Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Po změně názoru na inflaci nyní MMF přehodnocuje i pohled na kontrolu toků kapitálu

Po změně názoru na inflaci nyní MMF přehodnocuje i pohled na kontrolu toků kapitálu

23.2.2010 7:57
Autor: Redakce, Patria Online

Ekonomové MMF mění svůj negativní názor na kontroly kapitálových toků a nabádají rozvíjející se trhy, aby zvážily používání daní a regulace ke zmírnění rozsáhlých přílivů kapitálu. Cílem je prevence vzniku bubliny na trzích aktiv či jiné finanční kalamity. MMF také uvedl, že rozvíjející se trhy s vhodnými kontrolami si v globální krizi vedly lépe.

MMF tak změnil své stanovisko, které směrem k rozvíjejícím se zemím zastával ještě před pouhými třemi lety. Po dlouhou dobu totiž propagoval volný tok kapitálu jako doplněk volného toku obchodu s cílem pomoci rozvíjejícím se zemím k prosperitě. Nicméně globální finanční krize tuto instituci přiměla k přehodnocení dlouho zastávaných názorů. Nedávno MMF uvedl, že světu by se mohlo vést lépe s vyšší úrovní inflace, než na jakou se nyní centrální bankéři zaměřují. „Snažili jsme se vzít v úvahu fakta a něco se ze současné krize naučit,“ uvedl Jonathan Ostry, náměstek ředitele výzkumu MMF, který spolu s dalšími 5 ekonomy MMF vytvořil studii „Capital Inflows: The Role of Controls“.

MMF zkoumal omezení toku kapitálu Brazílie, Chile, Malajsie a jiných zemí, např. ve formě daně na kapitál proudící do země, požadavku, aby část zahraničního kapitálu byla bezúročně uložena u centrální banky a různých regulačních opatření omezujících půjčování v zahraniční měně. MMF doporučuje, aby se země nejprve zaměřily na to, zda tradiční postupy jako např. umožnění posílení měny, budou pro zmírnění přílivu kapitálu fungovat. Země, které považují svou měnu za správně ohodnocenou a nejsou pro zmírnění přílivu kapitálu ochotny snížit sazby, by měly zvážit „nekonvenční“ opatření, uvedl Ostry.

Peníze nyní zaplavují rozvíjející se trhy a vyvolávají obavy z vytváření bublin na trzích aktiv v Číně, Severní Korei, Taiwanu, Singapuru a jinde, a to zvláště na trzích s nemovitostmi. Podle Institute of International Finance se v letošním roce očekává, že do rozvíjejících se zemí přiteče přibližně 722 miliard dolarů soukromého kapitálu; jedná se o 66% nárůst oproti roku 2009, nicméně je to mnohem méně oproti roku 2007, kdy před finanční krizí zaplavilo rozvíjející se trhy 1,28 biliónů dolarů.

MMF se domnívá, že soukromé investice růstu obecně napomáhají, avšak jejich příliš rychlý nárůst může vést k boomu a následně k pádu. Přibližně před šesti měsíci ekonomové MMF začali zkoumat to, nakolik mohou kontroly kapitálových toků pomoci. Zjistili, že země, kde před globální recesí tyto kontroly fungovaly, byly zřejmě prudkým ekonomickým poklesem poškozeny mnohem méně. „Méně riskantní finanční struktura zřejmě znamená menší náchylnost na úvěrový cyklus,“ uvedl Ostry.

MMF má za to, že kapitálová omezení ztížila investorům možnosti, jak dostat peníze rychle ze země, čímž se snížila zranitelnost finančního systému. Není jasné, zdali tato opatření zároveň snižují celkový příliv kapitálu do dané země, uvedl.

V červencovém projevu roku 2007 v Bangkoku přitom tehdejší výkonný ředitel MMF Rodrigo de Rato říkal, že kontrola toku kapitálu se rychle stává neúčinnou a lze ji snadno obejít. Nyní MMF uvádí, že snaha o obejití omezení zvyšuje náklady pro investory a funguje jako „písek v soukolí“ mezinárodního kapitálu. Ekonom Jagdish Bhagwati z Columbia University, který kritizoval nesouhlas MMF s kontrolou kapitálových toků v době asijské krize na konci 90. let minulého století, s touto změnou názoru souhlasí. „Lépe pozdě než nikdy,“ uvedl. „Je to naprosto jasně oblast, kde není dobré nechat trhy bez kontroly.“

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
  •  
    23.2.2010 8:25

    Kam se poděla víra o všemocnosti neviditelné ruky trhu Adama Smithe? Komické vidět, jak jisté formule mají jepičí život. Stačí malá změna a iluze se rozptýlí jak pára nad hrncem.
    ignác
Aktuální komentáře
15.12.2017
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly - prognóza hlásá, že inflace cíle nedosáhne do roku 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m