Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co určuje cenu a možnosti zisku na trhu futures

Co určuje cenu a možnosti zisku na trhu futures

2.10.2006 12:58

Pro ceny futures jsou klíčové dvě věci - cena futures se odvíjí od ceny podkladového aktiva a tato cena je na fungujících trzích určena za pomocí arbitráže. Arbitráž lze zde vnímat na dvou úrovních. První z nich se odvíjí od toho, že aktivum lze buď přímo koupit a držet, nebo uložit peníze na úročený účet, jít long futures a z uspořených peněz na základě futures aktivum získat v budoucnu. Druhá úroveň arbitrážních příležitostí spočívá v tom, že přes futures se dají půjčovat peníze (viz níže).

První typ arbitráže se tedy odvíjí od toho, že pokud se chci vystavit riziku investice do určitého aktiva, buď:

1. Koupím přímo toto aktivum a za čas jej prodám;

2. Získám futures (na počátku nulový výdaj, neuvažujeme nyní maržový účet, aby byla porovnatelná rizikovost první a druhé strategie), uložím do banky tolik peněz, aby mi i s úrokem vynesly dost na to, abych na konci období mohl zaplatit za aktivum ve futures dohodnutou cenu. Aktivum poté opět prodávám.

Pokud se např. akciový index nyní „obchoduje“ za 100 a očekávaná návratnost na něj je 10%, měl by se za rok obchodovat za 110. Pokud se tak stane, za rok tak bude můj zisk z přímé investice do něj 10.

Pokud je úroková míra 5 %, futures na index se budou obchodovat za 105. Získám tedy futures (jsem v nich long) a uložím 100 do banky. Za rok tam mám 105, za ně koupím index na základě vlastněné futures a prodávám ho za 110. Výsledek je stejný, jako u přímého nákupu indexu – při stejné rizikovosti je počátečný výdaj 100 odměněn výnosem 110.

Co se týče ceny futures, lze tedy zapsat, že poměr budoucí spotové ceny a současné spotové ceny (očekávaný výnos při přímém nákupu ativa – zde 10%) se musí rovnat poměru budoucí spotové ceny a velikosti částky, kterou je nutno úročit (která nám poté získá aktivum na základě futures a která se tak rovná ceně futurem lomeno 1+r ):

S1 / So = S1 / (F/(1+r))

Z tohoto plyne, že cena futures na efektivním trhu se rovná úročené současné ceně spotové (zde předpokládáme jednu periodu):

F/(1+r) = So
F = So (1+r)

Pokud by se v uvedeném příkladu cena futures nerovnala 105, investoři by kupovali, či prodávali futures a jejich cena by se ustálila na oněch 105. Pokud by cena futures byla nad oněmi 105, musel bych do banky dávat na počátku více se stejným konečným výnosem jako v první strategii – nekupoval bych futures ani nikdo jiný, naopak investoři by se snažili je prodávat a jejich cena by klesala až na 105. V opačném případě by investoři futures nakupovali, protože jejich cena by znamenala, že do banky je možno dát méně – nakonec relizovat vyšší celkový výnos než v prvním případě. Uvedený vzorec je pak v případě nutnosti korigován o dividendový výnos koše akcií y:

F = So (1 + r – y)

Čím delší futures, tím bude obvykle jejich cena díky úročení vyšší relativně ke spotové ceně (předpokládáme, že dividendový výnos je pod úrokovou mírou). Pohyb ceny futures (následně pohyb na maržovém účtě) je dán pohybem ceny podkladového aktiva plus pohybem úrokové míry, popř. očekávaným dividendovým výnosem, a to podle výše uvedeného vzorce. Je důležité si uvědomit, že do vzorce sice nevstupuje přímo očekávaná cena aktiva, ale vstupuje tam nepřímo, přes cenu současnou.

Pokud by se cena odchýlila od oněch 105, vznikla by nejen možnost výše popsané arbitráže, ale navíc i možnost vydělat peníze bez jakékoliv počáteční investice – tj. konečně nějaký oběd zadarmo. Jde totiž si půjčit na koupi aktiva - nyní 100 (za rok zaplatit bance 105), koupit si ho a zároveň prodat futures (jít na tomto trhu short). Tato operace nevyžaduje od investora žádný výdaj – půjčí si a nakonec vše vrátí. Pokud bude cena futures nad 105, investor vydělá (vrátí bance a ještě mu zbyde) – všichni by tak chtěli tyto futures prodávat (půjčovat si, kupovat podkladové aktivum a získávat smlouvu ve formě futures na jeho pozdější prodej) a jejich cena půjde dolů. A naopak. Jde o princip půjčit si a následně půjčit částku někomu jinému „přes určité aktivum“ – zde přes akcie, vše jištěné futures. Při porovnatelné rizikovosti se obě zápůjční úrokové míry musí rovnat, tím co je vyrovná je cena futures.

Výše uvedené demonstruje také to, že vedle transakčních nákladů je efektivnost arbitráže na trhu futures (možnost vydělat nadměrné zisky) dána různým přístupem investorů k různým úrokovým mírám. To jak na staně, když si půjčují, tak na straně, kdy oni peníze ukládají.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.6.2017
13:33Akcie, které dávají lekci všem pesimistům
8:54Víkendář: Byl Lenin německým agentem?
7:28Co si myslí o budoucnosti EU elity a běžní lidé?
23.6.2017
22:02Hlavní indexy na Wall Street jen mírně zpevnily; VIX opět pod 10
18:28Ropa, akcie a výhled příliš hezký na to, aby byl pravdivý
17:46Akciová Praha uzavřela ztrátový týden. Index PX ztratil procento a vzdaluje se hranici 1 000 bodů
17:22Forbes: Nový žebříček 50 nejbohatších Američanů. Každý průměrně vlastní 14,4 miliardy dolarů
17:20Lukáš: Věřím ve stabilizaci ropy, Shell by mohl být dobrou příležitostí (video)
17:14Týden technicky: Euru se tento týden podařilo ubránit pozice na páru s dolarem i korunou
16:46Auditor: 18 z 20 klíčových čínských státních firem nadhodnocovalo tržby
16:41Euro končí týden růstem, koruna stagnací  
16:28Týden na měnách: Nejednotná BoE mává s librou  
15:14Co s boomem v bydlení? Rizika nevidí jen v Česku
13:22Londýnské banky dál přesunují lidi do Evropy, ECB nově chce víc dohledu nad clearingem
12:14Maloja Investment SICAV a.s.: Zveřejňuje Výroční zprávu za období od 1. 8. 2016 – 31. 10. 2016
12:14Proč je cena ropy nejníž od listopadu 2016  
11:17Evropa i na konci týdne mírně v záporu, komoditním titulům se ale daří
11:09Evropa není supermarket, vzkazuje Macron i do Česka
10:52Euro potěšila data, libru další jestřábí komentář  
10:44Růst v eurozóně se po šesti letech dostává na 2 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data