Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

09.01.2007 13:48
Autor: 

Slovensko
Výnosová krivka dlhopisového trhu poklesla po celej svojej dĺžke, pričom najväčší posun bol na krátkom konci. Ročné výnosy spadli približne o 28 bps reflektujúc prudké zhodnotenie kurzu. Akékoľvek úvahy o zvyšovaní úrokových sadzieb sú už minulosťou a časť trhu naopak špekuluje o ich poklese. FRA 3x6 sa v súčasnosti kótujú na úrovni 4,10. My však znižovanie sadzieb v prvom štvrťroku neočakávame. Stred krivky poklesol asi o 8 bps a dlhý koniec krivky zaznamenal len mierny pokles o 2 bps.

Prvou tohtoročnou aukciou bola aukcia ŠD205 (7-ročný zerobond). Celkový dopyt dosiahol 14,8 mld. Sk z čoho ARDAL akceptoval 12,5 mld. Sk. Výnosy sa pohybovali od 3,997 do 4,175%. Priemerný výnose poklesol na 4,175% zo 4,459% v predchádzajúcej aukcii, ktorá sa konala v októbri minulého roka. Dôvodom relatívne vysokého akceptovaného objemu je zrejme fakt, že 15. a 16. januára je splatných 47 mld. Sk štátnych dlhopisov. Pre dlhopisový trh bude najzaujímavejším číslom decembrová inflácia. Jej medziročná miera by mala stagnovať na 4,3%; v takom prípade by mal byť vplyv na trh neutrálny. Hlavným faktorom, ktorý bude hýbať výnosmi zostáva naďalej vývoj na devízovom trhu.

Polsko
Po málo úspěšné druhé polovině prosince zaznamenal polský trh dluhopisů minulý týden pokles výnosů a to nejen na krátkém konci výnosové křivky ale také u delších splatností, když klidnější vyspělé trhy ponechaly polským dluhopisům čas k vydechnutí. K tomu se navíc přidal optimistický odhad vývoje inflace vypracovaný ministerstvem financí, který nastínil dlouhé období stability úrokových měr. Dvouletému dluhopisu tak vzrostl výnos o 10 bodů, pro pěti a desetileté splatnosti však výnosy podobně klesly, když sledovaly vývoj na vyspělých trzích. Po jmenování nového prezidenta centrální banky se však i delší výnosy vrátily k úvodním hodnotám.

Tento týden zůstává kalendář domácích událostí prázdný, a vzorem pro polské papíry, zvláště na dlouhém konci, tak zůstanou jejich protějšky na trzích EMU. Pozornost však i nadále bude věnována volbě nového prezidenta NBP. Stále totiž zůstává určitá šance, že S. Skrzypek bude Sejmem odmítnut, i když by to vyvolalo vážnou krizi koalice a mělo by negativní dopad na trh s dluhopisy. Minoritní koaliční partneři však v současné době nejsou v situaci, která by jmenování mohla blokovat. Proto bude pro trh daleko zajímavější jeho projev, ve kterém by se měl vyjádřit k měnové politice.

Maďarsko
Během vánočních svátků byl na maďarském dluhopisovém trhu klid. Nový rok ale dluhopisy zahájily poměrně strmým posílením, když hned v úterý výnosy poklesly na několikaměsíční minima. Poté však náladu na středoevropských trzích zhoršil jednak posilující dolar resp. mírná korekce na akciových trzích a čistě regionální záležitost - jmenování nekredibilního kandidáta na post prezidenta polské centrální banky (NBP), což zasáhlo i maďarský dluhopisový trh. Dluhopisy následně zisky z počátku týdne více než vymazaly a celkově skončily za minulý týden zhruba o 10 bazických bodů výše s výjimkou splatností kratších než 1 rok, které mírně poklesly.

Příští týden bude pro maďarské dluhopisy určující vývoj na globálních trzích a vývoj dluhopisů bude zřejmě více méně kopírovat forint. Z domácích událostí za zmínku jistě stojí spekulace ohledně nového guvernéra centrální banky. Stávajícímu guvernérovi Járaiovi končí mandát 2.března a minulý týden se v tisku objevilo jméno Andrase Simora, jako horkého kandidáta na tento post. Zdá se však, že jeho případné jmenování by trhy příliš nezasáhlo. Z životopisu Adrase Simora vyplývá, že se jedná o kandidáta s velkou bankovní zkušeností a zároveň je vnímán jako politicky nezávislý. Ze zahraničních událostí bude nejsledovanější zasedání ECB. Změna sazeb se neočekává, více pozornosti tak přitáhne doprovodný komentář.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y