Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dlouhodobá krize nebo přechodná korekce?

Dlouhodobá krize nebo přechodná korekce?

2.8.2007 12:48

Na burzách vládne strach. Důvod: krize na americkém realitním trhu. Zatímco někteří odborníci počítají s dlouhodobým propadem, optimisté naopak spatřují v současném vývoji příležitost výhodně nakoupit, neboť jsou přesvědčeni, že trhy půjdou brzy zase vzhůru vstříc novým maximům.

Obavy z „úvěrové tísně“ stále znervózňují investory po celém světě. Další obětí se stal další americký poskytovatel hypoték American Home. Přitom je znepokojující, že tato společnost není zastoupena jen na trhu rizikových hypoték, ale také v sektoru stavebních úvěrů bonitnějším klientům. Investiční banka Bear Stearns (118 USD, -2,41%) navíc uzavřela svůj v pořadí již třetí hedžový fond. Olej do ohně přilila včera australská banka Macquarie, když varovala své investory, že mohou přijít o čtvrtinu svých vložených prostředků. Tím se krize rozšířila také do Asie.

„Na povrch toho nyní vyplouvá stále víc,“ říká správce majetku společnosti PSM v Mnichově Joachim Paul. Podle tohoto odborníka na americké finanční trhy vnímají nyní investoři teprve špičku ledovce: „Úvěrová krize se může ve svém plném rozsahu stát pro akciové trhy břemenem až na několik let.“

Ne všichni odborníci však vidí situaci tak černě. „Zažíváme nyní nutnou korekturu – nic víc a nic míň. Od září by mohly burzy znovu pokračovat ve svém pohybu vzhůru,“ říká hlavní analytik Credit Suisse v Německu Stefan Keitel. Trend růstu zisků firem zůstává podle něj nenarušen a také fúze by měly brzy znovu přidat. Keitel je přesvědčen, že nynější oslabení trhů nabízí v současném cyklu investorům poslední šanci výhodně nakoupit. S obratem trendu počítá až v roce 2008. Do té doby se podle něj dá ještě na akciích vydělat. S jeho názorem, že vrchol přijde až příští rok, se shoduje i analytik Morgan Stanley (64 USD, 0,80%) Gerard Minack.

Andreas Hürkamp z Commerzbank (31 EUR, 0,03%) porovnal všechny korekce za posledních 20 let a došel k uklidňujícímu závěru: „Současná korektura nemá nic společného ani s asijskou krizí z roku 1997, ani s ruskou krizí v roce 1998 a už vůbec ne s propadem v letech 2000 až 2003.“ Analytik spatřuje spíše podobnost s omezenou korekturou z roku 1995, která pramenila rovněž z problémů na americkém realitním trhu a slabého dolaru. Klesající trend se tenkrát zvrátil již po 29 obchodních dnech.

Pokud by současná korektura probíhala podle stejného vzoru, propadne DAX maximálně 10 % pod svou rekordní úroveň z minulého měsíce a bude trvat ještě do konce srpna. „V říjnu očekávám nová maxima,“ říká Hürkamp. DAX by přitom podle něj mohl vzrůst až na 8350 bodů.


Podle Welt Online


Váš názor
 • Inflace
  3.8.2007 8:50

  Během nejhlubší krize v Německu ve dvacátých letech dosahovaly ceny akcií každý den nové rekordní hodnoty - díky inflaci. Kondratěvova zima je už dávno tady, ale peněžní expanze ji úspěšně maskuje. Když Bernanke hrozí, že bude shazovat peníze z vrtulníku, tak bych mu raději věřil. A ostatní centrální banky ho budou následovat. Zhodnocení peněz není pro žádnou z rozvinutých zemí přijatelné, znamenalo by to pro ně zhroucení nejen ekonomiky, ale i celého politického systému založeného na všeobsahující intervenci státu a mandatorních výdajích.
  Zdeněk
  • Re: Inflace
   3.8.2007 8:55

   Jo a to jsem ještě zapomněl dodat: Samozřejmě že je to jen korekce, byť může být hluboká a dlouhá. Jakmile začnou státy zachraňovat krachující finanční instituce a vyplácet střadatelům náhrady za znehodnocené vklady, dočkáme se nových rekordů.
   Zdeněk
 • Dobře si pamatuji ...
  2.8.2007 13:08

  jedmoho velkého (hudou) analytika, jak asi měsíc před pádem technologických akcií věštil, že NASDAC bude 10.000 bodů (tehdy se těsně přehoupl přes 5.000). Dodnes je tento index na půlce. Hlavně si archivujme předpovědi různých nenažraných prognostiků. Z rádobyrenomé opět bude jen cár papíru. Srovnávat ruskou krizi atd. s dneškem může jen osoba investující pouze na základě technické analýzy, která nevidí podstatu věci. Ruletu by měli takoví lidé hrát za své peníze, ne za peníze svých klientů.
  Franz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data