Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deficit běžného účtu zvýšily odtékající dividendy firem

Deficit běžného účtu zvýšily odtékající dividendy firem

15.07.2011 11:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Běžný účet platební bilance se v květnu dostal zatím nejvíce do záporu v rámci tohoto roku. Účet, který je souhrnem veškerých ekonomických transakcí domácí ekonomiky se zahraničím, prohloubil v květnu schodek na 23,12 miliardy korun po předchozím schodku 6,7 miliardy. „Jde o horší výsledek, než se čekalo, rozdíl přesto není tak velký, aby měl vliv na finanční trhy. Za vyšším deficitem stojí hlavně odliv dividend, který v květnu dosáhl 34 miliard a stáhl bilanci výnosů do téměř 40miliardového schodku. Toto číslo je sice vysoké, nikoli však rekordní. Podobné výsledky vídáme v květnu až červnu, kdy obvykle vrcholí výplaty dividend do zahraničí,“ uvádí k podstatě čísla zveřejněného ČNB analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

"V běžných převodech je zahrnuto aktivní saldo převodů do ČR z rozpočtu Evropské unie ve výši 4,8 miliardy korun. Na kapitálovém účtu byly zaznamenány příjmy z rozpočtu EU v objemu 0,6 miliardy korun. Pasivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu v delším časovém horizontu mírně roste," uvedla ČNB.

„U obchodní bilance a bilance služeb se žádné překvapení nekoná. Tyto složky jako obvykle bilanci běžného účtu vylepšují. V květnu vykázaly přebytek 8,4, respektive 5,6 miliardy korun. Pozitivně tentokrát přispěly i běžné převody, kde vidíme kladné saldo 2,5 miliardy korun,“ komentuje dále Tomáš Vlk.

Příliv kapitálu na finančním účtu v metodice Evropské centrální banky (ECB) činil 28,2 miliardy . Saldo přílivu přímých investic dosáhlo 9,1 miliardy , z toho saldo reinvestovaného zisku činilo 6,7 miliardy . „Letos jde o zatím nejvyšší číslo, v delším pohledu je to zhruba průměr. Čistý příliv peněz z portfoliových investic stoupl na 12,6 miliardy díky nákupům dluhopisů zahraničními investory, celkově finanční účet vykázal 28miliardový přebytek,“ uvádí analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

"Saldo přílivu portfoliových investic bylo ovlivněno na straně pasiv emisí dluhopisů v zahraničí ve výši 500 milionů eur subjektem se státní účastí. Saldo přílivu přímých investic v ročním úhrnu (v dlouhodobějším trendu) stagnuje. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu (v dlouhodobějším trendu) vykazuje pozvolna klesající příliv zdrojů," uvedla dále ČNB.

Saldo ostatních investic bylo podle ČNB aktivní ve výši 6,3 miliardy v důsledku změny krátkodobé pozice bank vůči zahraničí, která byla částečně kompenzována růstem aktiv podnikového sektoru v zahraničí. Vláda čerpala úvěr od Evropské investiční banky (EIB) na výstavbu infrastruktury ve výši 0,6 miliardy . Saldo transakcí klientů ČNB vedlo, po vyloučení kurzových rozdílů, ke zvýšení devizových rezerv o 0,6 miliardy .

Platební bilance ČR za leden až květen (vybrané položky, v milionech Kč):
běžný účet -10.090,2
obchodní bilance 45.516,1
bilance služeb 27.658,3
bilance výnosů -86.773,5
kapitálový účet 1078,4
finanční účet 50.037,5
přímé investice 24.919,9
- v zahraničí -8049,1
- zahraniční v tuzemsku 32.968,9
portfoliové investice -27.372,3
ostatní investice 21.853,1
změna devizových rezerv *) 26.023,2

*) záporné znaménko znamená nárůst


(Zdroj: ČNB, Patria Finance, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m