Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v listopadu: nejníže od června 2001

Nezaměstnanost v listopadu: nejníže od června 2001

8.12.2006 10:24
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Počet uchazečů o zaměstnání se v průběhu listopadu snížil o 7.215 osob a míra nezaměstnanosti se snížila na 7,3 procenta z říjnových 7,4 procenta. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti se podle našeho výpočtu snížila ze 7,67 na 7,53 procenta. Podle aktuální metodiky používané od roku 2004 jde o vůbec nejnižší údaj. Pokud bychom počítali nezaměstnanost podle dříve používané metodiky, a porovnali s historickými údaji, nalezli bychom nižší údaj v červnu 2001.

Listopad patří společně s květnem a červnem mezi měsíce s nejnižší sezónní nezaměstnaností. A pokud jsou v listopadu příznivé klimatické podmínky, tj. nesněží a nemrzne, jako tomu bylo letos, příznivý sezónní faktor se ještě posiluje. Za snížení nezaměstnanosti v minulém měsíci tak trochu vděčíme počasí.

Provázanost mezi příznivým vývojem ekonomiky, o němž svědčí poslední data o HDP, a situací na trhu práce je zřejmá. Za poklesem nezaměstnanosti stojí především snížení její cyklické složky. Investiční aktivita v letošním roce pomohla tvorbě nových pracovních míst snížení i strukturální část nezaměstnanosti na českém trhu práce. V listopadu se sice počet volných míst nabízených úřady práce mírně snížil, stále však dosahuje velmi vysokých hodnot a dává naději na další pokles nezaměstnanosti v blízké budoucnosti.

V prosinci lze očekávat obvyklé zvýšení nezaměstnanosti, které by ovšem mohlo být zmírněno příznivým počasím. Podle našeho odhadu by na konci roku mohla míra nezaměstnanosti činit 7,6 procenta, tj. o 1,3 procentního bodu méně než na konci loňského roku. Příští rok počítáme s poklesem o dalších několik desetin procentního bodu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data