Jednou ze zásad technické analýzy je to, že vývoj kurzu opakuje již vzniklé formace i v budoucnosti. Toho právě využívá následující indikátor, který se v angličtině nazývá Pivot Points. Jak už napovídá titulek, Pivoty budou nějaké důležité body, na kterých se bude vývoj kurzů buď otáčet, nebo naopak prudce pokračovat v nastoleném trendu. Tento indikátor je nejčastěji používán na bázi intradenního obchodování.
Na hodinovém grafu EUR/USD vidíme názorný příklad, jak mohou vypadat pivoty, které jsou automaticky zakresleny do grafu. V tomto případě se cena pohybuje na úrovni pivotní linky:

Jeho výpočet znovu vykoná automaticky forexová aplikace, která rovnou hranice naznačí do grafu. Pro jejich výpočet, na nejpoužívanější intradenní bázi, se používají hodnoty High, Low a Close z předchozí obchodní seance. Pomocí nich se poté vypočítávají důležité hranice supportů a rezistencí a také střední pivotní linie. Tato linie je jednoduše vypočtena jako součet denního maxima, minima i závěru, který je následně vydělen třemi. Z pivotu jsou pak odvozeny důležité rezistence a supporty, nejčastěji tři na každou stranu od aktuální hodnoty kurzu. Rezistence vždy leží nad denním pivotem, supporty naopak pod ním.
Pokud přes obchodní den nedojde k žádné mimořádné události, externímu faktoru (vyhlašování makrodat, změny úrokových sazeb, politické faktory), osciluje většinou kurz kolem pivotní linie, přičemž na první hranici supportu se vyplatí měnový pár nakoupit a na první hranici rezistence naopak prodávat. Tyto úrovně také umožňují snadné nastavení stop a limit pokynů. Pokud totiž dojde k proražení hranice jednoho supportu,dochází většinou k otevírání nových pozic, novému přílivu peněz a otevírá se prostor pro pohyb měnového páru k druhé hranici supportu, která je nyní pro jeho vývoj stěžejní.

Na předchozím hodinovém grafu USD/JPY si lze všimnout třech důležitých věcí:
1/ R1 (neboli první rezistence) dodržela svou roli. Kurz se od ní odrazil a podle zásad pivotů by měl poté směřovat k S1 (prvnímu supportu), mezi kterými se většinou intradenně pohybuje.
2/ Odraz od R1 je tak signálem pro prodej měnového páru USD/JPY, s cílovou cenou kolem 82,4 USD/JPY, kde je vhodné si nastavit limit profit. Naopak nad hranici 82,9 USD/JPY je možné nastavit stop pokyn, kterým eliminujete ztrátu. Pohyb kurzu nad 82,9 USD/JPY by totiž podle Pivotu znamenal příliv peněz a další nákupy USD vůči japonskému jenu. Ten by měl novou rezistenci až nad 83,5 USD/JPY.
3/ Signál pivotu byl v tomto případě potvrzen i indikátorem Stochastic.
Jako ostatní technické indikátory, je vhodné Pivoty kombinovat s dalšími (RSI, Stochastic) pro potvrzení nákupních/prodejních signálů.
Předchozí články ze série o technické analýze: