) hodnoty aktiv jsou oproti účetní hodnotě veskrze založeny na očekávání – konkrétně na očekávání (volného) cash flow (CF), které budou tato aktiva generovat, a rizikovosti tohoto cash flow (tj. např. možné odchylky od jeho nepravděpodobnější velikosti).

Tam, kde ekonomická hodnota aktiv převyšuje účetní, je skutečná páka nižší než ta prezentovaná v grafu a naopak. Poměr ekonomické a účetní hodnoty aktiv lze s přihlédnutím k cykličnosti a dlouhodobějšímu růstovému profilu odvodit ze zde již prezentovaných ROA a ROE jednotlivých odvětví.

Jiří Soustružník

Předchozí komentáře ze série "Jak se skutečně vede domácímu průmyslu" naleznete zde:
Jak se skutečně vede domácímu průmyslu II
Jak se skutečně vede domácímu průmyslu - z půli plná, či prázdná sklenice?


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data