Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polsko: Podle bankéřky Wasilewské může být dosavadní zvyšování sazeb dostatečné

Polsko: Podle bankéřky Wasilewské může být dosavadní zvyšování sazeb dostatečné

27.09.2007 12:45
Autor: 

Může se ukázat, že letošní tři zvýšení úrokových sazeb v Polsku jsou pro zastavení inflace dostatečná, ačkoli odhady centrální banky příští měsíc se mohou projevit jako zásadní pro rozhodnutí, zda je zapotřebí ještě nějaké zpřísňování, jak uvedla Halina Wasilewska-Trenkner, tvůrce politiky banky.

V rozhovoru, který se konal poté, co banka včera zachovala hlavní sazbu na výši 4,75 procent, řekla Wasilewska-Trenkner zpravodaji Thomson (10 EUR, 0,68%) Financial News, že její obavy z inflace v budoucnosti ochladil lépe silnější zlotý než očekávané výkony produktivity v porovnání s růstem mezd a dobrá sklizeň.

„V této situaci nevím, zda bude nutné úrokové sazby dále zvyšovat, i když to nemohu vyloučit," řekla.
„Může se ukázat, že zpřísňování do dnešního dne stačilo pro utlumení tlaku na inflaci. Musíme být opatrní, abychom svými rozhodnutími hospodářství nepoškodili.“

Wasilewska podpořila všechna letošní zvýšení úrokových sazeb. Pokud se rozhodne, že bude s umírněnou skupinou v rozdělené desetičlenné bankovní radě hlasovat proti sazbám, mohlo by to vyloučit další zvyšování ceny půjček.

V současnosti tvořily trhy ceny s ohledem na jedno zvýšení ceny půjček o více než 25 basických bodů, přičemž dalších 25-50 basických bodů má přijít v prvním pololetí příštího roku.

„Nacházíme se ve velmi důležitém bodě peněžní politiky. Mohli bychom říci, že jsme na rozcestí, a je velmi těžké rozhodnout, jakým směrem se máme vydat,“ uvedla Wasilewska.

„Tak, jak jsem v srpnu věřila, že v průběhu roku bude nutné zvýšit úrokové sazby ještě jednou nebo dvakrát, kloním se dnes spíše k revizi svého dřívějšího stanoviska,“ dodala.

Řekla, že středem jejích obav ze zrychlování inflace se stal výrazný růst cen potravin, velký růst mezd, zaměstnanost a slabší zlotý. „Teď jsou ale předpovědi sklizně jasně příznivé, zlotý je opět silný a poměr mezi produktivitou práce a mzdami je, jak se zdá, příznivější, než jsme si dříve mysleli,“ konstatovala. 

(Zdroj: Thomson Financial)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data