Pokaždé, když slyším úvahy o tom, že Německo má již dost financování každé nezodpovědné vlády v eurozóně, jen zakroutím hlavou. Samozvaní experti na tuto tématiku jednoduše nechápou, že Němci sice již jsou z poskytování dalších a dalších peněz otrávení, ale na věcech to nic nezmění.
Podívejme se na to, jak probíhalo spojení západního a východního Německa. Mohli bychom se domnívat, že pokud se dvě země rozhodnou spojit, mělo by dojít k referendu. Ale v Německu to tak nechodí. To samé platí o vstupu do monetární unie; směšný kurz 1:1 a vzdání se marky za hybridní měnu, jejíž tvůrci si nebyli jisti tím, zda bude fungovat. Tehdy jistě muselo proběhnout referendum. Omyl! Podle průzkumů veřejného mínění přitom tehdy více než 80 % Němců proti opuštění marky silně protestovalo. Protože se obávali, že se euro stane slabou měnou. A ta sebou přinese katastrofu, které se bojí i mladí Němci, kteří ji na vlastní kůži nikdy nezažili – inflaci.
Situace je tedy taková, že Němců se nikdo neptal předtím a nikdo se nebude ptát ani nyní. A nestane se nic – žádné demonstrace, stávky, či svržení vlády. Jde o zemi, kde tzv. „revoluce“ v roce 1848 skončila dlouhou debatou v bývalém kostele a pak šli všichni domů. Voliči možná zavrhnou vládu Merkelové, ale jaké jsou její alternativy? Všechny další reálné koaliční kombinace jsou stejné, nebo jsou ještě většími zastánci eura. Až tedy příště zase prohlásíte, že Němci již nebudou platit, raději to nejdříve promyslete. Alespoň v případě, že na to i sázíte peníze.
Uvedené je výtahem z Think 'the Germans' Won't Pay? Think Again, autorkou je Silvia Wadhwa.
(Zdroj: CNBC)