Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Za Sazkou nárokuje již 1758 věřitelů 32 miliard korun

Za Sazkou nárokuje již 1758 věřitelů 32 miliard korun

4.5.2011 17:42
Autor: mediafax

Městský soud v Praze eviduje zatím 1758 věřitelů Sazky, přičemž hodnota jejich pohledávek činí již více než 31,8 miliardy korun. Ve středu to uvedla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Přesná cifra dosud evidovaných pohledávek je 31 847 684 650,99 .

Městský soud v Praze už také zapsal přihlášku pohledávky věřitele Alfa Capital Holdings Ltd, jejíž výše je identická s výší pohledávky věřitele Občanské sdružení Zelený ostrov a činí 8 128 201 585,00 . Věřitel Alfa Capital Holdings Ltd přihlásil pohledávku jako podmíněnou, přičemž za důvod jejího vzniku uvedl smlouvu o postoupení pohledávky z 22. dubna 2011 uzavřenou s Občanským sdružením Zelený ostrov.

"Městský soud v Praze s ohledem na značné množství věřitelů a stále přibývající přihlášky nemá zatím k dispozici celkový počet věřitelů a sumu jejich pohledávek. Očekáváme, že definitivní čísla budeme znát zřejmě na konci týdne," dodala mluvčí.

V insolvenčním rejstříku je zatím zaevidováno jen zhruba 1040 věřitelů. Pohledávku do řízení přihlásila například firma Eto, ke které se dříve hlásil realitní magnát Radovan Vítek, ta chce po Sazce zhruba 254 milionů korun. Sidereus Holdings chce po Sazce přes 628 milionů korun, svoji původní pohledávku na 413 milionů korun společnost později doplnila o další splatné pohledávky. Firma Geco Tabak 146 milionů korun, KKCG SF podnikatele Karla Komárka 408,8 milionu korun. Česká spořitelna pak 215 milionů korun, Citibank zase téměř 213 milionů korun. Moderátor Leoš Mareš se hlásí o 1,2 milionu korun, ČTK o 1,7 milionu korun.

Soud už také zapsal přihlášku pohledávky věřitele The Bank Of New York Mellon, London Branch, jejíž výše je identická s výší pohledávky věřitele BNY Mellon Corporate Trustee Services LTD a činí 4,936 miliardy korun. Jde o dluhopisy Sazky.

Své pohledávky přihlásili i mobilní operátoři. T-Mobile chce po loterijní firmě 228,5 milionu korun, Telefónica O2 pak 205,5 milionu korun. Vodafone se prostřednictvím své pohledávky hlásí o 195 milionů korun. Celkem tak mobilní operátoři chtějí po loterijní firmě 628,9 milionu korun.

O peníze se přihlásili i akcionáři Sazky. Autoklub ČR chce více než osm milionů korun, Česká obec sokolská téměř 26 milionů korun a Český olympijský výbor 3,8 milionu korun. Z převážné většiny přihlášených pohledávek jde o složené kauce provozovatelů terminálů. Podle Sazky u ní provozovatelé složili celkem přes 260 milionů korun.

O jednotlivých pohledávkách bude ještě před první schůzí věřitelů rozhodovat insolvenční správce, který je rozdělí na sporné a nesporné. V případě sporných pohledávek se jejich majitel může hájit proti verdiktu správce, u nesporných odvolání možné není.

Sazka je od úterý 29. března v úpadku, čtvrtek 28. dubna byl poslední den, kdy mohli věřitelé své pohledávky do řízení přihlásit. První schůze věřitelů se sejde 26. května. Na ní by se mělo rozhodnout, zda firma půjde do konkursu, nebo zda věřitelé odsouhlasí její reorganizaci. Pravděpodobnější je druhá varianta, reorganizační plán chce soudu předložit předseda představenstva firmy Aleš Hušák nejpozději 10 dní před schůzí věřitelů. Insolvenčnímu řízení čelí firma od poloviny ledna.

Sazka už má soudem stanovený i prozatímní věřitelský výbor, jeho členy jsou firmy Moranda, Siderius Holdings Limited, k oběma se dříve hlásil miliardář Radovan Vítek. Dále KKCG SF podnikatele Karla Komárka a dva přihlášení věřitelé Gtech Global Services Corporation a Česká spořitelna.

Akcionáři Sazky jsou: 67,98 procenta ČSTV, 13,54 procenta Sokol, 5,56 procenta Česká asociace Sport pro všechny, čtyři procenta Autoklub ČR, 3,56 procenta Sdružení sportovních svazů ČR, dvě procenta ČOV, 1,45 procenta Český střelecký svaz, 1,02 procenta Asociace tělovýchovných jednot sportovních klubů ČR a 0,88 procenta Orel.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data