Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hušák: V Sazce se hraje o to, kdo z věřitelů prodělá

Hušák: V Sazce se hraje o to, kdo z věřitelů prodělá

28.03.2011 8:36
Autor: ČTK

Generální ředitel a předseda představenstva loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák podal v pátek vlastní insolvenční návrh na Sazku, protože už nemohl udělat jiný krok. Boj o Sazku podle něj pokračuje, hraje se o to, jak se změní její vlastnická struktura a kdo z věřitelů prodělá. Hušák dál dává před konkurzem přednost reorganizaci firmy. Řekl to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Hušákův páteční insolvenční návrh byl druhý za Sazku, první podal místopředseda představenstva Roman Ječmínek. Soud tak může o insolvenci firmy rozhodnout kdykoliv, podle zákona na to má 15 dnů. Další insolvenční návrhy na Sazku podali už dříve velcí věřitelé firmy, podnikatel Radovan Vítek prostřednictvím společností Moranda a Siderius a skupina KKCG podnikatele Karla Komárka. Morandu a Siderius převzala později od Vítka skupina PPF podnikatele Petra Kellnera.

"Z logiky věci vyplývalo, že jsme nemohli udělat jiný krok než tento, ale budeme dál bojovat," řekl ke svému insolvenčnímu návrhu Hušák v ČT. Insolvenční návrh prý podepisoval se slzami v očích. V boji o Sazku se nyní mimo jiné hraje o to, v jakém poměru a rozsahu se změní její vlastnická struktura, dodal. Představenstvo a vedení firmy bude podle Hušáka usilovat o to, aby sportovním svazům, které jsou akcionáři Sazky, zůstal ve firmě co největší podíl.

Ještě před 14 dny byla Sazka v situaci, kdy mohla své závazky vůči věřitelům uhradit, poznamenal dnes šéf loterijní firmy. Věřitelům Sazky však podle Hušáka nejde o uhrazení pohledávek, ale o průnik do firmy. Důkazem je prý schůzka, na které se zhruba před dvěma týdny sešel s jedním z "velkých hráčů" kolem Sazky. Zda to byl Komárek, nebo Vítek, ale Hušák neřekl. Šéf Sazky mu nabídl svůj odchod. Podmínkou bylo, že partnerům Sazky, tedy společnostem Penta a E-Invest, vyplatí 300 milionů korun a samotnému Hušákovi peníze, které mu náleží ze smlouvy. To celé však Hušák podmínil tím, že věřitelé Sazku nepošlou do insolvence. V současnosti už ale o odchodu z čela Sazky neuvažuje, uvedl Hušák v televizi. O jeho osudu prý rozhodnou akcionáři.

Vedení Sazky si slibovalo pomoc se splacením závazků od firmy Gladiolus, kterou založili společnosti Penta a E-Invest. Návrhy smluv s Gladiolem počítaly s tím, že Sazka od nich dostane úvěr 2,5 miliardy korun. Zárukou měl být majetek Sazky.

Městský soud v Praze v pátek o návrzích smluv s firmou Gladiolus nerozhodl a jmenoval prozatímní věřitelský výbor Sazky, jehož hlavním úkolem bude posoudit právě úvěrové smlouvy s Gladiolem. Členy výboru jsou společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna.

Hušák se dnes podivoval nad tím, že spojení s Pentou nyní někomu vadí. "Od léta 2010 byli naši akcionáři, ale i vedení pod silným tlakem některých politiků, kteří říkali, domluvte se s Pentou, když se domluvíte s Pentou, bude všechno fungovat," uvedl šéf Sazky. Podobný postoj prý zastávali i někteří akcionáři, kteří však nyní "přeskočili na druhou stranu".

Kvůli stížnostem na nevyplácení výher nedávno se Sazkou zahájilo ministerstvo financí (MF) správní řízení o dočasném zastavení provozování číselných loterií. Hušák dnes uvedl, že v pátek podepsal kontrolní protokoly, v pondělí by je měl dostat na stůl ředitel státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi MF Karel Korynta. Ten dnes v televizi řekl, že správní řízení se Sazkou bude pravděpodobně pokračovat.

Úředníci budou kontrolovat, jestli fungují všechny terminály, zda si sázející můžou vsadit nebo jestli Sazka vyplácí výhry. Ministerstvo podle Korynty v současnosti eviduje několik výherců, kterým Sazka dluží výhry v řádu milionů korun. Korynta dnes uvedl, že na výplatu výher by mohla být použita jistota 165 milionů korun, kterou má Sazka na účtu a může s ní nakládat jen se svolením MF.

Výhry podle Hušáka Sazka dál vyplácí. "Je tam jedna výhra, která se splácí, ale splacena bude," dodal bez bližších podrobností. V médiích se dříve objevily informace, že Sazka nemá peníze na vyplacení rekordního jackpotu ve Sportce ve výši 103,4 milionu korun, který padl letos 6. ledna.

Po rozhodnutí o případné insolvenci Sazky bude soud rozhodovat právě o způsobu, jak se Sazka s dluhy vypořádá. Všeobecně se očekává, že povolí reorganizaci firmy. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce. Reorganizační plán například ruší původní pohledávky a jejich rozsah a obsah nově vymezuje.

Druhou možností by byl konkurz, který by znamenal konec firmy. Tato varianta se nyní jeví jako nepravděpodobná. Sazka podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po lhůtě splatnosti.

Za převzetím Vítkových společností Moranda a Siderius skupinou PPF Petra Kellnera je dohoda o výměně za nemovitosti, uvedl dnes Týden. Pohledávky vůči Sazce podle informovaných zdrojů webu vyměnil realitní magnát Vítek za několik nemovitostí, ve kterých sídlí pobočky České pojišťovny. Tu PPF vlastní společně s italskou pojišťovnou Assicurazioni Generali.

Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun, získal také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. Pohledávka KKCG činí 408,8 milionu korun.


Váš názor
 •  
  28.03.2011 23:44

  Tak to udělejte po americku, tak, jak to udělala automobilka General Motors. Jako nová Sazka pak můžete jít třeba na burzu. Když tu může být Fortuna, nevidím důvod, proč by tu nemohla být i Sazka. Ta nejistota pro sázející není dobrá. Čím dříve se to vyřeší, tím lépe pro všechny. Ve hře je hodně potenciálních peněz, které nebyly vsazeny, a teď nemůžou někomu přinést užitek.
  Zdravý rozum
 •  
  28.03.2011 9:18

  Tak si představuju jak by asi před rokem dopadlo Orko ,kdyby bylo registrováno v česku.Už chápu proč naše firmy kotuji všude jinde jen né v knedlolandu.
  Homo
 •  
  28.03.2011 9:13

  ZAVŘEL BYCH CELOU TU PARTU AKCIONÁŘŮ VČ.HUŠÁKA AŽ BY ZČERNALI,ROZKRADLI CO MOHLI A TEĎ SE TŘESOU A KOPAJ!!!
  BOB
Aktuální komentáře
14.05.2021
8:48V Evropě se rýsuje zelený začátek. Komodity spadly, O2 oznámila návrh divi  
8:44Globální zadlužení po dvou a půl letech kleslo, v rozvíjejícím se světě ale roste
6:09Ján Hladký k výsledkům Alibaby: Slabší kvartál, teze však zůstává  
13.05.2021
22:04Růst na Wall Street táhly silné tituly typu Microsoft, Alphabet či Facebook  
18:25Inflační a deflační aktiva
17:40Bloomberg: Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř pět milionů dolarů
17:20Akcie obracejí vzhůru. A znovu s vyššími inflačními čísly  
17:20O2 navrhuje odměnu pro akcionáře 21 Kč na akcii
14:50Čínská Alibaba se kvůli pokutě propadla do ztráty, tržby ale vzrostly o 64 procent
14:30Česká zbrojovka, a.s.: Oznámení o svolání řádné valné hromady Společnosti
14:21Výhled Fidelity pro druhé čtvrtletí a dál: Cesta ven ze zimy plné nespokojenosti
12:25UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací 2021
12:24Ideální rok čínské ekonomiky
12:15Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 3,3 procenta
11:09Google dostal v Itálii pokutu 102 mil. eur za neumožnění konkurenční aplikace v Android Auto
10:49Téměř půl bilionu dolarů na polovodiče. Korea má plán, jak se stát čipovou velmocí
10:45Evropa neodolala a padá také. Do debaty o inflaci promluví další důležitá data i bankéři z Fedu  
9:04Rozbřesk: Americká inflace dopadla na českou korunu, akcie i dluhopisy. Dolaru se daří
8:50Trhy dnes otevřou červené, Tesla ruší platby v bitcoinech  
8:28Emisní povolenky pokořily další rekord, cena se vyšplhala nad 55 eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Marathon Digital Holdings Inc (03/21 Q1)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university