Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Představte si to: „Fed považuje akcie za nadhodnocené, zvyšuje sazby o 0,5 %“

Představte si to: „Fed považuje akcie za nadhodnocené, zvyšuje sazby o 0,5 %“

19.5.2008 14:41

Fed podle zpráv z minulého týdne přehodnocuje svůj přístup k tržním bublinám. To jako reflexi vývoje na trhu realit a s ním spojených dluhových instrumentů. V budoucnu by tak mohl použít regulaci a dokonce i úrokové sazby na boj proti „neoprávněnému“ nárůstu cen některých aktiv.

Strategie, která upouští od cílování bublin a zaměřuje se spíše na jejich možné důsledky, bývá přisuzována Greenspanovi, je ale spíše pokračováním doposud nepřerušeného trendu. Greenspanovým argumentem proti aktivním zásahům proti bublinám je to, že nikdy nevíme jistě, jestli jde o bublinu, nebo ne – zjistíme to vždy až ex-post.

Detekovat bublinu je přitom ale – teoreticky, snadné – je to stav, kdy ceny akcií znatelně převyšují jejich hodnotu. Ta se odvíjí od toho, jaké cash flow budou firmy produkovat. Tedy plán Fed je proveditelný - jeho analytici ohodnotí všechny, nebo alespoň většinu akcí na trhu a pokud jsou ceny vysoko nad veškerým rozumným rozpětím hodnot, Fed zvýší sazby (tedy žádné zjednodušené porovnávání historických P/E, apod.).

Aniž bych chtěl shazovat dovednosti úředníků z Fed, či jakékoliv jiné centrální banky, pravděpodobnost, že v reálu budou schopni detekovat cokoliv mimo naprosto extrémních bublin, je malá. I u nich by to ale možná stálo za to. Zatímco se na první pohled zdá, že bublina je ze samotného principu předem jasně nerozpoznatelná, výzkumy zaměřující se na segmentaci investorů na trhu ukazují, že někteří jsou si jí dobře vědomi. Např. mnohé hedge fondy se dovedly dobře vézt na .com bublině, když včas nakoupily i prodaly. Jejich způsob obchodování ukazuje na to, že si nejenže byly vědomi existence bubliny, ale dokonce dovedly i odhadnout chování těch, kteří věřili pohádkám o nové době. Stačí tedy, aby do Fed přešli ti, kteří toto dovedou (oni ale asi nebudou chtít).

Přesto bych svým způsobem rád viděl, jak uprostřed všeobecného frenetického nadšení a vzájemně se ujišťujících investorů a analytiků o nových ekonomikách do hry vstupuje Fed. A sděluje, že si myslí, že tu je bublina a zvedá sazby o 0,5 %. Nakonec ale bubliny škodí ekonomice stejně, jako trh podhodnocený (nechme stranou diskusi o relativní váze). Proč tedy také aktivně nezasahovat i pokud se Fed bude zdát, že trh je podhodnocen, náklad financování firem přes akcie tudíž příliš vysoký a následně utlumené investice do reálného kapitálu? Zde je možná lépe patrné, na jak tenký led bychom se pouštěli.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Pane
  19.5.2008 14:53

  Soustužník, vaše články jsou velice zajímavé. Chválím že tu lze nalést i jiné články než věci typu čez roste
  mardfnni
  • Re: Pane
   19.5.2008 15:46

   Přesně tak. Pan Soustužník je nejlepší nosič zajímavých zpráv a úvah na Patrii.
   StockBroker
   • Že to čtete?
    20.5.2008 17:33

    Soustružník je přeci dělník.Že čtete bláboly toho proletáře, mrkněte radši co píše Tonda Pírko z chudobince a mrkněte na mojí svatbu na youtube :))
    Jiří Kára
    • Re: Že to čtete?
     20.5.2008 17:36

     Jmenuji se Jirka Kára
     Jiří Kára
     • Re: Že to čtete?
      20.5.2008 17:58

      To je štěstí, že se Jirka Kára podepsal, já už jsem se bál, že tu pozvánku na YouTube napsal nějakej anonymní trotl. Takhle alespoň vím, že má také jméno d;-)
      kompi
      •  
       22.5.2008 7:59

       Pírko taky žvástá samej blábol, koukněte co si myslí u rodné hroudy na Buranově názory nějakého sedláka, vlastně Mr. Sedláčka :)) opět přidal Jirka Kára. A co na to Kellner?( vlastně R. Keller)
       Jirka Kára
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
  Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
  1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
  2:30JP - PMI v průmyslu
  7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  12:55VF Corp (09/16 Q3)
  13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
  13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
  13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
  22:05Visa Inc (09/16 Q4)