Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co určuje cenu a možnosti zisku na trhu futures

Co určuje cenu a možnosti zisku na trhu futures

2.10.2006 12:58

Pro ceny futures jsou klíčové dvě věci - cena futures se odvíjí od ceny podkladového aktiva a tato cena je na fungujících trzích určena za pomocí arbitráže. Arbitráž lze zde vnímat na dvou úrovních. První z nich se odvíjí od toho, že aktivum lze buď přímo koupit a držet, nebo uložit peníze na úročený účet, jít long futures a z uspořených peněz na základě futures aktivum získat v budoucnu. Druhá úroveň arbitrážních příležitostí spočívá v tom, že přes futures se dají půjčovat peníze (viz níže).

První typ arbitráže se tedy odvíjí od toho, že pokud se chci vystavit riziku investice do určitého aktiva, buď:

1. Koupím přímo toto aktivum a za čas jej prodám;

2. Získám futures (na počátku nulový výdaj, neuvažujeme nyní maržový účet, aby byla porovnatelná rizikovost první a druhé strategie), uložím do banky tolik peněz, aby mi i s úrokem vynesly dost na to, abych na konci období mohl zaplatit za aktivum ve futures dohodnutou cenu. Aktivum poté opět prodávám.

Pokud se např. akciový index nyní „obchoduje“ za 100 a očekávaná návratnost na něj je 10%, měl by se za rok obchodovat za 110. Pokud se tak stane, za rok tak bude můj zisk z přímé investice do něj 10.

Pokud je úroková míra 5 %, futures na index se budou obchodovat za 105. Získám tedy futures (jsem v nich long) a uložím 100 do banky. Za rok tam mám 105, za ně koupím index na základě vlastněné futures a prodávám ho za 110. Výsledek je stejný, jako u přímého nákupu indexu – při stejné rizikovosti je počátečný výdaj 100 odměněn výnosem 110.

Co se týče ceny futures, lze tedy zapsat, že poměr budoucí spotové ceny a současné spotové ceny (očekávaný výnos při přímém nákupu ativa – zde 10%) se musí rovnat poměru budoucí spotové ceny a velikosti částky, kterou je nutno úročit (která nám poté získá aktivum na základě futures a která se tak rovná ceně futurem lomeno 1+r ):

S1 / So = S1 / (F/(1+r))

Z tohoto plyne, že cena futures na efektivním trhu se rovná úročené současné ceně spotové (zde předpokládáme jednu periodu):

F/(1+r) = So
F = So (1+r)

Pokud by se v uvedeném příkladu cena futures nerovnala 105, investoři by kupovali, či prodávali futures a jejich cena by se ustálila na oněch 105. Pokud by cena futures byla nad oněmi 105, musel bych do banky dávat na počátku více se stejným konečným výnosem jako v první strategii – nekupoval bych futures ani nikdo jiný, naopak investoři by se snažili je prodávat a jejich cena by klesala až na 105. V opačném případě by investoři futures nakupovali, protože jejich cena by znamenala, že do banky je možno dát méně – nakonec relizovat vyšší celkový výnos než v prvním případě. Uvedený vzorec je pak v případě nutnosti korigován o dividendový výnos koše akcií y:

F = So (1 + r – y)

Čím delší futures, tím bude obvykle jejich cena díky úročení vyšší relativně ke spotové ceně (předpokládáme, že dividendový výnos je pod úrokovou mírou). Pohyb ceny futures (následně pohyb na maržovém účtě) je dán pohybem ceny podkladového aktiva plus pohybem úrokové míry, popř. očekávaným dividendovým výnosem, a to podle výše uvedeného vzorce. Je důležité si uvědomit, že do vzorce sice nevstupuje přímo očekávaná cena aktiva, ale vstupuje tam nepřímo, přes cenu současnou.

Pokud by se cena odchýlila od oněch 105, vznikla by nejen možnost výše popsané arbitráže, ale navíc i možnost vydělat peníze bez jakékoliv počáteční investice – tj. konečně nějaký oběd zadarmo. Jde totiž si půjčit na koupi aktiva - nyní 100 (za rok zaplatit bance 105), koupit si ho a zároveň prodat futures (jít na tomto trhu short). Tato operace nevyžaduje od investora žádný výdaj – půjčí si a nakonec vše vrátí. Pokud bude cena futures nad 105, investor vydělá (vrátí bance a ještě mu zbyde) – všichni by tak chtěli tyto futures prodávat (půjčovat si, kupovat podkladové aktivum a získávat smlouvu ve formě futures na jeho pozdější prodej) a jejich cena půjde dolů. A naopak. Jde o princip půjčit si a následně půjčit částku někomu jinému „přes určité aktivum“ – zde přes akcie, vše jištěné futures. Při porovnatelné rizikovosti se obě zápůjční úrokové míry musí rovnat, tím co je vyrovná je cena futures.

Výše uvedené demonstruje také to, že vedle transakčních nákladů je efektivnost arbitráže na trhu futures (možnost vydělat nadměrné zisky) dána různým přístupem investorů k různým úrokovým mírám. To jak na staně, když si půjčují, tak na straně, kdy oni peníze ukládají.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data