Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švýcarsko neuspořádá referendum o předání jmen klientů UBS, vydání do USA se tak přiblížilo

Švýcarsko neuspořádá referendum o předání jmen klientů UBS, vydání do USA se tak přiblížilo

17.06.2010 13:12
Autor: ČTK

(ČTK) - Švýcarský parlament dnes definitivně vyřešil vleklý spor, který se týká předání citlivých osobních údajů o klientech banky UBS (15,85 CHF, 2,19%) úřadům ve Spojených státech. Zákonodárci v obou komorách parlamentu rozhodli, že nebude možné k návrhu uspořádat referendum, takže Washington má prakticky nadosah tisíce souborů se jmény údajných daňových podvodníků.

"Teď už nic nestojí v cestě tomu, aby data o klientech UBS mohla být odtajněna a v oprávněných případech předána," oznámilo krátce po hlasování švýcarské ministerstvo spravedlnosti.

V podezření z neplacení daní je ještě asi 4450 amerických občanů, kteří jsou klienty UBS. Američané se na daňové úniky svých občanů začali podrobněji zaměřovat v roce 2008, předtím ale zadrželi i některé vysoké činitele UBS. První podezření se objevila už v roce 2007, později Spojené státy švýcarské úřady požádaly o těsnější spolupráci.

"Já i celá banka děkujeme Spolkovému shromáždění a těm členům parlamentu, kteří v této problematice hledali řešení," poznamenal šéf UBS Oswald Grübel.

Dolní komora parlamentu původně chtěla, aby se mohli k návrhu vyjádřit i švýcarští občané, nakonec ale svůj požadavek stáhla. To znamená, že se dohoda v současné podobě už brzy může stát zákonem. Vláda v Bernu tak nyní doufá, že spor s americkými úřady se jí po téměř třech letech podaří uzavřít.

Dolní komora schválila poměrem hlasů 81 proti 63, že nelze vyhovět požadavku, aby mohli do znění dohody mezi Švýcarskem a USA mluvit obyčejní Švýcaři. Čtyřicet sedm zákonodárců se hlasování zdrželo.

Pokud by země přistoupila na to, že bude k této záležitosti uspořádáno referendum, potom by Švýcarsko asi nestihlo ultimátum, které mu Američané dali. Na soubory se jmény podezřelých amerických klientů UBS je totiž Washington ochoten čekat pouze do konce srpna, pak by ve svých požadavcích značně přitvrdil. Referendum by se nestihlo dřív než v listopadu.

Posun v této záležitosti je pro UBS naprosto zásadní. Banka už loni souhlasila s tím, že Američanům data o klientech předá a výměnou za odklad trestního stíhání zaplatí pokutu asi 780 milionů dolarů (asi 16,4 miliardy Kč). Washington ale signalizoval, že pokud UBS nepředá údaje o dalších asi 4450 Američanech, kteří u ní mají účet a kteří jsou jako podezřelí uvedeni v americko-švýcarské dohodě, přistoupí k rozsáhlému vyšetřování. To by se mohlo táhnout hodně dlouho a zrovna v době, kdy se banka zotavuje z dopadů finanční krize a snaží se vylepšit reputaci v USA.

Švýcarské úřady prozatím předaly jména asi 400 klientů UBS, kteří s tím ale písemně souhlasili. Podle Švýcarů přistoupili na nabídku amerického správce daně Internal Revenue Service (IRS), který jim po přechodnou dobu slíbil shovívavost, pokud nezdaněné peníze přiznají. Dalších přibližně 100 amerických klientů UBS k tomu zmocnilo přímo švýcarské úřady.

Švýcarsko se spolupráci s USA zpočátku vehementně bránilo a poukazovalo na své tradiční bankovní tajemství. Washington Bernu pohrozil, že pokud bude dál krýt daňové podvodníky, ocitne se Švýcarsko mezi zeměmi, které nespolupracují při odhalování trestné činnosti. To by pro Švýcarsko mimo jiné znamenalo řadu omezení v obchodním styku s vyspělými zeměmi.

Vyšetřování například odhalilo, že UBS jako přední švýcarská banka léta pomáhala klientům z USA skrývat peníze před jejich daňovým úřadem. Zájem o informace o svých potenciálních daňových delikventech, kteří mohou skrývat peníze ve Švýcarsku, pak projevily i vlády dalších zemí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data