Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministerstvo financí: Bojujeme proti daňovým únikům

Ministerstvo financí: Bojujeme proti daňovým únikům

29.9.2006 16:44
Autor: 

Tento týden v televizi proběhla informace o velkých daňových únicích, kterých se dopouští některé firmy. Problém je znám Ministerstvu financí i daňové správě již několik měsíců a ve spolupráci s celní správou jej řeší.

Daňová správa je již delší dobu obeznámena s případy nestandardního obchodování s pohonnými hmotami dováženými na povolení celní správy ze zemí EU. Při těchto případech dochází k tomu, že DPH z prodeje na tuzemském trhu je sice řádně přiznána, ale není zaplacena. Účinnému vyřešení problému by napomohla změna legislativního prostředí, a to zejména obchodního a živnostenského práva zejména v oblasti zodpovědnosti statutárních orgánů (tedy konkrétních fyzických osob) za daňové nedoplatky jimi vedené společnosti.

Finanční úřady i celní správa v boji proti těmto daňovým únikům používají všech aktuálně dostupných prostředků. Kontrolují daňové subjekty, provádějí u nich exekuce a zároveň poskytují relevantní informace ostatním celním a policejním orgánům, čímž pro stát prokazatelně zachránily prostředky v řádu stovek milionů Kč.

Ministerstvo financí ČR věnuje problematice daňových úniků mimořádnou pozornost a účinný boj proti nim je i jednou z priorit ministra financí Vlastimila Tlustého.


Váš názor
 • To by se to vybíralo
  29.9.2006 18:45

  kdyby za každý státu nedoplatek hrozil kriminál.... To by ani nebylo třeba finančních ouřadů, stačila by výjezdní jednotka finanční policie. Ono by to bylo dobré i do běžných vztahů: dlužíš -> nemáš -> šup s tebou do kriminálu. Pokud se to nepoužívá v běžných vztazích (vězení pro dlužníky bylo zrušeno s nástupem moderní justice), nevím, proč po tom volá MF. Pokud je tam podvod (což je někde zjevné) nebo jiný delikt, lze trestněprávně postihnout statutární orgán podle mne už dnes, k tomu změnu legislativního prostředí nepotřebují.
  Ble
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data