Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČNB: Inflace v říjnu byla mírně nižší než prognóza

08.11.2006 13:15
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČNB:
Podle dnes zveřejněných údajů meziroční inflace v říjnu 2006 výrazně klesla na 1,3 % z 2,7 % v září. Poprvé se tak v letošním roce výrazněji odchýlila od 3% cíle ČNB.

Meziměsíčně se cenová hladina v říjnu snížila o 0,5 procentního bodu. Částečně za tímto vývojem stál pokračující sezónní pokles cen některých potravin, rekreací apod. Mimo to došlo v říjnu ke snížení regulovaných cen zemního plynu o 5,5 %. Ve stejném rozsahu poklesly ceny pohonných hmot, odrážející vývoj cen na světových trzích. Snížily se též ceny pečiva, které tak poněkud korigovaly své výrazné zvýšení z předchozích měsíců.

Stávající prognóza ČNB s výrazným říjnovým snížením meziroční inflace počítala. Stojí za ním totiž zejména odeznění vysokého růstu regulovaných cen z října loňského roku v kombinaci s poklesem cen zemního plynu a pohonných hmot v říjnu tohoto roku, který byl rovněž očekáván. Prognóza v oblasti regulovaných cen a cen pohonných hmot se tak v říjnu zcela naplnila. Přesto je však zpomalení meziroční inflace celkově o 0,2-0,3 procentního bodu výraznější, než ČNB předpokládala. Na této chybě prognózy se stejnou měrou podílel vývoj cen potravin a tzv. korigované inflace bez cen pohonných hmot. Meziroční růst obou těchto skupin cen se stále nachází na nízké úrovni.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky, ČNB


Váš názor
 • Prosinec je daleko
  22.11.2006 11:55

  Co to vykládáš,prosinec je daleko a tudíž to teď ,když jsme nejlepší skoro v celé Evropě, nebudeme řešit.S takovými negativisty jako jsi Ty bychom měli zatočit, protože teď se přece ČNB nebude zamýšlet nad tím co bude za 14 dní.Zvlášť když žádnou koncepci delší než 14 dní nemá.
  Partner
 • Pokles cen rohlíků
  09.11.2006 15:04

  Jásáte nad přechodným poklesem cen rohlíků a zakolísáním /přechodným/cen ropy, ale že schodek veřejných financí pomalu překračuje meziroční růst HDP, to se vám jako proinflační činitel nezdá.Mrkněte se do Maďarska, jak to tam dopadlo , když tedy ,jak vidno, ČNB počítá se vším.
  Jirka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data