Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer: Rozpočtový balíček zřejmě zvýší inflaci nad tři procenta

Singer: Rozpočtový balíček zřejmě zvýší inflaci nad tři procenta

14.10.2009 16:26
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Úsporný vládní balíček pro příští rok může zvýšit tuzemskou míru inflace o 1,3 procentního bodu, koncem roku 2010 by tak mohla být vyšší než tři procenta. Na středeční konferenci společnosti Ernst & Young to prohlásil viceguvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer.

„Spotřeba domácností by se mohla zpomalit o 1,0 až 1,5 procentního bodu. Balíček způsobí dočasný negativní cenový a poptávkový šok, pro měnovou politiku to ovšem budou šoky exogenní,“ uvedl Singer. Vzhledem k nízké domácí poptávce je však podle jeho názoru riziko vzniku sekundárních inflačních tlaků poměrně malé. „Míru dopadů balíčku ČNB nyní analyzuje,“ prozradil viceguvernér.

Zároveň poukázal na dlouhodobě neřešené problémy českých veřejných financí, jako vysoký podíl mandatorních výdajů na celkových výdajích (více než 70 procent), absence penzijní reformy a reformy zdravotnictví, nedostatečně transparentní rozpočtový proces, atomizace veřejných rozpočtů a nedostatečné monitorování efektivnosti veřejných fondů. „I přes krátkodobá opatření představuje fiskální politika největší střednědobé riziko makroekonomického vývoje zejména kvůli očekávanému rychlému růstu dluhu,“ upozornil.

Domácí bankovní sektor má podle Singera dostatek zdrojů, likvidity a kapitálu, je odolný vůči šokům a má silnou externí pozici. „Přesto v blízké budoucnosti poroste podíl úvěrů v selhání, bude zpomalovat tempo růstu úvěrů, ze zahraničí hrozí výjimečně vysoká míra nejistoty ohledně vývoje ekonomické aktivity, cen produkce, dlouhodobých úrokových sazeb a cen aktiv, rostoucí ztráty z úvěrů i z cenných papírů, horší schopnost některých bank získat zdroje pro financování aktiv a možná ztížená dostupnost úvěrů pro firmy“ jmenoval hlavní nebezpečí pro tuzemské bankovnictví. Domácí bankovní sektor však prý sám o sobě není zdrojem rizik.

„Časy velkých státních zásahů jsou zřejmě za námi, před námi je doba spontánního mikroekonomického přizpůsobování v závislosti na odvětvích a zemích,“ uzavřel Singer.


Váš názor
 • to by mne zajímalo
  14.10.2009 17:08

  jak balíček, který bude tlačit na cenovou hladinu, bude zároveň znamenat zvýšení tuzemské míry inflace o 1,3 procentního bodu... leda přes kurz
  Blekota
  • Re: to by mne zajímalo
   15.10.2009 9:30

   že by za tím byl růst regulovaných a deregulovaných cen ?
   Mudrc
  • Re: to by mne zajímalo
   15.10.2009 9:09

   Mě by taky zajímalo kde ten kluk ušatej na to přišel. Ať se dívám z prava z leva ze severu, jihu, východu a západu a přidám do toho nezvyšující se příjmy důchodců, snížení mezd ve státním sektoru, zvýšení nezaměstnanosti a selský rozum, tak ne a ne se na ty 3% inflace dostat :-)))
   tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data