Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Těžba ropy zemí OPEC se v lednu snížila o 6%

30.1.2002 16:54
Autor: 

Podle předběžných odhadů se těžba zemí OPEC v lednu snížila proti prosinci o 1,4 mil. barelů denně, tj. o 6%, a téměř dosáhla slibovaného snížení. Poslední odhady se ale zmiňují o snížení těžby jen na úrovni 850-900 tis.barelů. K snížení těžby se tentokrát údajně přidala i Nigérie, která rozhodnutí OPEC zatím zpravidla ignorovala. V prosinci tak snížila těžbu o 100 tis.barelů, své závazky ale dosud překračuje o 200 tis.barelů/den.

Irácký export se v minulém týdnu zvýšil na 2 mil.barelů denně. Za týden tak získal kolem 200 mil.USD. Export z Iráku podléhá kontrole OSN, která výtěžek z prodeje povoluje využívat pouze pro humanitní účely. Na svém účtu, kde čerpání podléhá schvá-lení OSN, již má Bagdád uloženo 2,3 mld.USD.

Za minulý kalendářní týden se zásoby ropy v USA v podstatě nezměnily stejně jako mírné zimní počasí snížilo rychlost čerpá-ní zásob topného oleje. Zásoby benzínu dokonce vzrostly. Záso-by všech tři komodit jsou vyšší, než ve stejném období roku 2001. Pokles poptávky se projevuje i ve sníženém využití rafi-nérských kapacit, které pokleslo na 85,8%.

Cena barelu ropy ropného koše zemí OPEC dosáhla v úterý 18,38 USD. Průměr minulého kalendářního týdne byl 17,69 USD.

Koncem minulého kalendářního týdne cena ropy rostla. Příčinou byly tentokrát obavy z poklesu zásob topného oleje v USA spo-jené s poklesem využití rafinérských kapacit, které povede ke snížení dodávek v dalších týdnech. Samotné rafinérie nižší vyu-žití kapacit zdůvodňují poklesem rafinérské marže. Společnost Valero např. oznámila, že snižuje kapacitu svých rafinérií o 18%. Za další příčinu se považuje vyjádření iránského ministra ropného, že v březnu po plánovaném setkání ministrů OPEC by mohlo dojít k dalšímu snížení těžby. Teplé počasí, růst zásob v USA a zemích OECD a nepřítomnost negativních zpráv však začátkem tohoto týdne opět snížila cenu ropy. V delším časo-vém horizontu se však nízká cena ropy nemůže udržet. Březno-vé zasedání OPEC se bude zřejmě zabývat dalším snížením těžby. Pokud jsou navíc prognózy o překonávání stagnace eko-nomického růstu správné, dojde zákonitě i k růstu poptávky a následně i ceny.

TECHNICKÁ ANALÝZA
V průběhu poslední doby cena ropy podle předpokladů mírně vzrostla, takže včera byla nakonec zavírací spotová cena ropy Brent na hodnotě 19,04 USD/barel.

V současné chvíli se zdá, že v tomto období by pohyb ceny měl být zdola omezen supportem na úrovni 18,52 USD/barel. Pouze za výjimečných okolností by cena mohla klesnout až k dalším supportům, které jsou na hladinách 17,85 USD/barel a 17,48 USD/barel.

Shora by měl být pohyb ceny ohraničen rezistencí na úrovni 19,78 USD/barel. Při obnovení vzestupu by se pak cena mohla dostat i k další rezistenci, která je na hladině 20,50 USD/barel. Následující rezistence je potom na úrovni 21,65 USD/barel, ale možnost jejího dosažení zatím nevypadá příliš reálně.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data