Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koblic (BCPP) na Patria.cz: K prodloužení doby obchodování v Praze dojde do dvou let

Koblic (BCPP) na Patria.cz: K prodloužení doby obchodování v Praze dojde do dvou let

11.11.2010 17:48
Autor: Redakce, Patria Online

Přechod pražské burzy na nový obchodní systém Xetra, k němuž dojde během dalších dvou let v rámci začlenění Prahy do koncernu s burzami ve Vídni, Budapešti a Lublaně s sebou přinese prodloužení doby obchodování, řekl dnes šéf Burzy cenných papírů Praha v rozhovoru pro server Patria.cz. Investoři volají po posunutí závěru obchodování na českém trhu poblíž k západním evropským burzám, které končí až v 17:30, aby tak obchodníci mohli déle reagovat na dění na druhé straně Atlantiku. Ohledně dřívějšího vyslyšení přání investorů Koblic uvedl, že z debat mezi burzou a tvůrci trhu vyplývá, že dle většiny převažují pozitiva prodlouženého obchodování nad negativy a „je proto možné, že celý trh třeba překvapíme pozitivním rozhodnutím v tomto směru“.

Samozřejmě se zavedením nového obchodního systému dojde k určitým změnám, uvedl Petr Koblic v online rozhovoru. Celkově se však drobní investoři přechodu pražské burzy na nový obchodní systém obávat nemusejí. „Přímé změny pro drobného investora budou marginální,“ ujistil šéf pražské burzy a dodal, že ani s Xetrou burza nechce zcela opustit model s funkcí tvůrců trhu.

Pražská burza se v poslední době potýká s úbytkem likvidity a větší zotavení nepřinesla ani první nová emise, kterou se po vrcholu globální ekonomické krize stala primární emise akcií Fortuny. „Při a po každé krizi dochází ke změně pohledu na riziko a úpravám investičních strategií směrem k tradičnějším aktivům,“ uvedl k současné situaci Petr Koblic. Česká burza podle něj v posledních deseti letech sehrávala roli zajímavého středně velkého rozvíjejícího se trhu, ale o tuto úlohu již přichází. „Nyní jsou emerging market číslo jedna trhy Číny, Indie, Brazílie, Ruska (BRIC) a Turecko. Střední Evropa se dostává na okraj zájmu...“ Atraktivitě a zájmu o český trh podle šéfa pražské burzy nepomáhá ani evropská legislativa MiFID. „Ve zkratce se dá říci, že posílila velké a že posílila tzv. "cherry picking" - obchodují se pouze největší emise. Dále třeba dovolila masivní obchody mimo burzu, takže kolem 30% obchodů s našimi papíry se děje mimo burzu, netransparentně v Londýně, a profitují z toho globální investiční banky,“ upozornil Koblic.

Z rozhovoru dále vyplynulo, že s ohledem na odlišné cesty, jimiž se po pádu komunismu odvíjela správa státního majetku v České republice a v Polsku není na místě přímé srovnávání pražské a polské burzy. Zatímco Česká republika privatizovala většinu firem již v devadesátých letech v rámci kuponové privatizace, polský stát jejich postupnou privatizací formou přeměny na akciovou společnost a prodejem přes burzu nyní živí tamní trh. „Privatizace jsou v Polsku naprosto specifickou věcí a uznávám, že to, jak byl trojúhelník privatizace - penzijní reforma - kapitálový trh v Polsku v průběhu 90tých let nastaven, je unikátní a obdivuhodné. U nás penzijní reforma neproběhla, 99% firem bylo privatizováno v kuponovce a dohled nad trhem v 90tých letech způsobil totální marasmus důvěry v kapitálový trh. Takže za nesrovnatelných podmínek dosahujeme, relativně, opakuji relativně, solidních úspěchů,“ řekl k tématu Koblic s tím, že pokud by ve Varšavě chyběly privatizační IPO, nebylo by nových titulů srovnatelných s emisemi Fortuny či AAA více než dvě nebo tři do roka.

Pražská burza cenných papírů by se podle spekulací trhu mohla v brzké době dočkat dalších primárních úpisů akcií – mluví se například o akciích ČSOB nebo CS Cargo. „Oba zmiňovaní emitenti jistě mají emisi velmi vysoko ve svém uvažovaní,“ potvrdil Koblic, ale dodal, že u soukromých emisí vlastník do posledního okamžiku zvažuje různé cesty a jejich výhodnost pro společnost. „V praxi to může znamenat, že emise může být odložena nebo zrušena pouze několik hodin před její realizací. Máme příklad z roku 2005, kdy velká emise byla zrušena v noci před začátkem úpisu. Byla dobře utajena a vlastně se o ní ani neví,“ prozradil Koblic.

Kompletní přepis dnešního online rozhovoru naleznete ZDE.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data