Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Deficit rozpočtu za rok 2009 revidován na 5,9 % HDP, státní dluh byl 35,4 % HDP

ČSÚ: Deficit rozpočtu za rok 2009 revidován na 5,9 % HDP, státní dluh byl 35,4 % HDP

1.4.2010 10:39

Rozšířeno:

Český statistický úřad dnes vydal pravidelnou notifikaci vládního deficitu a dluhu, v rámci níž došlo k revizi dříve oznámeného schodku rozpočtu za rok 2009 na úrovni 6,6 procenta hrubého domácího produktu na konečných 5,93 procenta HDP oproti 2,72% úrovni o rok dříve (absolutní čísla viz tabulka níže).

Česká republika je i přes dnešní revizi provedenou ČSÚ s využitím podrobnějších a dodatečně získaných informací téměř na dvojnásobku úrovně stanovené maastrichtskými kriterií, podle nichž by výše deficitu neměla překročit 3 procenta HDP. Maďarsko dnes uvedlo že tamní veřejné finance za stejné období vykázaly schodek na úrovni 4 procent HDP a zaostaly tak za cílem vlády dosáhnout 3,9% deficitu po schodku 3,8 % za rok 2008.
 
"Pozitivní na údaji je, že je to méně, než jsme čekali. Ale i tak je to číslo hrozivé a v nejbližších letech bude nutné deficit snížit co nejvíce, jak bude možné," řekl ČTK dnes mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Státní dluh České republiky vzrostl ke konci roku 2009 o více než 177 miliard korun meziročně na 1 282,3 miliardy korun z předloňských 1 104,9 miliardy korun. V relaci k loňskému českému hrubému domácímu produktu byl státní dluh 35,4 procenta, zatímco ke konci roku 2008 byl dluh ještě těsně pod 30% hranicí. Podle maastrichtských kriterií by výše kumulovaného dluhu neměla přesáhnout 60 procent hrubého domácího produktu.

dluh_csu

Zdroj: ČSÚ

Ve výši vládního přebytku/deficitu a vládního dluhu se odráží hospodaření všech organizačních složek státu, územních samosprávních celků, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů (Pozemkový fond, Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond, Vinařský fond a další), Správy železniční dopravní cesty, transformační instituce Prisko, PPP Centrum, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mimostátních úhrad.

Vládní dluh zahrnuje závazky sektoru vládních institucí vyplývající z přijatých vkladů, vydaných úvěrových cenných papírů jiných než účasti (s výjimkou finančních derivátů) a přijatých půjček.

Notifikaci vládního deficitu a dluhu provádí a předkládá Evropské komisi každá členská země Evropské unie vždy za čtyři uplynulé roky a formou projekce i pro běžný rok, a to vždy ke konci března a září. Propočet požadovaných souhrnných ukazatelů je založen na metodice Evropského systému národních účtů (ESA 1995). Podle maastrichtských kriterií by výše deficitu neměla překročit 3 % a kumulovaného dluhu 60 % hrubého domácího produktu. Projekci vládního deficitu a dluhu na rok 2010 sestavuje Ministerstvo financí, které ji také samostatně zveřejňuje. Vyjádření Komise EU lze očekávat 22. dubna 2010.

(Zdroj: ČSÚ, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data