Rozšířeno:
Český statistický úřad dnes vydal pravidelnou notifikaci vládního deficitu a dluhu, v rámci níž došlo k revizi dříve oznámeného schodku rozpočtu za rok 2009 na úrovni 6,6 procenta hrubého domácího produktu na konečných 5,93 procenta HDP oproti 2,72% úrovni o rok dříve (absolutní čísla viz tabulka níže).
Česká republika je i přes dnešní revizi provedenou ČSÚ s využitím podrobnějších a dodatečně získaných informací téměř na dvojnásobku úrovně stanovené maastrichtskými kriterií, podle nichž by výše deficitu neměla překročit 3 procenta HDP. Maďarsko dnes uvedlo že tamní veřejné finance za stejné období vykázaly schodek na úrovni 4 procent HDP a zaostaly tak za cílem vlády dosáhnout 3,9% deficitu po schodku 3,8 % za rok 2008.
"Pozitivní na údaji je, že je to méně, než jsme čekali. Ale i tak je to číslo hrozivé a v nejbližších letech bude nutné deficit snížit co nejvíce, jak bude možné," řekl ČTK dnes mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Státní dluh České republiky vzrostl ke konci roku 2009 o více než 177 miliard korun meziročně na 1 282,3 miliardy korun z předloňských 1 104,9 miliardy korun. V relaci k loňskému českému hrubému domácímu produktu byl státní dluh 35,4 procenta, zatímco ke konci roku 2008 byl dluh ještě těsně pod 30% hranicí. Podle maastrichtských kriterií by výše kumulovaného dluhu neměla přesáhnout 60 procent hrubého domácího produktu.

Zdroj: ČSÚ
Ve výši vládního přebytku/deficitu a vládního dluhu se odráží hospodaření všech organizačních složek státu, územních samosprávních celků, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů (Pozemkový fond, Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond, Vinařský fond a další), Správy železniční dopravní cesty, transformační instituce Prisko, PPP Centrum, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mimostátních úhrad.
Vládní dluh zahrnuje závazky sektoru vládních institucí vyplývající z přijatých vkladů, vydaných úvěrových cenných papírů jiných než účasti (s výjimkou finančních derivátů) a přijatých půjček.
Notifikaci vládního deficitu a dluhu provádí a předkládá Evropské komisi každá členská země Evropské unie vždy za čtyři uplynulé roky a formou projekce i pro běžný rok, a to vždy ke konci března a září. Propočet požadovaných souhrnných ukazatelů je založen na metodice Evropského systému národních účtů (ESA 1995). Podle maastrichtských kriterií by výše deficitu neměla překročit 3 % a kumulovaného dluhu 60 % hrubého domácího produktu. Projekci vládního deficitu a dluhu na rok 2010 sestavuje Ministerstvo financí, které ji také samostatně zveřejňuje. Vyjádření Komise EU lze očekávat 22. dubna 2010.
(Zdroj: ČSÚ, čtk)