Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investorům zase chutná riziko. Možná až moc

Investorům zase chutná riziko. Možná až moc

12.5.2009 11:18
Autor: Redakce, Patria Online

Průvodním jevem globální finanční krize a následných problémů reálné ekonomiky je od počátku diskuse o možnosti odtržení se rozvíjejících se ekonomik od ekonomiky USA. Nyní se zdá, že minimálně co se týče postoje vůči rizikům, nabývá toto téma opět na relevanci.

Jak např. uvádí WSJ, investoři se agresivně vrací zpět – investují do trhů kterým se ještě před několika týdny vyhýbali kvůli jejich vnímanému riziku. Investoři tak znovuobjevili chuť pro investice do Brazílie, Číny, či Ruska. Např. index Bovespa tak od října vzrostl o 75 %. Nárůst 50 % zaznamenal od začátku března index MSCI, který sleduje 23 trhů rozvíjejících se ekonomik.

Za optimismem jsou náznaky, že nejhorší má globální ekonomika za sebou a že Čína začíná plně pociťovat vládní impulz do její ekonomiky, který přelije i do poptávky po komoditách a zemědělských produktů. Někteří pozorovatelé se ale obávají, že investoři mohou být příliš optimističtí. A tento možná přílišný optimismus nemusí uškodit jen jim. Jak upozorňuje WSJ, není tomu dlouho, co brazilští politici kritizovali to, že Wall Street podceňovala odolnost této země uprostřed celosvětového ochlazení ekonomiky. Nyní je situace opačná: "Přebytek optimismu je nebezpečný a může vést ke zklamání při první negativní zprávě", cituje WSJ např. Henrique Meirellese z brazilské centrální banky. Brazílie sice podle něj vykazuje marginální známky oživení, ale to neznamená, že krize je překonána. V důsledku obnoveného optimismu pak byla Brazílie nucena intervenovat na trhu s realem, aby zabránila jeho příliš rychlému posilování vůči dolaru.

Zdá se tedy, že investoři se snaží včas si vsadit na to, že rozvíjející se ekonomiky se vzchopí dlouho předtím, než v USA nebo Evropě pocítí konec krize. Zda je to případ, kdy je přání otcem myšlenky, ukáže jen čas.


Váš názor
  •  
    13.5.2009 11:29

    pořád se jen řeší zda je konec krize nebo ne...od ledna 2009 akcie ktere obchoduji narostly az o 400procent ..je to malo?...ja myslim ze ne..tak nespekulujte o krizi a nakupujte podhodnocene akcie... c , aig, bac, key, hban, drys, cpsl, drys, mgm , czz, mtw, gm, jaso ,ener, yge, a mohl bych pokracovat...pokud tohle je krize tak at trva naporad,,,me konto roste o sta procenta
    b.la.de
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y