Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rast cien v priemysle v septembri mierne zrýchlil

Rast cien v priemysle v septembri mierne zrýchlil

27.10.2008 10:42
Autor: SITA

BRATISLAVA (SITA) - Medziročný rast cien v priemysle sa v septembri mierne zrýchlil. Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) boli ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko v deviatom mesiaci medziročne vyššie o 6,8 %, čo bolo o 0,1 percentuálneho bodu viac, ako bol ich rast v auguste. Najvýraznejší medziročný nárast pritom vykázali ceny nerastných surovín, ktoré boli vyššie o 22,6 %. Ceny elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody pritom stúpli o 13,3 % a ceny produktov priemyselnej výroby boli medziročne vyššie o 1,8 %. V priemere od začiatku roka sa ceny v priemysle medziročne zvýšili o 5,8 %, v tom ceny nerastných surovín o 12,5 %, elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 9,8 % a produktov priemyselnej výroby o 2,8 %. V medzimesačnom porovnaní dosiahli ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko oproti augustu nárast o 0,6 %, čo bol rast o 0,4 percentuálneho bodu rýchlejší, ako v auguste. Ceny nerastných surovín sa pritom oproti augustu zvýšili o 6 %, elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 1,7 % a ceny produktov priemyselnej výroby oproti augustu naopak poklesli o 0,5 %.


Na medzimesačnej báze v septembri v priemyselnej výrobe najviac klesli ceny koksu a rafinérskych ropných produktov o 3,6 %, celulózy, papiera a výrobkov z papiera o 0,8 %, chemikálií, chemických výrobkov a chemických vlákien o 0,6 %, potravinárskych výrobkov, nápojov a tabaku, dreva a výrobkov z dreva a dopravných prostriedkov zhodne o 0,5 %, ostatných nekovových minerálnych výrobkov a výrobkov inde neklasifikovaných zhodne o 0,2 %, kože a kožených výrobkov, výrobkov z gumy a plastov a elektrických a optických zariadení zhodne o 0,1 %. Vzrástli ceny základných kovov a kovových výrobkov o 0,3 %. Nezmenené zostali ceny textílií a textilných výrobkov a strojov a zariadení inde neklasifikovaných. V medziročnom porovnaní najrýchlejšie rástli ceny koksu a rafinérskych ropných produktov o 23,8 %. Vyššie boli aj ceny potravinárskych výrobkov, nápojov a tabaku o 6,5 %, chemikálií, chemických výrobkov a chemických vlákien o 3,1 %, ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 2,8 %, elektrických a optických zariadení o 1,7 %, základných kovov a kovových výrobkov o 1,3 %, kože a kožených výrobkov o 0,5 %. Klesli ceny dopravných prostriedkov o 9,3 %, výrobkov inde neklasifikovaných o 5,7 %, dreva a výrobkov z dreva o 5 %, výrobkov z gumy a plastov o 2,3 %, textílií a textilných výrobkov a celulózy, papiera a výrobkov z papiera zhodne o 2,2 %, strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 1 %.


Ceny priemyselných výrobcov na export v medzimesačnom porovnaní oproti august klesli o 1 %, v tom ceny elektrickej energie, plynu, pary teplej vody o 6 %, nerastných surovín o 4,5 % a produktov priemyselnej výroby o 0,9 %. V priemyselnej výrobe klesli hlavne ceny koksu a rafinérskych ropných produktov o 4,8 %, celulózy, papiera a výrobkov z papiera o 2 %, chemikálií, chemických výrobkov a chemických vlákien o 1,3 %, potravinárskych výrobkov, nápojov a tabaku o 1 %, výrobkov z gumy a plastov a dopravných prostriedkov zhodne o 0,4 %. Vzrástli najmä ceny strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 0,1 %. Medziročne zostali exportné ceny na úrovni septembra 2007, v tom vzrástli ceny elektrickej energie, plynu, pary teplej vody o 69,3 %, nerastných surovín o 22,6 % a klesli ceny produktov priemyselnej výroby o 1,1 %. V priemyselnej výrobe sa najviac znížili ceny celulózy, papiera a výrobkov z papiera o 10 %, dopravných prostriedkov o 9,8 %, elektrických a optických zariadení o 7,7 %. Ceny koksu a rafinérskych ropných produktov vzrástli o 21,3 %, chemikálií, chemických výrobkov a chemických vlákien o 9 %, potravinárskych výrobkov, nápojov a tabaku o 5 %, základných kovov a kovových výrobkov o 3,3 %. V priemere od začiatku roka sa zvýšili exportné ceny priemyselných výrobcov o 2,1 %, v tom ceny elektrickej energie, plynu, pary teplej vody o 56,6 %, nerastných surovín o 14 % a produktov priemyselnej výroby o 1 %.


V úhrne pre tuzemsko aj export tak boli ceny priemyselných výrobcov v septembri medziročne vyššie o 2,9 %. Medziročné tempo ich rastu sa tak najmä v dôsledku stagnácie exportných cien oproti augustu znížilo o 0,8 percentuálneho bodu. V priemere od začiatku roka sa tak ceny priemyselných výrobcov v úhrne oproti prvým deviatim mesiacom roka 2007 zvýšili o 3,6 %. V medzimesačnom porovnaní pritom celkové ceny v priemysle pre tuzemsko aj export v septembri poklesli o 0,3 %, kým v auguste ich medzimesačný pokles predstavoval 0,4 %.


Ceny poľnohospodárskych výrobkov v septembri po prvýkrát v tomto roku medziročne klesli, a to o 0,6 %. Bolo to dôsledkom nižších cien rastlinných výrobkov o 5 %. Ceny živočíšnych výrobkov boli vyššie o 3,2 %. Pokles cien rastlinných výrobkov ovplyvnili nižšie ceny cukrovej repy o 16,1 %, zemiakov o 11,1 %, obilnín o 10,4 %, z toho priemyselnej pšenice o 23,8 %, kŕmneho jačmeňa o 13,4 % a kŕmnej raže o 5,1 %. Klesli aj ceny tabaku o 1,7 %. Ceny olejnatých semien a plodov vzrástli o 15,4 %, strukovín o 13 %, ovocia a zeleniny o 3,5 %. Rast cien živočíšnych výrobkov súvisel s vyššími cenami väčšiny skupín výrobkov. Vzrástli ceny živých rýb o 22,9 %, výrobkov chovu oviec o 12 %, jatočných ošípaných o 5,6 %, surového kravského mlieka o 4 %, jatočnej hydiny o 1,4 % a konzumných slepačích vajec o 0,8 %. Klesli ceny prírodného včelieho medu o 1,2 % a jatočného hovädzieho dobytka vrátane teliat o 0,6 %. Od začiatku roka vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 11,3 % vplyvom vyšších cien rastlinných výrobkov o 21,3 % a živočíšnych výrobkov o 7,4 %.


Ceny stavebných prác v septembri oproti augustu vzrástli o 0,3 %. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa zvýšili v septembri o 6,6 %, od začiatku roka o 5,6 %. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve v septembri oproti augustu klesli o 0,2 %. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástli v septembri o 1,8 %, od začiatku roka o 3,9 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data