Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gordon (Philip Morris ČR): Do zvýšení výrobní kapacity až na 40 miliard kusů půjde většina letošních investic

Gordon (Philip Morris ČR): Do zvýšení výrobní kapacity až na 40 miliard kusů půjde většina letošních investic

12.5.2010 19:34
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Ke čtyřiceti miliardám cigaret očekává nárůst výrobní kapacity do konce letošního roku tuzemský tabákový koncern Philip Morris ČR. Mělo by se tak stát po dokončení investic do nové výrobní linky v Kutné Hoře. Pro letošní rok Philip Morris ČR plánuje investice v rozsahu přibližně 700 milionů korun. Jak uvedl v online rozhovoru pro Patria Online finanční ředitel společnosti po český a slovenský trh Daniel Gordon, naprostá většina z těchto investic bude směrována do výroby a dovybavení související infrastruktury. Z pohledu využití kapacity výrobní linky PM ČR fungují na úrovni 80 až 90 procent. Nevyužívání zcela plné kapacity je způsobeno technickými faktory spojenými s řadou rozdílných produktů různých formátů balení či například délek cigaret. Budoucí využitá výrobní kapacita bude podle finančního ředitele Gordona záležet na dojednaném přiděleném objemu v rámci skupiny Philip Morris International. Budování nové linky v Kutné Hoře podle ředitele pro finance však rozhodně neznamená plány na uzavírání jiných provozů PMI v Evropě.

Export v roce 2009 zodpovídal za přibližně 8 procent celkového zisku PM ČR a exportní marže dosahovala 8 procent proti 44 procentům na tuzemském trhu a 30 procentům na Slovensku. Na indikování marží pro rok 2010 je podle Daniela Gordona ještě příliš brzy uvažovat. Pohnout s nimi může zvýšení DPH a spotřebních daní z počátku roku, které znamená pro zákazníka 3 koruny na krabičku cigaret. PM ČR v prezentaci k výsledkům uvedl, že zvýšení ceny nepostihne nejvyšší cenový segment, avšak projeví se uvedeným růstem o tři koruny mezi prosincem 2009 a dubnem 2010 ve středním a nízkém cenovém segmentu. Na konci roku 2009 cenové rozpětí mezi prémiovým a levným segmentem, reprezentovaným například značkami Marlboro a naopak Red Light, činilo 37 procent či 22 korun. Posun ceny cigaret o tři koruny ve dvou nižších segmentech ceny by mohl způsobit přesuny do kategorie vyšší a nejvyšší. „V současnosti přibližně 80 procent maloobchodní ceny cigaret činí spotřební daň a DPH. To přeneseně znamená, že stát je 80% podílníkem cigaretového byznysu a jestliže on je tvůrcem daňové politiky, budoucí vývoj na trhu do značné míry je v jeho rukou,“ uvedl finanční ředitel Gordon.

V minulých šesti letech se v ČR pětkrát zvýšila daň z tabákových výrobků. Tento faktor Gordon zmiňuje vedle hospodářské recese jako zintenzivnění tlaku na tabákový průmysl. V tomto směru by dle finančního ředitele měl stát uvažovat při dalších zvyšováních daní.

Celkový trh cigaret v ČR roce 2009 klesl na 21,7 miliardy kusů po poklesu na 23,0 v roce 2008 z 23,8 miliardy v roce 2007, kdy na konci roku trh ovlivnilo výrazné předzásobení před zvýšením daní na počátku roku 2008. Na prodejích PM ČR se tato situace projevila poklesem na 10,9 miliardy kusů v roce 2009 z 11,5 miliardy v roce 2008 a 12,5 miliardy v roce 2007. Daniel Gordon odkazuje na data WHO, podle kterých světový cigaretový trh klesá zhruba 1% tempem ročně. Podobnou dynamiku očekává v dalších letech I na tuzemském a slovenském trhu, jako dvou hlavních stávajících odbytištích pro PM ČR. Proti postupnému poklesu trhu a konkurenci PM ČR bojuje, mimo jiné, uváděním nových značek či formátů. Z poslední doby je to uvedení řad Marlboro Gold, L&M Link či Red&White Super Slims. Loni na slovenském trhu tržní podíl PM ČR klesl o jednu desetinu procenta na 51,2 % při poklesu celkového trhu na 7,7 z 8,0 miliard kusů a poklesu prodejů PM ČR na 3,9 z 4,1 miliardy kusů. Udržení tržního podílu bylo dosaženo zejména díky nárůstu prodejů značky L&M o 6,9 %. Letos na Slovensku, narozdíl od ČR, do výsledků nebude promlouvat zvyšování daní.

S ohledem na platnou politiku společnosti, ale i na výše uvedené faktory, Daniel Gordon odmítl naznačit výhledy na samotný zisk i jeho rozdělení a odtud odvozeno dividendy pro letošní rok a další období. Potvrdil pokračování dlouhodobého trendu výplaty téměř 100 procent ročního zisku. Konstatoval, že vedle růstového prospektu a standardních provozních zdrojů a dostatku cash flow k financování krátkodobých finančních potřeb do kalkulace promlouvá nezanedbatelným způsobem právě faktor spotřebních daní.

Otázka rozhovoru se stočila i na oblast regulace tabákové reklamy. „Cesta, kterou preferuje Philip Morris ČR a celá skupina, je efektivní regulace na jedné a komunikace zdravotních rizik spojených s kouřením na straně druhé. „Podporovat však určitě nebudeme ty typy regulací, které srážejí naši schopnost férové konkurence s dalšími výrobci a které by znemožnily dospělým spotřebitelům kupovat a používat tabákové výrobky. Mezi taková opatření patří například zákazy vystavování tabákových výrobků v obchodech či jednotné balení cigaret,“ uvedl Gordon. Dotaz navazoval na podání žaloby ze strany PMI norskou vládu v březnu tohoto roku. Podle vyjádření mluvčí PMI Anne Edwards je žaloba založena na faktu, že norský zákaz porušuje smluvní vymezení Evropského hospodářského prostoru (EHP) a navíc neexistuje žádný důkaz toho, že toto omezení má pozitivní vliv zdraví člověka. Shodné omezení prezentace cigaret v obchodech již v rámci EHP platí v Irsku a na Islandu, kde tento zákon funguje již od roku 2001. Philip Morris International uvádí, že podle dostupných statistik islandských kuřáků navzdory více než 9leté platnosti zákona neubývá. Velká Británie ve snaze snížit atraktivitu cigaret pro mladé lidi navrhla právě jejich prodej v nevýrazných obalech.

Přímé odpovědi finančního ředitele PM ČR Daniela Gordona v online rozhovoru pro Patria Online můžete číst ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů