Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

20.02.2007 13:01
Autor: 

Slovensko
Slovenské dlhopisy v minulom týždni strácali. Z domácich udalostí trh ovplyvnil hlavne vysoký rast HDP v poslednom štvrťroku a akceptovanie celého dopytu v repo tendri. Výnosy na krátkom konci krivky vzrástli približne o 5 bodov; nárast v strede a na dlhom konci boli iba mierny. V pondelok bola na programe aukcia najdlhších 19-ročných štátnych dlhopisov s kupónom 4,5%. Podľa očakávania bol dopyt nízky na úrovni 3,1 mld. Sk. ARDAL akceptoval 0,9 mld. Sk pri priemernom výnose 4,452%, čo je v súlade s kotáciami na sekundárom trhu. O tieto dlhopisy nebýva na trhu veľký záujem a väčšinou si ich do svojich portfólií nakupujú domáci inštitucionálni investori.

V tomto týždni sme bez dôležitých čísiel, takže dlhopisy budú hľadať inšpiráciu hlavne v eurozóne. Predpokladáme však, že k výraznejším pohyb výnosov nepríde, očakávame skôr pohyb v blízkosti súčasných hodnôt. Trh bude čakať na nasledujúci týždeň, keď bude na programe zasadnutie centrálnej banky. Kotácie FRA majú v sebe započítané zníženie sadzieb o 25 bps v horizonte jedného mesiaca a ďalších 50 bps v horizonte štyroch mesiacov. My však stále očakávame prvé uvoľnenie menovej politiky až v druhom polroku tohto roka.

Polsko
V minulém období poklesly výnosy dluhopisů po celé délce výnosové křivky. Ceny přitom vzrostly v souladu s vývojem na vyspělých trzích především na delším konci křivky, domácí makro data ale tlačily vzhůru výnosy kratších splatností. V průběhu týdne pak výnosová křivka zploštěla v celkově býčím stylu.

Tento týden by již neměl být tak zajímavý, i když je třeba zmínit několik důležitých očekávaných událostí. Dnes budou zveřejněny údaje o průmyslové výrobě a výrobních cenách. Vysoké tempo růstu výroby by tak mohlo vyvolat tlak na růst výnosů na krátkém konci křivky. Jestliže však bude doprovázeno jen mírným přírůstkem výrobních cen, bude trh sotva na tyto údaje výrazněji reagovat. Naproti tomu silnější růst maloobchodních tržeb podpoří na kratším konci křivky pokles cen dluhopisů. V průběhu týdne by se tak vývoj na dluhopisovém trhu neměl výrazněji měnit, krátký konec výnosové křivky ovlivní domácí informace, měl by tedy končit o něco výše než při pondělním začátku obchodování. Delší konec křivky pak může kopírovat vývoj na vyspělých trzích.

Maďarsko
Stejně jako forint i maďarské dluhopisy ignorovaly domácí události, dokonce i vyšší než očekávanou inflaci a po pondělním mírném oslabení po celý zbytek týdne posilovaly. Za posílením stály stejně jako v případě forintu vnější faktory. K největšímu poklesu výnosů došlo ve středu, kdy vyšší než očekávaná inflace nechala maďarské dluhopisy v klidu a naopak projev prezidenta Fedu Bernankeho, ohledně zmírňujících se inflačních tlaků v Americe, dluhopisům významně pomohl. Dobrá nálada se poté projevila i ve čtvrteční aukci 5 a 10letých dluhopisů, která přilákala vyšší než očekávanou poptávku a maďarská agentura pro spravování státního dluhu navýšila nabízené objemy o 5 resp. 10 mld. forintů. Celkově výnosy maďarských vládních dluhopisů za minulý týden poklesly o 5-15 bazických bodů, přičemž větší pohyb byl zaznamenán na dlouhém konci výnosové křivky.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.01.2021
15:02Project Syndicate: Nevyhnutelnost německých stimulů
9:26Víkendář: ESG vynáší, pozor na greenwashing
23.01.2021
15:12Čínský dluhový stisk Afriky
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data