Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

24.04.2007 9:58
Autor: KBC/Patria

MOL: Slovenský premiér plánuje jednání se Slovnaftem o snížení ceny paliv
Slovenský premiér Robert Fico uvedl, že požádá společnost Slovnaft, jedinou rafinérskou společnost v zemi, o snížení ceny paliv, jak včera uvedl deník Sme. Rozhovory s představiteli Slovnaftu, který kontroluje maďarská společnost MOL, by měly začít tento týden, jak píše Sme. Vláda by také mohla snížit spotřební daně u paliv, aby tak zajistila pokles spotřebitelských cen, uvedl Fico.

Náš názor: Domníváme se, že rostoucí politický tlak na marže Slovnaftu je novým rizikovým faktorem pro MOL. I když je slovenský trh s palivy plně liberalizován, zcela jasně vláda plánuje snížit relativně vysokou (okolo 2-3 USD za barel v roce 2006) domácí prémii, kterou Slovnaft využívá díky vzdálenosti ostatních rafinérii a nedostatku levných dovozových tras. Vzhledem k tomu, že to je jedna čtvrtina z obvyklých zisků z rafinace, mohla by mít nižší prémie výrazně negativní dopad na Slovnaft, který v loňském roce tvořil zhruba 15 % ze skupinové EBIT společnosti MOL.

Maďarsko: Základní sazba zůstala na 8,0 %
Monetární výbor Maďarské národní banky ponechal základní sazbu na 8,0 %, tzn. beze změny od loňského října. Podle analytiků byla vyjádření výboru o něco více na straně jestřábů než se čekalo. Guvernér Andras Simor odkazoval na nejednoznačnou březnovou inflaci v porovnání s odpovídajícími daty lednového a únorového indexu spotřebitelských cen. Centrální banka zveřejní svoji inflační zprávu v květnu, která analytikům jistě poskytne nové informace.

BCR vyplatí na dividendách 367 mil. RON z čistého zisku za rok 2006
Rumunská banka BCR vyplatí akcionářům dividendy v celkové hodnotě 367,92 mil. RON, což znamená výplatní ukazatel 46,9 % z loňského čistého zisku 783 mil. RON. Z tohoto zisku připadlo 120 mil. RON do fondu pro všeobecná bankovní rizika, což znamenalo zisk k distribuci ve výši 662 mil. RON. Při této výši zisku dosahuje výplatní ukazatel 55,56 %. Dalších 294,34 mil. RON bylo vyhrazeno na rezervy. Dividenda tak dosáhne 0,4642 RON na akcii v porovnání s 0,4541 RON v předchozím roce, jak se uvádí v tiskovém prohlášení BCR. Akcionáři se také dohodli na angažování Ernst&Young jako finančního auditora banky pro rok 2007 i 2008.

Náš názor: Po schválení návrhu na vyplacení dividend získá Erste Bank zhruba 76 mil. EUR za svůj podíl v BCR (69,148 %), zatímco SIF obdrží 33 mil. EUR za svůj kumulovaný podíl 30 %. I když úroveň hrubé dividendy (hlasováno během valné hromady) byla známa, očekáváme mírně pozitivní vliv na SIF, protože investoři obvykle na tento typ zpráv reagují pozitivně.

Bank Pekao/BPH: Odklad integrace?
Podle titulního článku polského deníku Parkiet možná mimořádná valná hromada Bank Pekao, naplánovaná na 27. dubna, neschválí rozhodnutí o fúzi Bank Pekao a Bank BPH-280. Podle deníku bude Michel Marbot, generální ředitel výrobce potravin Malma a minoritní akcionář banky, hlasovat proti, pokud nedostane “uspokojivé vysvětlení ohledně integrace obou bank” a odvolá se u soudu. Podle právníků, které Parkiet oslovil, by soud mohl pozastavit rozhodnutí přijaté mimořádnou valnou hromadou do doby, než v této věci rozhodne.

Náš názor: Je všeobecně známo, že společnost Malma a Bank Pekao jsou v dlouhodobém sporu, když společnost obviňuje banku z podílu na jejím bankrotu. Domníváme se, že zpráva by mohla mít negativní dopad na obchodování vzhledem k možnému dalšímu odkladu integrace Bank Pekao a Bank BPH-280.

PKN Orlen možná koupí další podíl v Anwilu
PKN Orlen možná koupí další podíl ve společnosti Zaklady Azotowe Anwil SA za 130 mil. PLN (47 mil. USD), jak uvádí deník Gazeta Prawna. PKN, která již drží téměř 85 % v chemické společnosti, možná bude muset koupit 5,54 % od státu. Vláda chce prodat podíly v některých společnostech, které nekontroluje, jak uvádí Gazeta Prawna, která cituje mluvčího ministerstva státní pokladny Pawel Kozyra.

Náš názor: Cena znamená celkovou hodnotu Anwilu 850 mil. USD, která je podle nás příliš vysoká, protože Anwil je petrochemická společnost komoditního typu, která se zaměřuje hlavně na PVC. Ocenění Anwilu také znamená 12 % celkové tržní kapitalizace PKN (7,2 mld. USD) v porovnání s mnohem menším příspěvkem k zisku. S ohledem na velikost transakce se domníváme, že reakce by mohla být mírně negativní.

BZ WBK: Predikce výsledků za 1Q07
Banka BZ WBK ve středu 25. dubna zveřejní výsledky za 1Q07. Očekáváme, že banka oznámí čistý zisk 215,0 mil. PLN za 1Q07 (kvartálně +30,5 % a meziročně +22,6 %), což je víceméně ve shodě s konsensem 214 mil. PLN (rozmezí 200,0-224 mil. PLN, zdroj Reuters). Zisk by měl táhnout silný růst hlavních tržeb a nižší než očekávané požadavky na rezervy.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Babcock International Group PLC
Lowe's Cos Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
Target Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
20:00USA - Zápis z jednání FOMC